hT2'yi takip et !

Google+

Gazze’de gergin ateşkes

19 Ocak 2009  |  06:07  |  
Yazı büyüklüğü: 

 İsrail Askerleri

İsrail ve Hamas tarafından ateşkes ilan edilmesinin ardından, Gazze Şeridi’ne dün geceden bu yana tekrar sükunetin hakim olduğu bildiriliyor.

Çekilme işleminin ne kadar süreceği bilinmiyor.

İsrail’in operasyonu durdurduğu açıklamasının ardından, Hamas da, İsrail askerlerine Gazze’den çekilmeleri için bir hafta süre tanıdığını ve bu süre boyunca roket saldırılarına ara vereceğini açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise, 1.300’den fazla Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan saldırılarının ardından Gazze Şeridi’nden mümkün olduğu kadar hızlı çekilmek istediklerini söyledi.

İsrail hükümetinin, operasyonun amacına ulaştığı ve ateşkes ilan edildiği yolundaki açıklamasının ardından birlikler geri çekilmeye başladı.
Ateşkes ilan eden Hamas yetkilileri ise, İsrail karşısında ‘büyük bir zafer’ kazandıklarını söyledi.

Yerel kaynaklar, İsrail’in saldırılarında dört bin binanın yıkıldığını açıkladı. Gazze belediye yetkilileri, ilk belirlemelere göre 20 bin binada da ağır hasar meydana geldiğini belirtti.

Çekilme işleminin ne kadar süreceği bilinmiyor.Gözlemciler, halihazırda iki tarafın da ateşkese uyduğuna ancak bunun her an bozulabileceğine dikkat çekiyor.
İsrail’in ateşkes açıklamasından hemen sonra Hamas militanları İsrail topraklarına yaklaşık 20 roket fırlattı.
İsrail buna hava saldırısıyla yanıt verdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bölgeye giden Avrupalı liderlere, Gazze’de kalma planları olmadığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Gazze’ye geçişlerin serbest bırakılmasını gerektiğini belirterek bunun kalıcı barışın sağlanmasına yönelik müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için önemli olduğunu belirtti.

Hamas’ın Gazze’deki en düzey yetkilisi İsmail Haniye, Hamas televizyonunda yayımlanan açıklamasında İsrail’in amaçlarına ulaşamadığını, tüm yaşadıklarına rağmen Filistinlilerin teslim olmadığını söyledi.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Ehud Olmert, Gazze, Gazze Şeridi, Gordon Brown, Hamas, İngiltere Başbakanı, İsrail, İsrail Başbakanı,

BENZER HABERLER

hT2'yi takip et !