PolitikaDünyaFidel Castro DüşünceleriKüba

Fidel Castro :”Ortadoğu’da nükleer savaş tehdidi var”

Fidel Castro Küba'da en çok izlenilen Mesa Redonda (Yuvarlak Masa) programında ABD ve İsrail’in Ortadoğu’da yarattığı gerilime ve İran’a karşı oluşturduğu yoketme politikasına ilişkin ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.

 

Mesa Redonda (Yuvarlak Masa) adlı televizyon programında yaptığı değerlendirmede, Washington’un, İran halkının direniş göstermeyeceği yönündeki tespitinin büyük bir hata olduğunu belirtti ve karşılaşacakları direnişin boyutuna dikkat çekerken “Bir savaş bir diğerini de tetikleyecektir” diyerek. Kuzey Kore’deki gerilimede değindi

Fidel Castro,

“İran halkı 30 yıldır hazırlanıyor, modern uçaklara ve savunma amaçlı silahlara sahipler.”

“12 ile 60 yaşları arasındaki herkesi eğitiyorlar. Devrim Muhafızları’nın sayısı milyonu geçiyor, ordu, hava, deniz ve kara kuvvetleri, toplam 20 milyon şii müslüman var.” diye konuştu.

Ve sözlerine şöyle devam etti:

“İslami devrimin ardından İran’a karşı kimyasal bir savaş başlatıldığında, şimdinin lideri Mahmud Ahmedinejad Devrim Muhafızları’na komuta ediyor, cephede yer alıyordu. Ahmedinejad, acemi çaylak değil.

ABD, İran halkının, karşılarında düşmanı görünce topukları yağlayıp kaçacağını nasıl kesin bir dillilikle söyleyebiliyor?

Noam Chomsky’nin de belirttiği gibi, Obama yönetiminin en ciddi dış politika krizi Kore yarımadasında yaşanıyor.”

Güney Kore gemisinin batırılmasından ABD’yi sorumlu tutan Castro, Güney Kore gemisinin altına mayın döşeyip, Kuzey Kore’ye saldırıyı meşru kılmaya çalıştıklarını söyledi.

Fidel Castro sözlerine şöyle devam etti:

“İran’a karşı başlatılacak bir saldırıda, ABD Kuzey Kore’ye saldırmak için de beklemeyecektir, bu durumda bölgede nükleer bir savaş patlak verecek. İran’a saldırmaya karar verdiklerinde, bir savaş diğerini tetikleyecek.

ABD hükümetinin askeri politikası değerlendirildiğinde, yaptıkları harcamalar tüm dünya ülkelerinin yaptıkları askeri harcamalardan daha fazla diye konuştu. Geçtiğimiz sene, Washington 1.53 trilyon dolarlık askeri harcamada bulundu.

Bu tablo, 2008’e göre yüzde 5.9, 2000’e göre yüzde 49’luk artışı yansıtıyor.”

Fidel Castro, ABD iki bin iki nükleer başlıklı füzeye ve 500 stratejik olmayan füze başlığına sahip olduğunu ifade etti. Bir çok başka kaynakta bu verilerin farklı aktarıldığını belirtti.

Fidel Castro, bu sayıları Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ile karşılaştırarak sayıların sanılara üstün geldiğini belirtti.

Fidel Castro “Gerçek olan şey, hiçbir şeyin tam olarak bilinmediği. Oyunu kurallarına göre oynamıyorlar, gerçeği ortaya çıkarmak mümkün değil, büyük güçler ateşle oynuyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu