DünyaHaberKüba

Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal terörizmi anlatıyor

Küba Büyükelçiliği yarın Ankara’da Büyükelçi Ernesto Gomez Abascal’ın katılacağı bir basın toplantısı düzenliyor.

Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal yapacağı toplantıda Carriles’in serbest bırakılması, Beş Kübalı Yurtsever’in uğradığı büyük haksızlık ve ABD’nin terörle mücadeledeki ikiyüzlülüğü ele alınacak.

Küba Türkiye Büyükelçiliği,  yarın yapılacak terörizmle ilgili önemli açıklamalarda bulunmak üzere Ankara’da bir basın toplantısı düzenliyor. Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal toplantıda açıklamalarda bulunacak.

Büyükelçi Ernesto Gomez Abascal’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan basın toplantısında terörist Posada Carriles’in ABD tarafından serbest bırakılması, ABD hapishanelerinde hukuka aykırı biçimde tutsak edilen Beş Kübalı Yurtsever ve ABD’nin terörizmle mücadele konusundaki ikiyüzlü tavrı irdelenecek.

Düzmece bir duruşmayla serbest bırakılmasının ardından “namlı” terörist Posada Carriles’in kanlı eylemleri ve ABD ile ilişkileri hakkında tüm dünyada gerçekleşen bilgilendirme çalışmaları kapsamında yapılacak olan etkinlik Türkiye kamuoyunu teröriste karşı bilinçlendirmeyi ve harekete geçirmeyi amaçlıyor.

Hoşdere Caddesi, Şölen Sokak No:8 Çankaya adresindeki Küba Büyükelçiliği binasında yapılacak olan etkinlik saat 10:30’da başlayacak.

Küba tarihinde bir CIA ajanı; Luis Posada Carriles,

Küba tarihinde kanlı bir sayfaya imza atan eski CIA ajanı Luis Posada Carriles, dünyanın sayılı teröristlerinden biri olarak kabul ediliyor. Küba doğumlu bir Venezuelalı olan Carriles tarihin sayfalarına 1976 yılında Kübalı sporcuları taşıyan bir uçağı CIA ajanı olarak liderlik ettiği bir grupla birlikte bomba yerleştirerek düşürmesiyle geçti.

Kübalı sporcuların bulunduğu Cubana de Aviacion 455 isimli uçakta 73 kişi hayatını kaybetmişti. Batı yarımküresinin ilk uçak terörizmi olayında hayatını kaybedenlerin çoğu Küba eskrim takımı olarak Olimpiyat oyunlarına giden gençlerdi.

Uçağın düşürülmesi olayından sonra Venezuela’da yakalanarak hapse giren Carriles 8 yıl sonra 1985’te hapisten kaçtı. Bu kaçışta Küba’ya karşı terörist planlarıyla bilinen Küba ve Amerikan Ulusal Kurumu (CANF) eski başkanının verdiği rüşvetin önemli bir rolü oldu.

Carriles’in kanlı CIA sicilinde ayrıca Havana’da pek çok otelin, restoranın ve diskonun bombalanması da bulunuyor.

1997 yılında Küba’da bir İtalyan turistin hayatını kaybetmesine yol açan bombalama olaylarını, 2000 yılında Panama’daki bir zirve sırasında Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’ya suikast girişimi izledi.

Panama’da tutuklanarak hapse giren Carriles, 2004 yılında nun “özel affı”yla salıverildi.

Carriles ayrıca ’80’lerde Nikaragua’nın uyuşturucu trafiğinin ABD ayağında önemli roller edinmiş “Coca Contra” olarak tabir edilen uyuşturucu ağının baş isimlerinden biri olmuştu.

Küba Genç Komünistler Halk Mahkemesi Kurdu

Öte yandan Küba’da da Carriles’in serbest bırakılmasına karşı eylemler devam ediyor. Küba Genç Komünistler Birliği (UJC) önceki gün Posada Carriles için sembolik bir halk mahkemesi kurdu.

Havana Üniversitesi’nden dört hukuk öğrencisinin yargıçlık yaptığı duruşmada Carriles’in başta Küba olmak üzere tüm Latin Amerika halklarına karşı eylemleriyle ilgili olarak 32 tanık dinlendi.

Sembolik duruşmada ABD hükümeti de terör faaliyetlerine sunduğu mali ve lojistik destek nedeniyle sanık olarak tanımlandı.

Birçok suç uzmanının hazır bulunduğu duruşmada, Carriles’in terör eylemlerine dair yeni kanıtlar ve tanıklıklar kayda geçirildi. Mahkemenin kararını yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

15 Yıl önce Birgün Maradona George Bush ve Dio Gol !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu