hT2'yi takip et !

Google+

Nijerya’da din çatışmaları alevlendi

20 Ocak 2010  |  15:31  |  
Yazı büyüklüğü: 

Sürekli dini çatışmalarda gündeme gelen Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya yeniden alevlenen dini çatışmalara sahne oldu.

Nijerya’nın orta kesimlerindeki Jos kentinde, askeri güvenlik önlemleri ve sokağa çıkma yasağına rağmen üç gündür devam eden toplumlar arası çatışmalarda ölü sayısının 300’e çıktığı bildirildi.

Hristiyanlar ve müslümanlar arasında pazar günü başlayan çatışmalar yüzünden binlerce kişi, ülkenin orta kesimlerindeki kenti terketti.

Kentte çok sayıda ev, cami ve kilise ateşe verildi. Güvenlik kuvvetleri ise olaylarla ilgili olarak yüzlerce kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Çatışmaların Devlet Başkanı Omaru Musa Yar’Adua’nın iki aydır tedavi amacıyla Suudi Arabistan’da bulunmasına denk gelmesi dikkat çekiyor.

Fiili olarak devleti yöneten Nijerya Federasyonu Devlet Başkan Yardımcısı Goodluck Jonathan, çatışmaların ardından yayımladığı açıklamada, olayları kabul edilemez ve ülke bütünlüğünü tehdit edici olarak niteledi ve bu krize son vermek için kalıcı bir çözüm bulmaya kararlı olduklarını belirtti.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Afrika Nijerya, Devlet Başkanı Omaru Musa Yar'Adua, Müslüman Hristiyan Çatışmalar, Nijerya Çatışma, Nijerya Çatışmalar, Nijerya Dini Çatışmalar, Nijerya Goodluck Jonathan,

hT2'yi takip et !