hT2'yi takip et !

Google+

Romanya’da 800 bin kamu çalışanı grevde

06 Ekim 2009  |  07:57  |  
Yazı büyüklüğü: 

Romanya'da 800 bin kamu çalışanı grevde
Romanya’da öğretmen, doktor ve diğer meslek gruplarından 800 bin kamu çalışanı, IMF programı doğrultusunda on binlerce kamu çalışanının işten çıkarılmasını ve maaşlarda kesinti öngören yasayı protesto etmek amacıyla bir günlük grev yapıyor.

Ülkede kamu çalışanlarının grevi nedeniyle bazı okullar bir günlüğüne kapatıldı, bazılarında ise öğretmenler yalnızca idari görevlerini yerine getiriyor, hastanelerde de doktorlar sadece acil vakaları tedavi ediyor. Polis greve destek vermek için beyaz kolluklar takıyor.

Kamu Çalışanları Federasyonu, hükümete, maaşla ilgili yasanın yeniden görüşülmesi, işten çıkarmalara ve ücretsiz izinlere son vermesi çağrısında bulundu.

Romanya’da hükümet, bu ülkeye 17,1 milyar dolar borç veren IMF ile yaptığı anlaşma uyarınca Eylül ayında bütçe harcamalarını kısmak için yeni önlemleri uygulamaya sokmuştu.

Ülkedeki sendikalar, protestolarına devam etmek için çarşamba günü de başkent Bükreş’te bir gösteri düzenleyeceklerini açıkladılar.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Kamu Çalışanları Federasyonu, Kamu Çalışanları Federasyonu Romanya, Romanya, Romanya Bükreş, Romanya Bükreş Grev, Romanya Grev, Romanya Hükümeti, Romanya Kamu Çalışanı Grev, Romanya Memur Grev,

hT2'yi takip et !