İncelemePortre

Jorge Mendes Kimdir?

Jorge Mendes'in kim olduğunu artık herkes biliyor: 2015 yılında cirosu 400 milyon avroya sanırım şimdileri 1 milyar Euro'lara ulaşan, muhtemelen dünyadaki en becerikli futbol menajeridir.

Tam adı Jorge Paulo Agostinho Mendes olan şimdilerin futbolcu menajeri Jorge Mendes 7 Ocak 1966 doğumlu Portekizli eski bir futbolcudur.

1996 yılında kurulan GestiFute şirketinin başkanıdır. Jorge Mendes aralarında Cristiano Ronaldo , David de Gea, José Mourinho, Gennaro Gattuso, Diego Costa, James Rodríguez, Joao Felix ve Rafael Leao’nun da bulunduğu müşterileri ile dünyanın en etkili futbol menajerleri arasındadır.

Futbol dışında Formula 1 yıldızı Charles Leclerc , üç adım atlama şampiyonu Patricia Mamona , sörfçü Frederico Morais , tenisçi João Sousa ve bisikletçi João Almeida gibi müşterileri temsil ediyor . Titan Jorge Mendes kendinden “süper ajan” diye bahsettirir.

Jorge Mendes’in ilk fırsatları

Mendes’in futbol menajeri olarak ilk anlaşması 1996 yılında Nuno Espírito Santo’nun Vitória de Guimaraes’den Deportivo de La Coruaa’ya transferine aracılık etmesiyle gerçekleşti .

Kaleci olan Nuno Espírito Santo Guimaraes’te bir barda tanışmıştı . Bu anlaşmanın ardından Mendes, Jorge Andrade de dahil olmak üzere giderek daha fazla Portekizli oyuncunun ilgisini çekti .

Hugo Viana‘nın 2002 yılında Sporting CP’den Premier Lig’de yaklaşık 12 milyon € karşılığında Newcastle United’a geçmesi, onun ilk büyük uluslararası transferiydi.

Jorge Mendes’in başarısının bir kısmı, görünüşte, Cristiano Ronaldo ve Ricardo Quaresma’da olduğu gibi Portekiz’deki futbol okulları ve genç takımlarında oyuncuları tespit edip, onların gittiği gece kulüplerinde sık sık bulunmasıyla oluşturduğu dostluk vasıtasıyla gençleri transfer etmesine dayanıyordu .

Jorge Mendes bu yükseliş sürecinde diğer menajerler tarafından büyük anlaşmalar yapmadan kısa bir süre önce oyuncularına müdahale etmekle suçlandı.

2004’te Mendes, Joss Mourinho’nun Porto’dan Chelsea’yi transferine aracılık etti.
Mourinho’nun hali hazırda bir menajeri vardı ve Mourinho Liverpool’a transfer olmak üzereyken Jorge Mendes araya girdi ve Chelsea’den teklif aldı, gerisi tarih oldu. Bu transferde Mourinho ve Mendes , Chelsea’nin temsilcisi olarak görev yapan menajer Pini Zahavi ile görüşerek anlamayı yaptı.

Anlaşma Mendes’in önemini ortaya koydu. Önde gelen Portekizli oyunculardan oluşan bir kadro oluşturdu ve Mourinho’yu Chelsea’ye kadar takip eden her Portekizli oyuncu, Ricardo Carvalho , Paulo Ferreira , Tiago ve Maniche dahil olmak üzere Mendes’in müşterisiydi .

Jorge Mendes’e oyuncu ve kulüp adına hareket etmesi için Chelsea tarafından peşin ödeme yapıldı.

Gestitute ayrıca bu oyuncuların bir kısmının ekonomik haklarına kısmen sahip oldu.

Temmuz 2003’te Porto, Brezilya doğumlu Portekizli profesyonel futbolcu Deco’nun haklarının %20’sini GestiFute’den 2,25 milyon Euro karşılığında, ayrıca Ricardo Carvalho ve Paulo Ferreira’nın ekonomik haklarının %5’ini satın aldı.

Kısa bir süre sonra GestiFute, Deco’nun ekonomik haklarının %15’ini daha kulübe sattı.

Jorge Mendes’in Barcelona Sportif Direktörü yaptığı Deco ile ilk işi Jose Mourinho’yu Barcaya pazarlama çalışmak oldu. (hT2 Haber)
Jorge Mendes Kimdir? 2

Jorge Mendes’in Titanlığa yürüyüşü

Mourinho’nun Eylül 2007’de Chelsea’den ayrılmasının ardından Mendes , 2008’de onu dünyanın en yüksek maaşlı teknik direktörü yapan bir ücret karşılığında Inter Milan’a transferini yönetti , ve ardından Mayıs 2010’da bu transfere tanık oldu. Inter’den 40 milyon £ değerinde dört yıllık sözleşmeyle Real Madrid’in teknik direktörü olacak .

Mendes, 2008 yılında teknik direktör Luiz Felipe Scolari’yi Chelsea’ye götüren anlaşmayı da üstlendi ve değeri 5,5 milyon £ ile 6,25 milyon £ arasında değişen üç yıllık bir sözleşme için pazarlık yaptı.

O yazın UEFA Euro 2008 turnuvasında milli takım hocası olan Scolari, Mendes’e Portekiz milli takımının oteline ayrıcalıklı giriş izni vermişti

Jorge Mendes, Cristiano Ronaldo’nun Sporting CP’den Manchester United’a 2003’te 12.24 milyon sterline, 2007’de ise Anderson ve Nani’nin aynı kulübe 46 milyon sterline transferini yönetmişti.

Nani transferinin, oyuncunun mevcut menajeri Ana Almeida’yı bırakmasının ardından gerçekleştiği bildirildi. O yaz Mendes ayrıca Pepe’nin 25 milyon £ karşılığında Real Madrid’e ve Simão’nun 16,5 milyon £ karşılığında Atlético Madrid’e transferinden de sorumluydu.

Mendes’in Anderson’la olan ilişkisi, Pini Zahavi ile yakın işbirliği içinde çalıştığı Güney Amerika’da kurduğu bağlantıları yansıtıyordu .

Anderson’ı Manchester United’a götüren anlaşmanın bir kısmı, önceki kulübü Porto’nun, Mendes’e Anderson’ın kayıt payına karşılık 4 milyon £ ödediği bildirildi.

Jorge Mendes’in, 2006 yılında orta saha oyuncusuyla sözleşme imzalaması için Porto’nun Brezilya’da Grêmio’ya ödediği 3,75 milyon £’un %20’sine katkıda bulunduğu söyleniyor.

2009 yılında Mendes’in, Cristiano Ronaldo’nun Manchester United’dan Real Madrid’e yaptığı 80 milyon £ transferinden 4 milyon £ kazandığı bildirildi.

Bebe transferi
Ağustos 2010’da futbol menajeri Gonçalo Reis , temsil ettiği oyuncu Bebé’nin Vitória de Guimarão’dan Manchester United’a transfer edilmesi sırasında kenarda kaldığından şikayet etti .

Reis, “Mendes geldiğinde” dedi, “Ben bu işin dışındaydım.” Temmuz 2010’da Reis, kulübün maaşlarını ödeyememesi nedeniyle oyuncunun sözleşmesinin iptal edilmesinin ardından Bebé’nin yarı profesyonel Portekiz üçüncü ligindeki Estrela da Amadora’dan serbest oyuncu olarak Vitória’ya taşınmasını ayarladı.

Manchester United, Vitória adına sadece altı sezon öncesi hazırlık maçı oynadığı beş hafta sonra, Bebé’yi 7,4 milyon £ tutarında bir ücret karşılığında imzaladı. Reis, Manchester United transferinin 11 Ağustos’ta tamamlanmasından iki gün önce 5 Ağustos tarihli bir mektupla Bebé tarafından kovulduğuna dair bildirim aldı.

Reis, şikayetlerini Mayıs 2012’de resmi olarak FIFA’ya iletti .

Vitória’nın sonraki genel toplantısında kulüp yöneticileri, Mendes’in Bebé transferinden 9 milyon Euro’luk ücretin 3,6 milyon Euro’sunu aldığını açıkladı; Portekiz’deki raporlar bu meblağın 2,7 milyon Euro’sunun oyuncunun ekonomik haklarının %30’undan geldiğini öne sürüyordu Başlangıçta Bebé, Vitória’ya taşındığında elinde kaldı ancak oyuncudan Mendes tarafından 100.000 € karşılığında satın alındı.

Vitória de Guimaraes kulübünün başkanı Emilio Macedo, Mendes’i “bu transferin kalesi” olarak nitelendirdi ve menajeri savundu ve şunları söyledi: “Diğer menajerlere olan saygımdan dolayı, bu ülkenin ona bir borcu var.

Çok fazla çünkü büyük transferleri yönetiyor ve ülkeye para getiriyor çünkü bu bir ihracata benziyor.” Transfer daha sonra Portekiz polisi tarafından soruşturuldu.

Manchester United’ın o zamanki menajeri Sir Alex Ferguson , oyuncuyu imzalamadan önce Bebé’yi oynarken görmediğini itiraf etti.

Manchester United’da iki kez teknik direktör yardımcısı olarak görev yapan ve o dönemde Portekiz milli takımının teknik direktörlüğünü yapan Carlos Queiroz tarafından kulübe tavsiye edildiği bildirildi .

Queiroz’un United ile ilişkisi, 2007’de Anderson ve Nani’nin transferinde önemliydi; aynı zamanda Mendes tarafından da temsil edilmekteteydi.

Mendes, 2014 yaz transfer döneminde dünya çapındaki en büyük yedi anlaşmadan dördüne aracılık etti ve bundan tahmini 30 milyon £ kazandı.

James Rodríguez 63 milyon £ karşılığında Monaco’dan Real Madrid’e , Ángel Di María 60 milyon £ karşılığında Real Madrid’den Manchester United’a, Diego Costa 32 milyon £ karşılığında Atlético Madrid’den Chelsea’ye ve Eliaquim Mangala 32 milyon £ karşılığında Porto’dan Manchester City’ye transfer oldu.

Jorge Mendes ve Alves ile Bebe Beşiktaş vurgunu

The Guardian’ın Jorge Mendes araştırması

22 Eylül 2014’te The Guardian tarafından NationalTurk’ un ilk olarak duyurduğu Jorge Mendes haberi üzerine yapılan bir soruşturma, Jorge Mendes’in eski Manchester United ve Chelsea genel müdürü Peter Kenyon ile birlikte üçüncü taraf mülkiyeti ve oyuncu temsilinde çıkar çatışması ile ilgili FIFA düzenlemelerini ihlal ettiğini , Jersey merkezli şirketler aracılığıyla oyuncu haklarını satın aldığını açıkladı.

Bu , Ocak 2014’te yayınlanan ve Kenyon’un eski kulübü Chelsea’nin, Premier Lig tarafından yasaklanan bir uygulama olan Mendes ve Kenyon aracılığıyla üçüncü taraf mülkiyetine yatırım yaptığını öne süren başka bir raporun ardından geldi.

Chelsea suçlamalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. 23 Eylül 2014’te UEFA , üçüncü şahıs mülkiyeti uygulamasını sıkılaştırma niyetini açıkladı .

Wolverhampton
İngiltere Şampiyonası kulübü Wolverhampton Wanderers’ın Fosun International tarafından devralınmasının ardından Mendes, kulübün temsilcisi olarak atandı. Takımın genel menajeri Andrea Butti ve spor direktörü Kevin Thelwell’in yardımıyla , 2016 yaz transfer döneminde altı hafta içinde 12 oyuncuyla sözleşme imzalandı .

Jorge Mendes Vergi Kaçakçılığı

Aralık 2016’da sızdırılan Football Leaks belgeleri, Mendes’in , hem Mourinho’nun hem de Ronaldo’nun offshore hesapları kullanarak vergi ödememekle suçlandığı büyük bir vergi kaçırma planına dahil olduğunu öne sürüyordu .

Swansea
Mendes, Ocak 2018 transfer döneminde Premier Lig kulübü Swansea City ile çalışmaya başladı ve kulübün yeni atanan teknik direktör Carlos Carvalhal için oyuncuları belirlemesine yardımcı oldu . Daha önce Portekiz’in 21 yaş altı orta saha oyuncusu Renato Sanches’i Ağustos 2017’de Bayern Münih’ten kiralık olarak kulübe getirmişti .

Bisiklete
Ocak 2021’de Mendes, spor pazarlama şirketi Polaris Sports ile Portekizli bisikletçiler Joao Almeida ve Ruben Guerreiro’nun takım tarafından terfi ettirildiği Corso Sports ile ortaklık kurarak bisiklet dünyasına adım attı .

Jorge Mendes ve Amerika

2008 yılında GestiFute , CAA’nın spor pazarındaki genişlemesinin ardından “mevcut ve gelecekteki müşteriler için küresel fırsatlar yaratmak” amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yaratıcı Sanatçılar Ajansı (CAA) ile ortaklığa girdiğini duyurdu.

Jorge Mendes Milan

Jorge Mendes’in uzun süredir ığraşları sonunda Çinli iş adamı Li Yonghong, AC Milan’ı Silvio Berlusconi’den satın almıştı. Bir yıl sonra Milan’ın yeni sahibi olan Çinlilerin Milan’ı almka için kredi aldığı ödemelerin taksidi olan 32 milyon euroyu Elliott’a ödemesi gerekirken parayı ödeyememesiyle Milan kriz yaşamıştı.

Çinli iş adamı Li Yonghong, İtalyan Silvio Berlusconi’den 740 milyon euroya satın almıştı. Bu satın alma ile birlikte Jorge Mendes’e 200 milyon euroluk bir transfer bütçesi hediye edilmişti.

Jorge Mendes: "Andre Silva dünyanın en iyi oyuncusudur."
Jorge Mendes: “Andre Silva dünyanın en iyi oyuncusudur.”

Mendes bir kaç ay önce Vincenzo Montella‘nın takımını müdehale ederek ilk aldığı oyuncu Andre Silva olmuştu.
Milan, Porto’nun genç yıldızı Andre Silva’yı tam 38 milyon euroluk bedelle transfer etti.

Jorge Mendes Ahmet Bulut ve Yıldırım Demirören…

Football Leaks belgelerine göre, menajer Jorge Mendes’in 2010-2011 yılları arasında Beşiktaş’a yapılan transferlerde hem FIFA’nın hem de TFF’nin kurallarını ihlal ettiği ortaya çıktı. Belgelerde, menajer Ahmet Bulut’un bu anlaşmalar sırasında aracı olarak kilit rol oynadığını iddia edildi.

Uzmanlara göre Ahmet Bulut’un adının hiçbir belgede geçmemesi ve transfer konuşmalarındaki dahlinin TFF’ye bildirilmemiş olması, problem teşkil ediyor. Football Leaks belgelerine göre Beşiktaş, Manuel Fernandes’in bonservisini 900 bin euro’ya alırken, dünyaca ünlü menajer Jorge Mendes’e ödenen komisyon ise 1 milyon euro oldu.

Jorge Mendes ve Beşiktaş Belgelerinin yayımlandığı yazının tamamı şu şekilde:

Yıldırım Demirören 27 Şubat 2012’de Beşiktaş’ın başkanlık koltuğundan ardında eşi görülmemiş bir borç yığını bırakarak indi. Kulübün mali durumu berbat hâldeydi: 200 milyon avro borç, 160 milyon avroluk bütçe açığı ve dağ gibi büyüyen ödenmemiş faturalar. Demirören’in gidişinin hemen ardından kulüp, UEFA’nın Finansal Fair Play yükümlülüklerine uymadığı ve ayrıca şike olaylarına da karıştığı için şampiyonalardan men edilecekti.

Ama başkanın gidişinin ardındaki sebep kulübün geldiği bu acıklı hâl değildi. Bilakis, spor kariyerinde yükseldiği bile söylenebilir. Demirören, Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olmak için istifa etmişti.

Beşiktaş’ın içinde bulduğu borç batağını yaratan koşullardan biri Demirören’in Portekizli menajer Jorge Mendes’in şirketi Gestifute ile yaptığı kuşku uyandıran anlaşmalardı. 2010-2011 yılları arasında altı ay gibi kısa bir süre içinde, Gestifute kulübe sattığı oyuncular karşılığında 6 milyon avro komisyon aldı; hesaplamalarımıza göre takıma katılan oyuncuların Beşiktaş’a toplam maliyeti 60 milyon avronun üzerindeydi.

The Black Sea’nin Der Spiegel öncülüğünde European Investigative Collaboration’s (EIC) konsorsiyumuyla birlikte üzerinde çalıştığı Football Leaks belgeleri incelendiğinde, Gestifute’nin Beşiktaş’la imzaladığı kârlı komisyon sözleşmelerinin ne yönetmeliklere ne de o dönemin FIFA ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kurallarına uyduğu ortaya çıkıyor.

Belgeler ayrıca Mendes’in, Beşiktaş’tan 1.75 milyon avroluk alacağını tahsil etmeye çalıştığını gösteriyor. Mendes Beşiktaş’ı dava etmek istiyor, ancak danıştığı Türk avukat sözleşmelerin sorunlu olması nedeniyle “bu sorunu FIFA’ya taşımak çok riskli” diyor.

Görüş aldığımız üç ayrı hukukçu ve bir futbol finans uzmanı, Gestifute’nin sözleşmelerini menajer olan Mendes yerine unvanı sadece şirket direktörlüğü olan bir muhasebecinin imzalamış olmasının anlaşmaları usulsüz ve uygulanamaz hale getirdiğini belirttiler.

Mendes’in, temsil ettiği oyuncuların haklarını gözetecek yerde kulüple bu tür anlaşmalara girmesi ve kulüpten para alması, dönemin menfaat çatışması kurallarıyla da örtüşmüyor.

Football Leaks belgeleri aynı zamanda, menajer Ahmet Bulut’un bu anlaşmalar sırasında aracı olarak kilit rol oynadığını ortaya çıkarıyor. Uzmanlar, Bulut’un adının hiçbir yerde geçmiyor olmasının ve transfer konuşmalarındaki dahlinin federasyona bildirilmemiş olmasının da problemli olduğu belirtiyorlar.

Jorge Mendes - Ahmet Bulut ikilisi ve Beşiktaş maceraları

Jorge Mendes ve Borç batağında ki Beşiktaş

Yıldırım Demirören, Demirören Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak hâlihazırda tanınan bir isimdi. Ancak kulüp başkanlığının halk arasında kendisine popülerlik kattığı yadsınamaz bir gerçek.

İş adamlarının Türk kulüplerine başkanlık yapması ve bu pozisyon aracılığıyla sosyal statü ve prestij kazanmaya çalışmaları alışılageldik bir durum. Fakat bu durum başkanlara kendilerinin olmayan bir parayı istedikleri gibi harcama imkânı da tanıyor.

İngiltere’de bulunan Loughborough Üniversitesi’nden Spor Hukuku Profesörü Serhat Yılmaz, The Black Sea’ye kulüp başkanı olan zengin iş adamları konusunda, “kulüplerin finansal durumu iyi değilse bu kişiler kurtarıcı gibi görünüyorlar. İlk geldiklerinde bir miktar parayı kulübe enjekte edip popülerliklerini artırıyorlar ama sonra bu parayı yaptıkları ticari anlaşmalarla geri alıyorlar” dedi.

Kulüp başkanları kötü anlaşmalara imza atabiliyor, kötü oyuncuları yüksek meblağlara transfer edebiliyorlar. Çünkü kulüpten gittiklerinde arkalarında bıraktıkları mali tablodan sorumlu tutulmuyorlar.

Football Leaks Belgeleri; Fikret Orman Jorge Mendes’in kulübe sokulmasından Demirören suçlu”

Demirören, 2004 ve 2012 yılları arası Beşiktaş’ın başkanlığını yürüttü. Bu tarih aralığında kulüp hem iyi yönetilmemiş hem de yüksek miktarda borçlanmıştı. UEFA, Finansal Fair Play yönetmeliğinin gereği olarak kulübün hesap defterlerini incelediğinde bu korkunç tabloyla karşılaşmıştı.

Football Leaks belgeleri kulübün Yıldırım Demirören’den sonraki Fikret Orman yönetiminin, bu durumun suçlusu olarak Demirören’i gösterdiğini ve bilhassa da Mendes ile yapılan anlaşmaları örnek verdiğini ortaya koyuyor.

Her şeyin üzerine bir de bu anlaşmaların yönetmeliklere aykırı düzenlenip imzalandığı anlaşılıyor.

Mendes ve Bulut’un Demirören’le yaptığı ilk pazarlık 27 yaşındaki sağ kanat oyuncusu Ricardo Quaresma içindi. 2010’un yaz aylarında ikili, Portekizli oyuncuyu Inter Milan’dan Beşiktaş’a transfer ettirmeyi başardı. 7.3 milyonluk bonservisiyle Quaresma, Türk futbol tarihinin en pahalıya alınan oyuncularından biri oldu.

Bir transferden 2 milyon euro komisyon

Mendes, kulüpten 2 milyon avro menajerlik ücreti aldı. Sözleşme Mendes’in Portekiz’de kurulu şirketiyle yapıldı ve para bu şirkete gönderildi. TFF, 2015’ten önce yapılan aracı anlaşmalarında sözleşmelerin sadece gerçek kişi ile kulüp ya da oyuncu arasında olmasını şart koşuyordu. Yani tüzel kişi olarak sayılan bir şirketle menajerlik sözleşmesi imzalanması yasaktı.

2015 yılında FIFA bu kuralları esnetti ve menajerlerin sözleşme yaparken şirketlerini kullanmalarına izin verdi. Şirketini kullanması yasak olsa da Quaresma sözleşmesinde en azından Mendes’in adı geçiyordu ve imzası vardı. Offshore’un kârlı dünyasını keşfeden Mendes, bundan sonra yapacağı anlaşmalarda Dublin’de kurduğu şirketini kullanacak, kendi imzasını bile atmayacaktı.

Ahmet Bulut: görünmez menajer

Quaresma için yapılan anlaşmanın sonunda Ahmet Bulut, Mendes’ten 750 bin avroluk bir ödeme aldı. Buna rağmen Bulut’un ismi transferle ilgili hiçbir belgede geçmiyor. Mendes hakkında yazılan 2015 tarihli İspanyolca bir kitapta kendi anlattığı üzere Bulut, Quaresma’yı Beşiktaş’a satması için günlerce telefonda Mendes’i ikna etmeye çalıştı. İkili ilk kez Madrid’in lüks Villamagna otelinde yüzyüze buluştu.

“Anında arkadaş olduk” diye anlatıyor kitapta o günü Bulut, “çünkü birbirimizi eşit görüyorduk, her şey en başından itibaren çok pozitifti.” Sonra da ekliyor: “Yaptığımız tüm anlaşmalar dostluğumuz üzerinden oldu, hiçbir belge imzalamadan.”

Futbol finans uzmanı Tuğrul Akşar: “Bu tür işlemlere hukuk dilinde ‘muvazaalı işlemler’ denir.

Futbol finans uzmanı olan ve konu hakkında birçok araştırması ve kitabı bulunan banka müdürü Tuğrul Akşar, bu durumla ilgili şöyle dedi: “Bu tür işlemlere hukuk dilinde ‘muvazaalı işlemler’ denir. İşlemi yapanlara yönelik -başta resmi merciler olmak üzere- bu işten hak ve alacağı olanların şikayeti veya itirazı olursa, bu tür işlemler doğmamış kabul edilir ve buna bağlı gerçekleşen hukuki işlemler ortadan kalkar.” Akşar’a göre muvazaayı ispat etmek zor ancak yine de “Federasyonun bu tür işlemleri sıkı denetlemesi ve bu tür işlemlere izin vermemesi gerekir.”

Hukuki açıdan bu tür bir “dostluğun” doğurabileceği sonuçlar ne olursa olsun, iki menajer birlikte çok para kazanabileceklerinin farkına varmış olmalılar. Ve anlaşılan ikilinin anlaşma masasına oturtabilecekleri en ideal isim Demirören’di.

Quaresma’nın ardından, 2011 yılının Ocak ve Ağustos ayları arasında, Mendes-Bulut ikilisi masaya yedi transfer anlaşması daha getirecekti. Onlarca e-posta, fatura ve sözleşme Ahmet Bulut’un bu görüşmelerdeki kilit isim olduğunu gösteriyor.

Ocak 2011 transfer aralığında Mendes’in oyuncularından Simao Sabrosa, Atletico Madrid’ten 1 milyon avroya, Hugo Almeida ise Werder Bremen’den 2 milyon avroya getirildi. Aynı günlerde Manuel Fernandes, kulübü Valencia’dan 200 bin avroya kiralandı.

Bu üç transfer için Mendes 2.5 milyon avro aldı. Fernandes için aldığı komisyon 1 milyondu, oyuncunun 900 binlik bonservis ücretinin bile üzerinde bir meblağ.

Almeida transferinde ise Mendes, oyuncuyu satın almak için kendisinin de danışmanı olduğu bir fonun kullanılmasını önerdi. Dublin’de kurulu Quality Football Ireland Limited, oyuncunun 2 milyon avroluk bonservisini ödedi.

Karşılığında Almeida’nın ekonomik haklarının yüzde 45’ini aldı. Demirören o sıralarda transfer için Beşiktaş’ın kasasından hiç para çıkmadığını ve oyuncunun geri kalan yüzde 55’ine kulübün sahip olduğunu gururla söylüyordu. Belgeler, Almeida’nın yüzde 10 hakkına Mendes’in bizzat kendisinin sahip olduğunu, Beşiktaş’ın payının ise sadece yüzde 45 olduğunu gösteriyor. Şirket hissedarlarına bu konunun açıklanıp açıklanmadığı bilinmiyor, kulüp sorularımıza yanıt vermedi.

Ancak öyle görünüyor ki, bonservisi doğrudan kulüp ödemediği için Almeida’yla iş sözleşmesi yapılırken Demirören oldukça cömert davranmış. Oyuncuya 2.5 milyon avro yıllık maaşın yanında verilenler şöyle: aylık 11 bin avro kira desteği, dört business class uçak bileti, sıfır kilometre bir Porsche Panamera Turbo, özel jet kiralama ve bir araba daha. Futbolcu, ikinci arabayı kendi seçebilecek: BMW X5 ya da Audi Q7 v12.

Mendes’in Portekizli oyuncuları Simao Sabrosa (sol), Manuel Fernandes (orta), Hugo Almeida imza töreninde
Mendes’in Portekizli oyuncuları Simao Sabrosa (sol), Manuel Fernandes (orta), Hugo Almeida imza töreninde (Fotoğraf: Mustafa Özer/AFP/Getty Images – Guliver)

Ve Ronaldo Demirören AVM ile sahnede

İlk transferleri tamamladıktan sonra Mendes, Demirören’i daha da fazla etkilemenin yolunu bulmuştu: Cristiano Ronaldo. Dünyaca ünlü futbolcu, spora başladığından beri menajer Mendes tarafından temsil ediliyor ve birbirlerini aile gibi gördükleri biliniyor.

Nisan 2011’de Demirören ve Ronaldo’nun birçok gazetede yan yana fotoğrafları yayınlandı, Madeira’nın Porto Santo adasında arazi bakıyorlardı. Haberlere göre adaya 80 milyon avroluk otel yatırımı yapacaklardı. Otel hiçbir zaman yapılmadı. Haziran 2011’e gelindiğinde, yani tam da transfer sezonu açılmışken, Ronaldo İstanbul’a geldi. Yasaları çiğnemesine rağmen tamamlanmasına izin verilen Demirören AVM’nin açılışına Demirören’in ya da Ronaldo’nun kendi deyişiyle “çok iyi arkadaşının” davetiyle gelmişti.

AVM’sine karşı yöneltilen eleştirileri Ronaldo’yla boğmayı başardı Demirören. Futbolcuyu uzaktan da olsa görmek isteyenler izdihama yol açmış, neredeyse binanın camlarını indirecek hale gelmişti. Demirören, Ronaldo’yla birlikte kameralara poz vermişti, işlem tamamdı.

Başkanın bu yeni arkadaşlıkları o denli sağlamdı ki, televizyon ekranlarında Ronaldo’yu Beşiktaş’a getirebileceğini ima etmeye bile başlamıştı.

Beşiktaş eski Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Altınsay, bu dönemde yaşananlarla ilgili sorduğumuz sorulara şöyle yanıt verdi: “O kadar açıktan oldu ki işler. Çok aleni yapıldı. İş adamının kendi özel açılışına, iş yaptığı menajerin futbolcusunun katılması normal bir kulüpte olmaz.”

Demirören AVM’nin açılışına Demirören’in ya da Ronaldo’nun kendi deyişiyle “çok iyi arkadaşının” davetiyle gelmişti.Bu tür bir reklam çalışmasının etik sorunları ne olursa olsun, Mendes’in işine yaradığı açıktı. O yaz, Mendes’in temsil ettiği oyunculardan Sidnei 200 bin avroya Benfica’dan, Bebe 1 milyona Manchester United’tan kiralandı. Mendes’e ise 750 bin avro verilecekti. Kulüp aynı zamanda Portekizli orta saha oyuncusu Julio Alves’i 3.1 milyon avroya satın aldı.

Kiralık olarak gelen Fernandes’in de 2 milyon avroya bonservisi alındı ve nihai transferi yapıldı. Mendes bu anlaşma için Beşiktaş’tan 1 milyon avro alacaktı. Mendes’in 1 milyonluk menajer sözleşmesini Beşiktaş’a imzalatmayı başaran ise Ahmet Bulut olmuştu. İmzalı sözleşmeyi Beşiktaş’tan alıp Mendes’in avukatı Osorio de Castro’ya e-postayla attığında Castro’nun cevabı “Sihirbaz Ahmet!” oldu.

2011 yaz sonunda transfer dönemi bittiğinde Mendes-Bulut ikilisi Beşiktaş’a yedi sporcu getirmeyi başarmışlardı. Mendes’in Beşiktaş üzerindeki etkisi o kadar açıktı ki bu durum medyada “Portekiz rüzgârı” olarak adlandırılıyor, gelen oyunculara ise “Portekiz çetesi” deniyordu.

Transfer edilenler içinde, şike davasıyla boğuşan teknik direktör Tayfur Havutçu’nun yerine getirmek üzere 500 bin avroya anlaşılan teknik adam Carlos Carvalhal da vardı.

Mendes, oyuncuları için iyi maaşlar koparmayı da başarmıştı. “Portekiz çetesi” üyeleri, genel olarak kulübün en yüksek maaş alan oyuncuları oldular. Simao yarım sezon için 2.2 milyon, Quaresma yıllık 3.5 milyon, Almeida 2.5 milyon, Fernandes 2 milyon avro alacaktı. Neredeyse hiç deneyimi olmayan genç Alves ise yıllık 300 bin avro.

Julio Alves skandalı Alves’in dakikası 100 bin avro

“Portekiz rüzgârı”nın kuşkusuz en tartışılan ismi Portekiz’in Varzim şehrinden gelen 20 yaşındaki Julio Alves’ti.

Julio Alves skandalı Alves'in dakikası 100 bin avroJulio Alves’in anlaşması transfer döneminin son gününde gerçekleşti. Mendes ve Bulut, müthiş bir performans gösterip Beşiktaş’ı daha önce adı duyulmamış bir oyuncu için 6.2 milyon avroyu gözden çıkarmaya ikna ettiler.

Football Leaks belgelerine göre, Mendes’in Alves’e olan ilgisi Ocak 2010’da başlıyor. Her ne kadar futbolcu bir aileden geliyor olsa da Alves’in müthiş yetenekli bir futbol dehası olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Hatta eldeki belgeler gösteriyor ki, 2010’da oynadığı kulüp Rio Ave’deki maaşı Portekiz’de asgari ücrete denk gelen yıllık 13.8 bin avroymuş. Transfermarkt, Alves’in o zamanki bonservis değerini oldukça bol tutarak 700 bin avro olarak açıklamıştı. Ama Mendes, Alves’i bir yerlere getirmeye kararlıydı. Temmuz 2011’de oyuncunun Rio Ave’den Atletico Madrid’e transferini açıklanamayacak bir biçimde 2.6 milyon avroya gerçekleştirmeyi başardı.

Alves, Madrid’e ayak bile basmadı. Aynı ay içinde Demirören’le masaya oturuldu ve Beşiktaş, Alves’in ekonomik haklarının yüzde 50’sini 3.1 milyon avroya satın almaya ikna edildi. 2010’dan 2011’e Alves’in pazar değeri yüzde 758 artmıştı. Oyuncunun ekonomik haklarının diğer yarısı ise Almeida’nın da transferinde rol oynayan Mendes bağlantılı Quality Football fonunda kalacaktı.

Alves Türkiye’ye geldi ve Beşiktaş için toplamda 14 dakika boyunca oynadı. Ertesi sene Clube de Portugal’a kiralandı, sonra da kulüpten tamamen uzaklaştırıldı.

Demirören, Beşiktaş’tan ayrılırken Alves’in bonservisi hâlâ ödenmemişti. Yeni yönetim sonunda 3.2 milyon yerine 1.4 milyon avro ödemeye razı oldu. 14 dakika için 1.4 milyon. Dakika başına 100 bin avro.

Alves transferi karşılığında Mendes’e ya da Bulut’a komisyon verilip verilmediği bilinmiyor. Detaylar Football Leaks belgelerinde bulunmuyor.

2011 bittiğinde, Demirören ve Mendes’in getirdikleri oyuncuların hâlihazırda kasası boşalmış Beşiktaş’a bonservis, maaşlar ve vergiler de dahil olmak üzere toplam 63 milyon avroya mal olduğu ortaya çıkıyor. Bu paranın yüzde 10’u ise menajerlik ücreti olarak Mendes’in offshore şirketlerine gitti.

Jorge Mendes - Ahmet Bulut ikilisi ve Beşiktaş maceraları
Jorge Mendes – Ahmet Bulut ikilisi ve Beşiktaş’ın Borca Batmasının maceraları (Infografik: The Black Sea – Nisha Vasudevan)

Jorge Mendes’in İrlanda’da kurduğu menajerlik şirketi Gestifute

Mendes, Quaresma anlaşmasını Portekiz’de bulunan şirketi üstünden yaptı ama 2011 yılı geldiğinde vergi rejimi çok daha kârlı olan İrlanda’da kurduğu Gestifute International adlı şirketini kullanmaya başladı.

Kâğıt üzerinde muhasebeci Andy Quinn’in sahibi olarak gözüktüğü Gestifute ve Mendes’in diğer İrlanda şirketleri Polaris Sports ve Multisports & Image Management, şu anda İrlanda vergi müfettişleri tarafından inceleme altında. EIC konsorsiyumunun bugün yayınladığı başka bir haber, Jorge Mendes ve karısının 2008-2016 yılları arasında Gestifute hesaplarından şirket kâr payı olarak beyan etmeden 100 milyon avro çektiğini ortaya çıkardı.

Danıştığımız üç avukat ve bir finans uzmanı, Beşiktaş ve Gestifute arasında 2011 yılında imzalanan hiçbir menajerlik sözleşmesinin yönetmeliklere uygun olmadığını, ayrıca sözleşmelerin yazılış şeklinde problemler olduğunu söylediler.

Peki sorun neydi? Sözleşmelerin hepsi Gestifute adına muhasebeci Andy Quinn tarafından imzalanmıştı. Quinn’in ise menajerlik yapmak için herhangi bir lisansı yok.

James Rodriguez, Cristiano Ronaldo, ve Jorge Mendes
James Rodriguez, Cristiano Ronaldo, ve Jorge Mendes

Dolayısıyla, spor hukukçusu Serhat Yılmaz’ın açıkladığına göre, menajerlik sözleşmelerinde imzası bulunması “zamanının tüm kural ve yönetmeliklerine aykırı.” “Kurallar o zaman oldukça açıktı. Muhasebecinin menajerlik lisansı yok, dolayısıyla bu tür sözleşmelere imza atma yetkisi de yok. Bu kişinin transfer sürecinin hiçbir yerine dahil olmaması gerekiyor” diye ekliyor Yılmaz.

Yılmaz şöyle devam ediyor: “Kulübün, menajerlerin lisansı olduğundan emin olma sorumluluğu vardır. Mendes’in neden sözleşmelere imza atmadığından emin olamıyorum.” Bir diğer avukat ise sözleşmenin “dilinin belirsiz ve büyük ihtimalle uygulanamaz” olduğunu söyledi.

Avukat Mert Yaşar ise, Mendes’in muhasebecisine vekalet vermiş olabileceğini söyledi ancak yine de “imza kısmında vekalet edilen menajerin isminin belirtilmesi gerekir” dedi ve ekledi: “Eğer geçersizse ve sorun varsa, TFF’nin sözleşmeyi görmesi gerekirdi. Böyle bir durumda, eğer bir sorun varsa o sözleşme tescil edilmez, hatta şirketle sözleşme yaptığı için Beşiktaş’a ceza verilmesi gerekirdi. Demek ki herkes görmezden gelmiş.”

TFF’ye menajer anlaşmalarının bir kopyasının gönderilmesi zorunlu. Yılmaz da sözleşmeleri kontrol görevinin federasyonda olduğunu belirtti: “İlk aşamada TFF’nin ‘bu kontratlar uygun hazırlanmamış’ demesi gerekiyordu. Ama TFF demek ki bu görevi yerine getirmemiş. Neden bunları yapmıyorlar bilmiyorum. Tabii işin içinde politik meseleler de olduğu açık.”

Türkiye Futbol Federasyonu ve Beşiktaş konuyla ilgili sorduğumuz sorulara yanıt vermedi.

Ama Mendes’in gayrı meşru anlaşmaları Demirören sonrası dönemde menajerin başını ağrıtacaktı. Beşiktaş’ta yeni bir yönetim vardı ve Mendes kulüpteki 1.75 milyonluk alacağını toplamaya çalışıyordu.

Jorge Mendes, Beşiktaş’tan borcunu isterse

Borç, Demirören’in 2011’de imzaladığı Fernandes, Bebe ve Sidnei transferlerinin menajerlik ücretleriydi.

Gestifute, Beşiktaş’a e-posta üzerine e-posta atmaya başladı. Ekim 2012 gelmiş hâlâ bir gelişme olmamıştı. Derken sahneye Ahmet Bulut çıktı.

Bulut, avukatı Sami Dinç’i devreye soktu. Dinç, Türkiye’nin en iyi bilinen spor avukatlarından. 2011’de şike ve rüşvetten yargılanmış, Aziz Yıldırım’la beraber hapis yatmıştı. Ekim 2012 olduğunda Dinç hapisten çıkmış, avukatlığa geri dönmüştü. Mendes’in avukatı Osorio de Castro’ya yazdığı e-postada borcu alabilmek için Türk mahkemelerine gitmeyi önerdi.

Beşiktaş’ın borcu reddetmesi durumunda, yerel mahkemeye başvurup kulübün kendi kayıtlarını kullanarak mahkemeden bu reddi iptal etmesini isteyebiliriz” dedi ve ekledi: “Bu daha az tartışmalı bir yol gibi duruyor.”

Tam da Dinç’in tahmin ettiği gibi, Beşiktaş borcu reddetti.

Dinç sonrasında şöyle yazdı: “İlk başta da dediğim gibi Türkiye’deki yerel mahkeme, sözleşmeye koyulan özel hükümler olduğu için tahkime gidilmesi kararını verecek ve yetkisi olmadığını söyleyecektir.”

Futbolla ilgili sözleşmelere çoğu zaman, bir anlaşmazlık durumunda FIFA’nın spor tahkim mahkemelerine gidileceği maddesi ekleniyor. Gestifute-Beşiktaş sözleşmeleri de bu şekilde yazılmış.

Ancak yine de bir sorun var. Dinç şöyle açıklıyor: “Bildiğiniz gibi, Gestifute International’ın yaptığı sözleşmeler biraz kafa karıştırıcıydı ve anlaşmazlıkları FIFA’ya götürmek çok riskliydi […] çünkü Gestifute International, futbol ailesinin bir üyesi değil.” Yani şirketin bu tür anlaşmalar yapmak için bir yetkisi yok.

Dönemin FIFA ve TFF kuralları oldukça açıktı: Transferler lisanslı FIFA menajerleri ile kulüpler arasında yapılmalı ve transferin tüm detayları FIFA’nın Transfer Matching System (TMS) adını verdiği, tam olarak bu tür işlemleri önlemek için kurulan kayıt sistemine girilmeliydi.

Yani Gestifute yerel mahkemelere gitse tahkim itirazı alacak ancak tahkimde de FIFA usulsüz imzalanan sözleşmeler yüzünden Mendes’in borcunu reddedecekti.

Beşiktaş, bu borcu ödemekten sonsuza dek kurtulabilirdi. Onun yerine kulüp Bulut ve Mendes’le görüşerek borcu ödemeye söz verdi.

16 Nisan 2013’te avukat Dinç, Castro’ya şöyle yazdı: “Bay Jorge Mendes ve Beşiktaş arasında yapılan anlaşmaya istinaden 1.5 milyon avro bugün hesabıma yatırıldı.”

Gestifute’nin banka hesap dökümleri, Dinç’in ertesi gün parayı şirkete havale yaptığını gösteriyor.

Tabii ki Ahmet Bulut da unutulmuyor. Bulut ve Mendes, Türk menajerin bu işlemlerden 845 bin avro alması için sözleşme imzalıyorlar.

Gestifute'nin Beşiktaş'la yaptığı ve muhasebeci Andy Quinn'in imzaladığı bir sözleşme örneği. Hukukçular sözleşmenin usulsüz olduğunda hemfikir. (The Black Sea - Football Leaks belgeleri)
Gestifute’nin Beşiktaş’la yaptığı ve muhasebeci Andy Quinn’in imzaladığı bir sözleşme örneği. Hukukçular sözleşmenin usulsüz olduğunda hemfikir. (The Black Sea – Football Leaks belgeleri)

Yeni başkan, eski sistem

Demirören yerine 2012 yılında başkanlığa Fikret Orman geldiğinde beklentiler oldukça yüksekti. Orman, kendi yönetim tarzının Demirören’le “gece ile gündüz kadar farklı” olduğunu açıklamış ve bir çok kişi Orman’ın kulübü ayağa kaldırabileceğine inanmıştı. Demirören zamanında kulübün kasasını boşaltan transferlerin kilit aktörleri Mendes ve Bulut ile de araya mesafe koyacağına inanılıyordu.

Daha kazanılacak milyonlar, imzalanacak anlaşmalar vardı. İkili sahalara geri dönmüştü.”

Yeni başkan, eski sistem ve Jorge Mendes geri döndü

Beşiktaş içindeki kaynaklar ise Orman’ın ilk başta direndiğini ancak ikilinin kulüp içinde yavaş yavaş yeniden etkilerini hissettirmeye başladığını anlatıyor. Bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirenlerin ise kenara itildiğini belirtiyorlar.

Birkaç yıllık aradan sonra 2016’da Mendes ve Bulut, Beşiktaş’ta göreve başlayan Fikret Orman yönetimiyle Brezilyalı forvet Talisca’yı getirmek için bir araya geldi ve kulüple pazarlık masasına oturdu. Daha kazanılacak milyonlar, imzalanacak anlaşmalar vardı. İkili sahalara geri dönmüştü.”

Kaynak: theblacksea.eu, Zeynep Şentek, Craig Shaw

Skandal iddialar mağlubiyetlerle unutulmasın! Jorge Mendes ve Ahmet Bulut’un enteresan Beşiktaş macerası!

Jorge Mendes Beşiktaş Transferleri ve Football Leaks Skandalı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu