DünyaHaberKüba

Küba Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal’ı kaybettik

Küba Cumhuriyeti eski Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Başkent Ankara’da Küba Büyükelçilik görevini icra eden Ernesto Gomez Abascal yalnızca bir diplomat değil, çalışkan ve Fidel Castro’nun misyonunu kusursuzca kendisine görev bilmiş bir devrimci ve Türkiye ile Ortadoğu halklarının büyük dostuydu.

Ernesto Gomez Abascal Ortadoğu Coğrafyası için büyük kayıptır

1970’li yıllarda başta Filistin olmak üzere Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinde gazetecilik yapan ve bölgedeki kurtuluş hareketleri hakkında belgesel niteliğinde araştırmalara imza atan Ernesto Gomez Abascal, Küba Komünist Partisi’nin Uluslararası İlişkiler Departmanı’nda görev alarak bölgedeki bağımsızlık hareketleriyle ilişkilerin yürütülmesinde önemli sorumluluklar üstlendi.

Ortadoğu coğrafyasına ilişkin derin birikimi nedeniyle Suriye, Ürdün ve Irak’a büyükelçi olarak görevlendirilen Abascal, Türkiye’den önceki son görev yeri olan Irak’ta Küba’nın işgal karşıtı pozisyonunu kararlılıkla savundu ve ülkeyi en son terk eden büyükelçi olarak tarihe geçti.

Türkiye’de görev yaptığı 5 yıl boyunca21 Ernesto Abascal Gomez’in Türkiye ile Küba halkları arasındaki dostluk bağının güçlenmesi için yaptığı katkılar asla unutulmayacaktır.

Ernesto Abascal Gomez’in ülkemizle olan bağını ve resmi görevi esnasında bize olan saygı ve sevgisine yakinen şahit olan biri olduğum için şahsıyla tanışmatan onur duyduğumu da belirtmek isterim.

Hayatını Küba sosyalizmine ve Dünya Haklarının bağımsızlık mücadelelerine adayan bu devrimci diplomatımızı saygı ile anıyor ailesine ve tüm Küba halkına başsağlığı diliyorum.

Hürser Tekinoktay

Küba Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal:”Türkiye’de bir Che büstü olmasını isterdim”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu