Güncelİnceleme

Obradoviç, Büyük Adamlar ve Bir Panathinaikos Hikayesi

Obradoviç ‘in fenerbahçe’den ayrılışının yankıları kuşkusuz çok uzun yıllar konuşulup tartışılacak… Bir kısmı para için mi ayrıldı diyecekler … Ama şurası net ki; Büyük adamlar para konuşmazlar…

Büyük adamlar proje ve tarih yazarlar .  . .

Kendisinden istenen;

% 30 indirimi bana % 50 yapın …… diyen Obradoviç bu gerçeği bir kez daha bizlere hatırlatmıştır.

Güle güle hocam rakibimizde olsan senin ile yarışmak güzeldi . . .

Zeljko Obradovic ve Bir Panathinaikos Hikayesi

Fenerbahçe Medya İletişim Direktörü Necati Mete Obradovic ile aynı çatı altında çalışma onuruna erişmiş biri olduğunu ifade ederek Obradoviç ile ilgili geçmiş zamanda Doğuş Grubundaki spor programı sunuculuğu ve basketbol müsabakalarını anlatımıyla tanınan İsmail Şenol’un anlattığı efsane bir olayla kendi Twitter hesabından şöyle anlatıyor:

Pana’nın efsane başkanı Pavlos Giannakopoulos ile Obradovic, 2002 yılında Bologna’daki Final Four’da tarihin en iyi takımlarından, Ginobili’li, Smodis’li, Jaric’li, Griffith’li Kinder Bologna’yı yenip Avrupa şampiyonu olduktan sonra sözleşme görüşmeleri için otururlar.

Pavlos, Obra’ya “Ciddi sıkıntı yaşıyoruz, bütçe bu yıl 6 Milyon Euro. Dağılımını nasıl istiyorsan yap.Ama +1 cent’imiz yok. İstersen 5 milyonunu maaş olarak al, 1 milyona takım kur.Yeter ki bizimle çalış, sen bizim efsanemizsin” diyor. 22 Milyon Euro olan bütçe, 6 Milyona iniyor.

Obra “Madem ki böyle bir sıkıntı var, o zaman ben 1 yıl para almadan çalışmak istiyorum.” diyor. Pavlos Başkan buna karşı çıkıyor, “Burası Panathinaikos, böyle bir şey mümkün değil. Tabi ki maaşını alacaksın”. diyor. Aralarında bu konu üzerine bir münakaşa başlıyor.

Burada araya giriyorum. Tarihin en iyi kadrolarından birini, evinde yenip şampiyon olmuşsun.Sözleşme masasına çok güçlü oturmuşsun. Sana kulübün durumu izah edildiğinde ise 1 yıl para almadan çalışmayı teklif ediyorsun.Bu konuda Obra’nın içtenliğini sorgulayamayız herhalde. Neyse

Münakaşa bir süre devam ediyor. Sonunda Pavlos “İkimiz de, birbirimize sırtımızı dönerek boş bir kağıda, senin alacağın ücreti yazacağız. Sonra kağıtları birbirimize göstereceğiz ve orta yolu bulacağız. Tamam mı Koç?” Tamam diyor Obra.

Kağıtlar geliyor, ikisi de sırtını dönüyor ve yazmaya başlıyorlar. İkisi de hazır olduğunda Pavlos dönüyor, kağıda yazdığı ücreti gösteriyor. Obra gülümsüyor ve kendi kağıdını gösteriyor. Kağıtta “YES” yazıyor…

Böyle bir koça sahip olduğumuz için 1000.kez gurur duymuştum. Şimdi bunu düşündüğümde ise gözlerim doluyor.

Obra’nın ayrılışının muhtelif sebepleri vardır. Kendisinin sözleşme yenileme dönemlerine de şahit oldum. Kendimi, Obra’nın ne para için, ne de ailesinin görüşleri için ayrıldığına inandırmam mümkün değil. Bunu kendi ağzıyla söylese bile.

Obradoviç Kimdir?

2017 yılında Fenerbahçe ile de EuroLeague şampiyonluğu da elde eden efsane hoca toplamda 8 kez Euroleague kazanmıştır. Bu yıl bizim de sponsorumuz olan Beko ile Fenerbahçe Beko kariyeri Türkiye’de de unutulmayacak bir kariyer inşa etmiştir…

9 Mart 1960, Cacak’da doğan Zelimir “Zeljko” Obradoviç Sırp Basketbolunun en önemli, ismidir.
Zeljko Obradovic Basketbol koçluğunun yanısıra ve eski profesyonel basketbolcudur.
Beş farklı kulüp ile 9 EuroLeague şampiyonluğu kazanmıştır.

Avrupa’nın en iyi koçlarından biri olarak kabul edilir. Kulüpler dışında millî takımile de ciddi başarıları vardır. 1997 Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 1998 FIBA Basketbol Dünya Kupası kazanmıştır.
2017 Nisan ayında Euroleague yönetimi tarafından Euroleague Basketbol Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu