Makaleler

Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin!

Haliç Üniversitesi Spor Bölüm Başkanı, Teknik Direktör ve aynı zamanda spor yazarı olan sevgili meslektaşım  Müslüm Kemal Gülhan'ın  yazısı;

“Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin… / O Beni Bir Genelevde Piyanist Sanıyor!” Jacges Seguela’ nın kitap başlığı aslında her alan için bir şeyleri içinde barındırdığını sanıyorum.

Yıldız olmanın koşulları vardır…
En başında da, ciddi emek gelir.
Donanımlar ve gelişmeğe açık olmak; beklentileri ve hedeflerin belirlenmesi için ciddi yol haritası olmaktadır. Tabi yıldız olmak; başarılı olmak anlamına gelmektedir.

Bu da tüm kamu oyu tarafından kabul görünme anlamına gelir ki zaten hedef budur. Asıl olan, hatta olması gereken, prensiplerden taviz vermeden hedefe yönelmek ve başarmaktır.
Eğer koşullarını senin dışında ki yetkililer belirler ise ne başarıdan, ne hedeften, ne de prensipten bahsedebiliriz.
Bu zaten sanal alem için pop-star olmaktan başka bir şey değildir.

Spor Dünyasına baktığımız zaman; başarılarından dolayı yıldız olanlar ile dış etkenlerin koşullarını yerine getirerek iradesi dışında pop-star olanlar ile karşılaşmaktayız.

Bu ayrımı yapmak zorundayım ki derdimi rahat anlatmayı kolaylaştırayım. Geleceğim nokta ise Yılmaz Vural’ın reklam filmindeki rolüdür.
Sayın Yılmaz Vural Ulusal Takım ile ilgili ciddi çıkışlar yaparak kendine bir kamu oyu oluşturmaya çalıştığı döneme de denk gelmesi çok ilginç olmakla beraber benim anlatmak istediğim bu değil tabiî ki…

Aldığı rolün şekli… Saha kenarın da oyuncuyu kovalama şekli… Reklamın ana teması bu.

Sayın Vural’ın mesleki donanımları aşama yapabilecek düzeyde olduğu herkes tarafından kabul görülen gerçektir. Fakat Sayın Yılmaz Vural nedense bu olguyu göz ardı ederek piyasa koşullarını kullanmayı seçip hedefe ulaşmak arzusundadır.

Tabi buda iradenin dış etkenlerin eline geçmesi anlamına gelmektedir. İşte sırf bu yüzden Sayın Vural’ın mesleki donanımlarındaki doğruları değil de kişisel sıkıntısını reklamlarda kullanmayı uygun görmüşlerdir.

Sanırım Mourinho bu koşullarda rol almayı kabul etmezdi…
Ki önemli reklamlarda da rol aldı. Fakat sanırım tüm koşulları da kendi belirlemiştir.

Çünkü mesleki donanımlarında ki başarılarından dolayı bu rolleri almıştır. O yüzdendir Mourinho bir sözleşme yaparken kulübünde pay istemesi. Sorun Mourinho değil …

Sorun doğru örnek olmasıdır.
Yoksa Sayın Vural kırçıllı paltoda giydi fakat değişen bir şey olmadı, olamadı.
Saha içi ve saha dışında irade kimin elindedir asıl olan budur.

Müslüm Gülhan

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaşım tebrik ediyorum yazın örnek teşkil edecek şekilde.Yaşamak ciddi bir iştir.bazen insan üzülüyor.Selamlar SABAHATTİN ÖMÜR

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu