EkonomiHaber

Marmaray işçilerinden 1 TL’lik zamma protesto

Marmaray işçileri, kendilerine yapılan “1 TL’lik” zammı Ulaştırma Bakanlığı önünde protesto etti.

Marmaray işçileri Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaparak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı göreve çağırdı.

“Asrın Projesi Marmaray’da Kölelik Koşulları”, “İnsanca Çalışmak İstiyoruz”, “3 Milyar Dolarlık Marmaray’da İşçilere Günlük 27.5 TL”, “İşçi Sağlığı İşçi Güvenliği Sağlansın” ve “Çalışma Bakanını Göreve Çağırıyoruz” pankartları açılan eylemde açıklama yapan Marmaray İşçisi Aydın Erhan, 26 gündür direnişte olduklarını belirterek başladığı konuşmasında, “Marmaray asrın projesi olarak sunuldu ama biz işçilerin çalışma koşulları 200 yıl önceki modern kölelik koşullarını aratmıyor. Üç yıldır ücretlerimize hiç zam yapılmadan çalıştırıldık. Çamurun içinde, kışın soğukta çalışmanın bedeli 27,5 TL. Bu yıl da ücretlerimize zam yapılmasını istediğimizde Polat İnşaat patronu günlük ücretlerimize 1 TL zam yapılabileceğini söyledi. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildi. Bu bizimle dalga geçmekti. Bu artışı beğenmeyenlere kapıyı gösterdi” şeklinde konuştu.

İşçi Aydın Erhan, haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyleyerek sigortalarının da eksik yatırıldığını, ücretlerin zamanında ve düzenli verilmediğini ve girdi çıktı yapılarak haklarının gasp edildiğini belirtti.

Bazı yetkililer ile bu konu hakkında görüştüklerini anlatan Erhan, “Marmaray Projesi’nin sahibi ve asıl muhataplarımızdan biri olan Ulaştırma Bakanlığı’nın önündeyiz. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın sorunlarımızı çözmesi için göreve çağırıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu