hT2'yi takip et !

Google+

Hırvatistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç

11 Ocak 2010  |  14:01  |  
Yazı büyüklüğü: 

Muhalefetteki Sosyal Demokratların önde gelen isimlerinden Ivo Josipoviç, büyük bir oy farkıyla Hırvatistan cumhurbaşkanlığına seçildi.

52 yaşında hukuk profesörü ve klasik müzik bestecisi olan Ivo Josipoviç, Şubat ayında 10 yıl boyunca cumhurbaşkanlığını yürüten Stipe Mesiç’in yerini alacak.

Ivo Josipoviç, ikinci turda rakibi, Zagreb Belediye Başkanı Milan Bandiç karşısında oyların yüzde 60,3’ünü topladı.

Sonucun beklenen bir gelişme olduğu belirtilirken Josipoviç’i zafere taşıyan oy farkının ise tahmin edilenin de üzerinde çıktığı açıklandı.

Ivo Josipovic, Zagreb’de destekçilerine seslenirken, hiçbir ödün vermeden yolsuzlukla mücadele edeceğini belirtti ve bu yılki AB üyelik görüşmelerinde de hükümete yardımcı olacağını ifade etti.

Sosyal demokrat lider Josipovic, “Avrupalı bir Hırvatistan istiyorum. Avrupa gökyüzünde parlayan yıldızlardan biri olacak bir Hırvatistan istiyorum” şeklinde konuştu.

Ayrıca Josipovic yaptığı konuşmada, demokrasi, özgürlük, azınlık hakları ve dini özgürlükler gibi konulara verdiği önemi vurguladı.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipoviç, Ivo Josipoviç, Ivo Josipoviç Haberleri, Ivo Josipoviç Kazandı, Milan Bandiç, Sosyal Demokrat Ivo Josipoviç, Zagreb Belediye Başkanı Milan Bandiç,

hT2'yi takip et !