hT2'yi takip et !

Google+

Posada ne ile suçlanmıştı ?

11 Nisan 2009  |  10:24  |  
Yazı büyüklüğü: 

Posada Küba’da 1997 Yılı Bombalamaları için Suçlanıyor

Uluslararası terörist Luis Posada Carriles 1997’de Küba’da turist noktalarını bombalama eylemlerinin içinde yer almakla suçlanıyor.

ABD’li savcılar sürpriz bir kararla Venezuela vatandaşı Kübalı teröristi bombalamalar için başka kişileri kışkırtması ile ilgili federal otoritelere yalan söylemekle suçladılar.

Granma’nın haberine göre savcılar Posada Carriles’in bir İtalyan turistin ölümü ile sonuçlanan 1997 bombalamalarında kullanılan patlayıcıları Küba’ya sokmak için Salvador vatandaşı Raul Cruz Leon’u ayarlamak konusunda yalan söylemekle suçluyorlar.

Carilles daha önce yayınlanan röportajlarında otel bombalama eylemlerinde yer aldığını söylemişti.

Venezuela vatandaşı Kübalı Posada Carriles daha sonra Miami’de iltica işlemleri sırasında yakalandıktan sonra 2005’te El Paso’da Cruz’u tanıdığını ya da bombalama olayı ile ilişkisi olduğunu inkar etmişti.

Posada Ocak 2007’de ABD savcısı Kathleen Cardone kendisine dolandırıcılık davası açtığında soruşturmacılara takma ad kullanması ve 2005’te ABD’ye girişi konusunda yalan söylemekle suçlanmıştı.

Ancak New Orleans’daki 5. Temyiz Mahkemesi Cardone’nin kararını iptal etti.

Granma’ya göre yeni iddianame, Venezuela’nın Trinidad ve Tobago’da yapılacak olan 5. Amerika Zirvesi’nde iade konusunu gündeme getirme planı ile ilişkili.

Posada Carriles Karakas’ta 1976’da 73 yolculu Küba uçağını bombalama eylemi ile ilgili yargılanmış ve mahkum edilmişti.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Amerika, El Paso, El Paso’da Cruz, Granma, Karakas, Kathleen Cardone, Luis Posada Carriles, Tobago, Trinidad, Uluslararası Terörist, Venezuela,

BENZER HABERLER

hT2'yi takip et !