hT2'yi takip et !

Google+

Türkiye ve Rusya 20 iş birliği protokolüne imza attı

07 Ağustos 2009  |  05:13  |  
Yazı büyüklüğü: 

Türkiye ve Rusya 20 iş birliği protokolüne imza attıTürkiye’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin, iki ülke arasında çoğunluğu enerji alanında olmak üzere 20 iş birliği protokolüne imza attı.

Putin’in bir günlük Ankara ziyareti sırasında imzalanan protokollerin en önemlisi Rus doğal gazını uluslararası pazarlara taşıyacak ve Türkiye’nin Karadeniz’deki karasularından geçecek olan Güney Akım Doğal Gaz Projesi idi.

Güney Akım Doğal Gaz Projesi’nin ortaklarından birinin İtalyan enerji devi Eni olması sebebiyle, Ankara’daki görüşmelere ve imza törenine İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de katıldı.

İmza töreni ve ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Üç ayrı başlık altında iki ülke arasında iş birliğini geliştirmeye yönelik protokolleri imzaladık. İmzaladığımız gaz protokolü, Rusya’dan doğal gaz alımımıza imkân sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğal gaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılmasını öngörmektedir.” dedi.

İmza töreni ve ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Üç ayrı başlık altında iki ülke arasında iş birliğini geliştirmeye yönelik protokolleri imzaladık. İmzaladığımız gaz protokolü, Rusya’dan doğal gaz alımımıza imkân sağlayan ve süresi 2011 yılında son bulacak olan doğal gaz alım sözleşmesinin süresinin uzatılmasını öngörmektedir.” şeklinde konuştu.

Rus basını, Başbakan Vladimir Putin’in dün gerçekleşen Ankara ziyaretine ve iki ülke arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarına geniş yer ayırdı. Rusya’nın devlet radyosu Mayak, Moskova ve Ankara arasında imzalanan doğalgaz işbirliği protokolünü ‘Türkiye dev transit ülkesine dönüşüyor’ başlığıyla verdi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise konuyla ilgili açıklamalarında “Böylece Türkiye Rus doğalgazı için dev transit ülkesine dönüşüyor” yorumunu yaptı.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Enerji Alanı, Güney Akım Doğal Gaz Projesi, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İtalyan enerji devi Eni, Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, Rusya Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu, Silvio Berlusconi Ankarada, Vladimir Putin, Vladimir Putin Ankara,

BENZER HABERLER

hT2'yi takip et !