Fidel Castro DüşünceleriDünyaKüba

Fidel Castro ve insanların yaşama hakkı

Küba Devriminin efsane lideri Fidel Castro ‘nun “İmparatorluk ve İnsanların Yaşama Hakkı” başlıklı son makalesi…

İMPARATORLUK VE İNSANLARIN YAŞAMA HAKKI

Ünlü gazeteci Seymour Hersh’in, “Democracy Now!”da yayımlanmış ve Birleşik Devletler’in en çok sansürlediği 25 haberden birisi olarak toplatılan açıklamalarını okuduğumda “Muhteşem!” diye bağırdım.

Bu belge “ABD’li General Stanley McChrystal’in Savaş Suçları” adını taşıyordu. Kaliforniya’daki bir üniversite tarafından bir araya getirilen ve bu tür ifşalardan önemli paragraflar içeren Sansürlü Proje’nin içerisinde yer alıyordu.

Afganistan’da 2009’un Mayıs ayında Obama başkanlığında sürdürülen savaşın, sorumlu komutanı Korgeneral Stanley McChrystal, önceden de Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın (JSOC) başında bulunuyor ve Dick Cheney’e [Bush’un başkan yardımcısı] raporlar sunuyordu. General McChrystal’ın 33 yıllık askeri kariyerinin çoğu, 2003 ve 2008 yılları arasında JSOC’un kumandanlığı da dahil olmak üzere gizli tutulmuştur. Bu arada JSOC, Pentagon’un yıllarca varlığını kabul etmeyi reddettiği çok gizli ve seçkin bir birliktir. JSOC, donanmanın özel bir birliği olan Navy Seals’in (Deniz Özel Kuvvetleri) ve Delta Force’un [özel operasyonlar için gizli ordu askerleri, resmi adıyla Özel Kuvvetler Harekat Birliği-Delta ‘ (SFOD-D), Pentagon’un kullandığı adıyla Muharebe Uygulamaları Grubu] kirli operasyonlarını yürütmektedir.

Orta Doğu ve Latin Amerika’daki Suikastlar

“Pulitzer ödüllü Seymour Hersh, Bush yönetiminin doğrudan Başkan Yardımcı Dick Cheney’e ve (bu daireyi araştırmak gibi bir kaygısı hiçbir zaman olmayan) Kongre’ye rapor veren “hükümete bağlı bir suikast dairesi” yürüttüğünü söyledi. JSOC timi, CIA İstasyon Şefiyle veya büyük elçilikle temas bile kurmadan farklı ülkelere ziyaretlerde bulunurdu. Ellerinde bir liste olur, onları öldürüp geri dönerlerdi. Başkan Yardımcı Cheney’in ofisi tarafından hazırlanan, hedef olarak işaretlenmiş insanların güncel bir listesi vardı […] Ortadoğu’da ve Latin Amerika’da onlarca ülkede suikastlar oldu. Hersh’in ifadesiyle, ‘1970’lerde, hükümetin, Jerry Ford yani Başkan Ford tarafından imzalanmış, bu tür eylemleri yasaklayan bir emir vardı. Yalnızca yasadışı olduğundan değil, aynı zamanda ahlaka aykırı ve verimsiz bir yol olduğundan.’

Gizli ‘hayalet’ tutukevlerinde mahkumlara işkence yapan JSOC’un adı savaş suçlarına da karışmıştır. McChrystal zamanında JSOC tarafından kullanılan Irak’taki Nama Kampı, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden (CICR) gizlenen bu ‘hayalet’ etkinliklerden birisiydi. İşkencenin en vahşileri bu kampta uygulanmıştır.”

Resmen Kuzey Carolina’da Fort Braga’da Tümgeneral olarak görevlendirilmesine rağmen, Nama Kamp’ının ve Irak ve Afganistan’da kendisine bağlı özel kuvvetlerin müdavimlerinden birisiydi.

Birleşik Devletler’in imzalamış olduğu uluslaraarsı beyannamelerin ve ilkelerin alçakça ihlaline doğrudan doğruya biz de maruz kalıyoruz. Kübalı okuyucular, Uluslararası Kızıl Haç ile ilişkilerimize dair yazmış olduğum yazıdaki iki parçayı hatırlayacaklardır: Sierra Maestra savunmamız esnasında ve sonraki stratejik saldırıya karşı-saldırımızda, düşman ordusundan esir düşen mahkumların büyük bir çoğunu iade etmiştik. Mahkumlardan hiçbiri kötü muameleye maruz kalmadı; yaralıların tedavileri yapıldı. İsviçre merkezli Uluslararası Kızılhaç Komitesi bu olayları doğrulayabilir.

Barack Obama Başkanlığında da Değişen Bir Şey Yok

“Başka bir yayımcının bu hikaye ile neden ilgilenmediğinin bir açıklaması olarak, Hersh şunu söylüyor: ‘Basın-yayın şirketlerindeki meslektaşlarım, ilgilenmediklerinden değil ama kimi arayacaklarını bilmediklerinden bu haberlerin peşine düşmezler. Eğer JSOC hakkında bir şey yazacaksam, gizli bir birlik olduğundan onları nasıl bulacağım? Hükümet, yazdıklarımın tamamının yanlış olduğunu söyleyecek ya da bir yorum yapmayacak. Bunun yerine, bu tür hikayeleri görmezden gelmek çok daha kolay. JSOC ile ilişkilerin Barack Obama başkanlığında da değiştiğini düşünmüyorum. Şimdi sadece daha kontrollü yapılıyor.'”

… Obama Yönetiminin General McChrystal’i Afganistan’daki savaşa yeni kumandan olarak atama kararı ve ABD’nin terörizmle savaşındaki Guantanamo Hapishanesinde tutulan esirlerinin askeri mahkemelerde yargılanmasının sürdürülmesi, maalesef Obama Yönetiminin Bush’un adımlarını nasıl takip ettiğinin göstergeleridir.


Kaliforniya Sonoma Devlet Üniversitesi’nin belirlediği, büyük medya tarafından en çok sansürlenen 25 haberden birisi, 2009-2010 yılı için, ” General Stanley McChrystal’in Savaş Suçları” ve diğer ikisi de bizim adamızla ilgili: “Medya Haiti Depremine Küba’nın Tıbbi Yardımını Görmezden Geliyor” ve “Guantanamo’daki Mahkumlara Hala Gaddarca Davranılıyor.” Bir dördüncüsü de: ” Barack Obama Sosyal Harcamaları Azaltırken Askeri Harcamaları Artırıyor.”

Dışişleri Bakanımız Bruno Rodriguez, vaktiyle İngiliz sömürgeciliğinin parçaladığı, bugün de bu görevi Yankilerin devraldığı Pakistan’ın, kuzey doğu bölgesinde gerçekleşen yıkıcı depremin yaralarını sarmak üzere bölgeye gönderilen Küba Sağlık Ekibinin bizzat siyasi sorumlusudur.

BM genel merkezinde 26 Ekimdeki dünkü konuşmasında, bizim karmaşık dünyamızın uluslararası durumu hakkında ne kadar iyi bilgi sahibi olduğunu gösterdi. Konuşması, üzerine düşünülmeyi son derece hak ediyor.

Fidel Castro Ruz
27 Ekim 2010

Fidel Castro ve insanların yaşama hakkı ile ilgili görüşlerini dile getiren Fidel Castro : “Biz dünyaya doktor göndeririz, asker değil” Sözlerinin yer aldığı tarihi konuşması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu