Haber

Brezilya Polisi bir operasyonda 10 genci öldürdü

Brezilya’da Sao Paolo’ya bağlı bir gecekondu mahallesinde polisin bir genci tutuklamak üzere kovalarken 10 gencin polis kurşunlarıyla öldürüldüğü açıklandı.

Brezilya’da Sao Paolo’ya bağlı bir gecekondu mahallesinde polisin bir genci tutuklamak üzere kovalarken öldürmesi üzerine patlayan isyan nedeniyle özel harekat polisinin gerçekleştirdiği kuşatmada 10 gencin polis kurşunlarıyla öldürüldüğü açıklandı. Elliye yakın zırhlı ve silahlı araç, iki helikopter ve yüzlerce özel donanımlı polisle ablukaya alınan gecekondu mahallesinde polis, ev baskınları yapmış ve mahalledeki genç gruplarla çatışmıştı.

Paraisopolis adlı 80bin nüfuslu mahallede yaşanan şiddetli çatışmaların ardından gerçekleşen ve son yılların en büyük polis operasyonu olarak anılan abluka üzerine bir açıklamada bulunan devlet başkanı Lula Da Silva, “Şu anda mahallede durum kontrol altında. Rio de Jenario’da dar gelirliler için 500bin konut inşa etmeyi ve yeni iş alanları yaratmayı planlıyoruz” sözlerini sarf etmişti.

Gece boyunca çatışmaların sürdüğü mahallede polisle çatışan gençler, zırhlı araçların sokak aralarına girememesi için araçlar ve lastikler yakarak yollara barikat kurmuştu. Polisin bölgeyi kontrol altına almasının ardından bir açıklama yapan Sao Paolo kamusal güvenlik sekreteri Ronaldo Mazargao, “olaylarda üç polis vurularak yaralandı, otuzdan fazla kişi de tutuklandı” demişti.

Brezilya’nın büyük kentlere yakın varoşları yoksulluk, şiddet, sefalet ve uyuşturucunun yüksek seviyede kol gezdiği mahalleler olarak biliniyor. “Sıfır yoksulluk” programıyla yeniden seçilmiş olan devlet başkanı Lula Da Silva’nın patronlara verdiği ekonomik tavizler nedeniyle bu programın ıskartaya çıkmış olduğu, bu tür gecekondu isyanlarıyla bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu