FutbolcularaFutbolFutbol Yazılarım

Fernando Muslera ve futbolcularda yaşanılan talihsiz sakatlık üzerine

Fernando Muslera, bu hafta oynanan Galatasaray Çaykur Rizespor maçında çok talihsiz bir sakatlık yaşadı.

Antrenörlük yaptığım dönemde iki oyuncum da aynı Fernando Muslera’da olduğu gibi tibia ve fibula kemikleri kırılmıştı. Bu iki kemiğin kırılma anı saha içinde herkesin duyacağı güçlü bir ses ile kötü haberin tüm futbolculara ve saha kenarındaki teknik ekiplere ulaştıran talihsiz bir andır.

Burada futbolculara ve kalecilere bir önlem tavsiyesi vermek çok kolay değildir. Çünkü konuşulacak ve dikkat çekilecek bu husus futbolcunun kaygısının da artmasına sebep olunabilir.

Olumsuz düşünce gençlerde ve sporcularda kaygıya, kaygının da daha sonra korkuya kadar gidecek bir psikoloji yaratabileceği bilinen bir gerçektir.

Ancak buna rağmen antrenörlük hayatımda kaleci ve forvetlerle çalışmalarımın küçük bir anında forvetlere bacaklarını ve ayaklarını kalecinin altına sokmamalarını, aksi takdirde kaleci üzerine düşerse sakatlık yaşanacağını;
Aynı şekilde de kalecilerin de forvetlerle karşı karşıya kaldıkları pozisyonda bacaklarını (kaval kemik) karşı cepheden çarpmamalarına topa elleriyle müdahale esnasında da kafasını ve suratlarını kapatıp kıstırmalarını bir teknik olarak geliştirmelerini küçük bir geçişle hep uyarmaya çalışmıştım.

Nitekim Fernando Muslera böyle bir pozisyonda maalesef sakatlandı. Aslında kalecilik en zor iştir. Ve kalecilerde olması gereken özeliklerin en başında cesaret gelir.
Ancak futbolda da belki en acımasız mevkidir, golü kaçıranın atma şansı vardır. Ama hatalı golü yinenin gol atma şansı yoktur.
Futbol dünyası içinde kalecilerin akıllı olmadığına dair bir şaka vardır. Akıllı adam milletin ayaklarına atlama diye.
Bu talihsiz olay belki bize bundan sonra kalecilere karşı daha anlayışlı olmamızı bize hatırlatacaktır.

Galatasaray kulübü önümüdeki sezon kontratı bitecek Fernando Muslera ile umarım hemen yeni bir sözleşme yapar…

Tibia fibula kırığında iyileşme süreci nedir?

Tibia – Fibula veya baldır kemiği kaval kemiğinin (tibia) lateral tarafında bulunan ve tibiaya hem aşağıdan hem de yukarıdan bağlanan bir kemiktir. Fibula, tibiadan daha küçüktür ve tüm uzun kemiklerin çoğundan daha incedir. Üst kısmı büyüktür, tibianın kafasının arka kısmı diz ekleminin altına yerleşir ve bu eklemin oluşumunun dışındadır. Alt kısmı biraz öne eğilir, böylece üst ucuna göre daha önde durur; tibianın altında çıkıntı yapar ve ayak bileği ekleminin lateral kısmını oluşturur.

Tibia – Fibula sakatlığı ne kadar sürede iyileşir, tibia fibula ne demek, vücutta nerededir, Fernando Muslera ne zaman iyileşecek? Soruları sıkça aratılıyor. Fibula kemiği, farklı sebeplerden dolayı kırık ve ağrı yaşatabilmektedir. Özellikle yüksek baskı nedeniyle yaygın olarak meydana gelen problemler arasında yer almaktadır. Bu yüzden fibula kemiği kırığı konusunda araştırma pek çok kişi tarafından yapılır. Peki, fibula kemiği nedir? Fibula kemiği nerededir? Fibula kemiği ağrısı, kırığı ve tedavisi konusunda bilinmesi gerekenleri hazırladık.
Son dakika haberleri için
Tüm dünyadan gelişmeleri saniye saniye okuyun ve izleyin!

FİBULA KEMİĞİ NEDİR?

Kanı temin etmesi, serbest doku transferi için önemlidir çünkü fibula genelde mandibulayı yeniden yapmak için kullanılır. Gövdesi, arteria peroneadan gelen, büyük bir besin damarı ile beslenir. Ayrıca arteria peroneanın birçok küçük dalını alan periosteum ile sarmalanmıştır. Proksimal ve distal başları arteria tibialis anteriornin bir dalı ile beslenir. Kemiğin kesilmesi söz konusu olduğunda gövde kısmı alınır ve uçlar korunur (proksimalden 4 cm ve distalden 6 cm).

TİBİA FİBULA KIRIĞI NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Tibia fibula kırığı,hastaların; yaş, cinsiyet, kırık etiyolojisi, kırık seviyesi, kırığın dış ortamla ilişkisi, tibia kırığına eşlik eden patolojiler, kırık oluş anı ile ameliyata kadar geçen süre, yatış süresi, kaynama süresi, komp- likasyonlar ve fonksiyonel sonuç ve Fibula Kemiği Tedavisi Fibula Kemiği Tedavisi tedaviye ve kırığın çeşidine göre farklılık göstermektedir.göre 4 haftadan başlar 6-8 aya kadar sürebilmektedir

FİBULA NEREDE KEMİKLEŞİR?

Fibula, biri gövde diğer ikisi de uçlar olmak üzere üç merkezden kemikleşir. Kemikleşme ceninin sekizinci haftasında ortadan başlar ve uçlara doğru uzanır. Doğumda uçlar kıkırdak yapıdadır.

Kemikleşme, ikinci yılda, alt uçtan ve yaklaşık olarak dördüncü yılda üst uçtan başlar. İlk kemikleşen alt epifiz vücutla, yaklaşık olarak yirminci yılda birleşir; üst epifiz ise yaklaşık yirmi beşinci yılda katılır.

Fibula Kemiği Kırığı

Tibia kemiğini destek olarak bacak bölgesinde yer alan fibula kemiği, kaleciler ve futbolcular dışında da bazı travmalar üzerinden kırık ile karşı karşıya kalabilmektedir.

– Yüksekten atlama,

– Yüksekten düşme,

– Bacağın dış bölgesine gelen darbe,

– Araçla trafik kazası,

– Bilek burkulması,

– Bilinçli yapılmayan koşu ve aktif yürüyüş,

– Belli başlı bazı kemik hastalıkları,

Bu gibi nedenlerden dolayı etkiye bağlı olarak fibula kemiği kırık yaşayabilmektedir.

Fernando Muslera Sakatlanma Anı ;

https://www.youtube.com/watch?v=B7_QbzL-uuQ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu