DünyaKübaPolitika

Küba Üniversitesi Öğrencileri Fidel Castro’ya, Castro onlara sordu!

Küba Devrimi’nin tarihsel lideri Fidel Castro Ruz, Küba Üniversitesi öğrencileriyle birlikte Küba Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ve CubaDebate web sitesinde yayınlanan toplantıya katılan Kübalı Üniversiteli Gençlerine hem cevap verdi, hem de sordu!

Küba Üniversitesi

Öğrencileri Fidel Castro’ya, Fidel Castro onlara sordu!

Toplantının can alıcı noktalarından bir tanesi olan Küba Üniversitesi Öğrencilerinin kendisine neden “gençlerle yapılan toplantıya katılmadığını” sormalarıydı.

Dünya Üzerinde ki Yaşayan En Büyük Lider Olan Fidel Castro ‘nun cevabı;

“Hastaydim ve görevlerimi pas geçmek zorunda kaldım. Kendimi tamamen adayacak durumda olmadığım bir şeyi yapamam. Yapabilip yapamayacağımın bile farkında değildim. Bunu hem disiplinim gereği hem de doktorlarım için yaptım.”

Ardından Fidel Castro Küba Üniversitesi öğrencilerine bazı sorular yöneltti:

“Üniversite öğrencilerinin bazı soruları yanıtlamalarını isterim:

Dünya bu devasa nüfusla ne yapacak?
Dünya ne için küreselleşmiş oldu?
Bu gezegene ne olacak?
Tüketim toplumu olmaya mı hevesleniyoruz?”

İlgili Makaleler

Sorularını yönelttikten sonra, Uluslar arası Para Fonu’nun hazırladığı Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarına göre ülkelerin yer aldığı listeyi gözden geçirdi.

Fidel Casto Küba Tıp Alanında Dünya Başkenti olmasına rağmen “Küba bu listede yer almıyor”

Fidel Castro daha sonra; Tıp alanında dünya başkenti olmasına rağmen, “Küba bu listede yer almıyor” dedi. Listedeki pek çok ülkenin Ada’dan yardım aldığını ve “Afrika’ya yapılan dehşeti” hatırlattı.

Fidel Castro, öğrencilerin araştırmalarının ve araştırmalarında kendilerine sınırsız bilgi kaynaklarına erişimi sağlayan bilgisayar kullanımının öneminin altını çizdi.

Fidel Casto “İnsanları Aptallaştıran ve işlerinden alıkoyan Bilgisayar oyunlarından uzak tutmalıyız !”

“Başardığımız şey inanılmaz ama insanları, yazılımın kötülüklerinden ve hiçbir şey öğretmeyen aksine aptallaştıran ve çalışmalarından işlerinden alıkoyan oyunlardan uzak tutmalıyız. Hiç şüphesiz, kitap okumak ve spor yapmak için de zaman ayırmalılar.” diye sözlerine son veren Fidel Castro öğrencilerin alkışlarıyla salondan uğurlandı.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu