HaberDünyaİnceleme

George Floyd olayı küresel krize doğru

Polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Amerikalı George Floyd olayında yeni görüntüleri ortaya çıktı

George Floyd olayı küresel krize doğru gidiyor

ABD’de siyahilere karşı uzun yıllardır süren polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Amerikalı George Floyd olayı küresel krize doğru gidiyor.

Olayların ardından Minneapolis kentindeki ilk cenaze töreninin ardından doğum yeri North Carolina’da ikinci tören düzenlenen George Floyd’u anmak isteyen akrabaları ve binlerce kişi, sabah cenaze töreni için Raeford kentinde toplandı.

George Floyd olayı küresel bir olay haline geldi

Törenin yapılacağı kilisenin önünde büyük kalabalık oluşurken, protestolara müsaade edilmedi.

George Floyd’un cenazesi, son olarak Texas’a gönderilecek. Defin işlemi, 9 Haziran’da Houston’da yapılacak.Ancak Amerika’da yaşanan George Floyd olayı küresel bir olay haline gelmekte.

Özelikle Black Lives Matter (Siyahların Yaşamları da Değerlidir), Afro kökenli halka karşı uygulanan şiddete ve ırkçılığa karşı kurulmuş sivil toplum hareketi üyeleri Amerika genelinde polisler tarafından öldürülen siyahlar ve ABD yasalarındaki ırk ayrımına karşı gösterileri giderek küresel bir boyuta geliyor.

#BlackLivesMatter etiketi ile yayılmakta olan hareket, bugün İngiltere, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve bir çok ülkeye sirayet etmiş durumda…

Amerika’da medya ikiye bölünmüş durumda Trump karşıtı hareketler giderek artıyor…

George Floyd Kimdir

George Floyd Yates Lisesi’nde Amerikan futbolu oynamış, lise takımında 1992 yılında Texas şampiyonasında ikinci olmuştu. Okul sonrası yaşanan sınıfsal  ve ekonomik zorluklar onu 2007 yılında hırsızlıktan  tutuklanıp 5 yıl hapis yatmasına yol açmıştı.

Fakat 25 Mayıs günü 46 yaşında Minneapolis’te yaşama veda eden Floyd genel olarak sıradan bir Amerikalı gibi yaşamıştı.

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis Polis Merkezinde görevli polis memur Derek Chauvin’in diziyle boynuna bastırarak öldürdüğü George Floyd olayında bir kaç gün önce yeni görüntüleri ortaya çıktı.

George Floyd’un öldürülmesine ilişkin görüntülerde George Floyd yerde yatarken Thomas Lane ve J. Alexander Kueng, Chauvin’e yardım ederken Tou Thao da yoldan geçenlerin müdahale etmesini engelleyerek görüntü alınmasını durdurmaya çalışıyordu.

George Floyd’un ellerin kelepçelendikten sonra caddenin karşı tarafına götürüldüğü olaya birden çok polisin karıştığı ve olayın organize olup olmadığı konusunun görüntüleri izleyenlerin şüpheye düştüğü ve George Floyd’un ölüm anındaki görüntülerde : “Lütfen, lütfen ayağa kalkmama izin verin. Nefes alamıyorum” sözleri

George Floyd yeni video görüntüleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu