hT2'yi takip et !

Google+

Castro’dan Latin Amerika’ya çağrı

07 Nisan 2009  |  04:02  |  
Yazı büyüklüğü: 

Castro'dan Latin Amerika'ya çağrı

Küba’nın eski lideri Fidel Castro, ay sonuna doğru ABD Başkanı Obama ile bölgesel bir zirvede buluşacak olan Latin Amerikalı liderlerden adaya yönelik tecridin son bulmasına yardımcı olmalarını istedi.

Fidel Castro, Trinidad’da düzenlenecek Amerikalar Zirvesi bildirgesinin taslağını gördüğünü ve bu belgede Küba’dan bahsedilmediğini söyledi.

Castro, bir gazeteye verdiği mülakatta Latin Amerika ülkelerinden Küba’ya yönelik tecridi ve ABD’nin uyguladığı ekonomik ambargoyu zirve gündemine taşımalarını istedi.

17 Nisan’da Trinidad’da düzenlenecek zirveye Küba davet edilmedi ancak Latin Amerikalı bazı liderler bu yıl içinde dayanışmalarını göstermek ve Washington’un ambargosunu kaldırma yolunda baskılarını artırabilmek amacıyla Küba’ya ziyaretlerde bulundu.

BBC’nin Havana muhabiri Michael Voss’un aktardığına göre, Latin Amerika’daki ülkelerin neredeyse tamamı ve Karayip ülkeleri, Küba’ya yönelik ambargonun sona erdirilmesine destek veriyor.

Voss, ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’nın Küba konusunda selefi George W Bush’a nazaran daha ihtilafsız bir tutum benimsediğini aktarıyor.

Ancak Obama yönetimi, ticari ambargonun kaldırılabilmesi için demokrasi ve insan haklarının iyileştirilmesi yolunda ilerlemeler gerektiğinin altını çiziyor.

Fidel Castro’nun erkek kardeşi Raul, geçen yıl Şubat ayında resmen devlet başkanlığına gelmişti.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: ABD Başkanı Obama, Fidel Castro, Fidel Castro kimdir, Fidel castro Latin Amerika, fidel castro sözleri, Karayip Ülkeleri, Küba, Latin Amerikalı Liderler,

BENZER HABERLER

hT2'yi takip et !