FutbolHaberPodcast
Trend

Ahmet Nur Çebi’nin basın toplantısından önce neler konuşacağını konuştuk

Ahmet Nur Çebi'nin Beşiktaş İnönü Stadyumunda gerçekleştirdiği basın toplantısından önce neler konuşacağını Sevgili Aygün Özipek ile beraber Radyospor mikrofonlarında konuştuk.

Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nur Çebi: “Son zamanlarda Beşiktaş ve benim üzerimde oluşturulmaya çalışılan yapay bir baskı var. Bazı şeyleri açıklamamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi

Ahmet Nur Çebi’nin alıştığımız basın toplantılarından birinde daha yaptığı açıklamalar şöyleydi.

Beşiktaş’la benim üzerimde oluşturulmak istenen yapay bir baskı var. Şov yapmadan Beşiktaş’ın gerçek sorunlarını çözmeye çalışıyorum. Söz konusu Beşiktaş olduğunda bizim işimizde şov veya başka bir türlü söylem olmaz.

“İşimin başındayım”

İşimin başındayım. Başkan olduğumdan beri dört kez kovid geçirdim. Şirketimde olmadığım için oluşan zararlarla zor durumda kaldım. Beni televizyonlarda göremeyenler işimin başında olmadığımı iddia ediyorlar. Mesleklerini icra etmekten aciz kişilerin bu eleştirileri yapması ağrıma gidiyor.

En zor dönemde en yüksek oyla seçilmiş başkanım. O günler unutuldu. Elektrik faturaları ödenmemiş, personele maaş yatmamış, icra dosyaları gırla giderken bugün her türlü borcun anında ödendiği günlere geldik. Kimseye mahcup olmadan kulübü yönetiyoruz.

Oynanan kirli oyunu Beşiktaş camiası görsün istiyorum. Herkes evinde otururken dört kez kovid oldum, kolumu kırdım. Art niyetli insanlara pabuç bırakmayacağım. Yönetici arkadaşlarımı tahrik ederek bezdirmeye çalışanlar var.

Ahmet Nur Çebi: “Kongreye hesap veririm”

Süleyman Seba vefat ettikten sonra baş tacı yapıldı. Keşke Mesut Arda sağ olsaydı da anlatsaydı, Seba, “Sen bana benziyorsun ve Beşiktaş’ın haklarını koruyacak başkansın, inşallah sonun bana benzemez” dedi.

Seba’ya benzemeye gayret ediyorum. İnşallah sonum ona benzer de kıymetimiz ayrıldıktan ya da vefat ettikten sonra anlaşılır. Seba’dan sonra gelen başkanların yaptıkları ya da yapmadıkları ortada.

Bana değil makama saygı istiyorum. Beşiktaşlılar kimseye arkadan küfretmez. Sosyal medya çıktı, mertlik bozuldu. Kongre bana burada işin bitti diyene kadar buradayım.

Başkasının git demesiyle gitmeyeceğim. Ben sadece Beşiktaş Kongresine  hesap veririm. Taraftarlarımızın mutlu olması için her şeyi yapıyorum. Tribünlerde aleyhimde bağırtanlar belli.

Gerçekten kızan taraftarlar başımın üstünde. Taraftarlarımızdan ricam; maçın bitmesini bekleyin, sonrasında istiyorsanız bana bağırın.

Bu sezon yirmi bin kombine sattık. Hala bilet almak isteyenler var. Statta oluşan boşlukların nedeni kombine alan taraftarlarımızın gelmedikleri maçlar için biletlerini kulübümüze devretmemeleri. Bilet fiyatları rakiplerimize göre uygun seviyede.

“Yaz aylarında yapılan transferlerle şampiyon olunmuyor”

Ben hileli hiçbir evrak yapmam. 500 milyonluk yayın gelirinin 100 milyona düştüğü süreçte 10 liralık transfer 1 liraya nasıl yapılıyor? Bunları TFF inceleyecek. Bizim şeffaf olma sözümüz var.

Yıldız transfer için kulübü ateşe atmam. İki ay maaşı ödenmediği takdirde futbolcu sözleşmesini feshedebilir ve geri kalan parasını talep edebilir. UEFA’ya verdiğimiz taahhüt var. Sorumluluklarımızı yerine getiremezsek Avrupa’dan men edilebiliriz. Bu riski nasıl alacağız?

Geliri gider denk bir kulüp yaratacağız dedik. TFF eğer iyi niyetliyse yapılan transferleri inceler. Ali Koç 10 milyon dolar verdim diyor bu adam 3’e imza atmış dendiğinde bu incelenmeyecek mi? TFF’de bu konuyla ilgili küme düşme cezası olduğu bilinmiyor mu?

Bana güvenin en doğrusunu yapmaya çalışıyorum. Birkaç hafta sonra sponsorlukları açıklayacağız. Bir kuruş fazla kazanmak için verdiğimiz mücadeleyi göreceksiniz. Yaz aylarında yapılan transferlerle şampiyon olunmuyor.

Biz takım içinde huzurlu bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Limitlerin dışına çıkınca huzur bozulur. Biz bu şekilde başarılı olacağız. Bu takıma yıldız oyuncular da geldi. Bazen olmayınca olmuyor. Amatör branşlarımıza sponsorlar bulduk ve iyi takımlar kurduk.

“Allah beni paralar nerede denmesinden korusun”

Plaza satarak oyuncu transfer etmeyeceğiz. Allah beni “Paralar nerede” denmesinden korusun. Her yöneticimin namusuna kefilim. Genel kurul isterse evime giderim. Aileme ne hakla küfür ediliyor? Beşiktaş’ı çok sevdiğim için bunları yutacağım sonrasında Allah’a havale edeceğim.

Eleştiriye varım ama küfür etmeyin. Küfür edenlerin Beşiktaşlı olduklarına inanmıyorum. Taraftarla kavga eden başkan olmayacağım. Genç bir yönetim kurulu oluşturdum, birilerinin yetişmesini istiyorum. Kulübün insan kaynaklarını belli bir seviyeye taşımak istiyorum.

Taraftarlarımızdan rica ediyorum; bağıracaksanız maçtan sonra bağırın, takımı motive edin ve maça gelemeyecek kombine sahipleri biletlerini kulübe devretsin.

Ceyhun Kazancı gidene kadar ailesine küfredildi. O gittiğinden beri onun işleriyle de uğraştığım için huzurunuza çıkamadım. Kendisine emekleri için teşekkür ediyorum. Ailesinin baskısıyla görevi bıraktı. Vicdanınız varsa küfür ettiğiniz için ayıp ettiğinizi söyleyin.

Başkanlığa geldiğimde eşimin haberi olmadan dairelerimi ipotek ettirdim. Bunun hiç mi hatırı yok. Futbolcuya kötü oynama hakkı veriliyorsa yöneticinin de böyle bir hakkı olmalı.

“Pendikspor maçının tekrarlanmasını istiyorum”

Televizyonda bağırmak benim tarzım değil. TFF ile olan sorunları çözmek için yazı yazmayı uygun gördüm. Genel kurul bana bu tarz için yetki verdi. Federasyon son maçla ilgili gönderdiği cevapta hakemin hata yaptığını kabul ediyor. Hakeme sorulmuş mu acelesi neymiş?

Camiamızdan özür dilediniz mi? Hatanın kural hatası olarak değerlendirilmesini ve maçın tekrarlanmasını istiyorum. Maçı kazanınca tebrikler hocaya ve oyunculara, kaybedince Allah belanı versin başkan.

Bu süreçte beni arayan üyelerimiz oldu. Seba’ya yaptılar sen dik dur dediler. TFF’ye karşı en büyük kavgayı veren başkan benim.

Hakemlerin gitmesini isteyen, geri geldiklerinde niye geldiler diyen benim. İyi ki döndüler diyen bir başkan Trabzonspor maçından sonra gece yarısı açıklamalar yapıyor. Geçen sezon bağırdılar tuttu. Federasyona sesleniyorum, hakemlerin gitmesiyle ilgilenmeyen kulüp başkanlarının ifadelerini dikkate almayın.

Talisca gündeme geldi, kulübüne müracaat ettik ve hayır cevabı aldık. Gitmesine niye engel olmadık? Giderken eleştirmeyenler bugün gelmedi diye eleştiriyorlar. Ramos’la ilgilendik. Kimse sponsor olmak için aramadı. İki yıl için 50 milyon avroluk bir maliyeti vardı. Dönün oyuncunun son senesini inceleyin.

“Josef sakatlığı nedeniyle gitmek istedi”

Geçtiğimiz sezonun devre arasında iyi transferler yaptık. Geçen sezonun ikinci yarısını lider tamamladık. Depremden sonraki olaylarla ilgili söylemlerimiz başka yerlere çekildi. Deprem sonrası verdiğimiz mücadeleyi kimse bilemez. Şampiyon olan rakibimizin başkanı altı puan da verdim diyor. Sonra bir yöneticisi uyum içinde olalım diyor. Sen kupayı al biz uyum içinde olalım yok öyle. Beşiktaş’ın hakkını yiyenle kavga edeceğim.

Redmond’un özel bir aile sorunu var. Saiss Dünya Kupası’ndan geldikten sonra tavırlarıyla güvensizlik yarattı. Josef sakatlığı nedeniyle gitmek istedi. Onana, Amartey, Chamberlain, Rashica ve Bakhtiyor takıma dahil oldular. Bunlar yokmuş gibi davranılıyor. Galatasaray taraftarı Halil’i göklere çıkartırken biz Rashica’nın kıymetini bilmiyoruz.

“Halil’in Şenol Güneş istemedi”

Halil’in babası hocamızı aradı, oğlum Beşiktaş’ta oynamak istiyor dedi. Hoca da beni aradı ve bu oyuncuyu kazanabiliriz dedi. Galatasaray’a gitmeyecek oyuncu birdenbire Galatasaray 5 lira fazla verdi diyor. Hoca bana bu kafada oyuncu alınmaz dedi. Tadic’le görüştük, verdiğimiz rakamın 2.5 katını istedi.

Hoca takım içindeki huzuru bozmayalım dedi. Hocanın ve teknik ekibin istemediği hiçbir oyuncuyu almadık. Onana’nın birçok talibi vardı. Bana zarar vermek için neden Onana’ya zarar veriyorsunuz.

Redmond son üç ay, Ghezzal son iki ayda açılmıştı. Bekleyip görelim, son gülen iyi güler. Amartey düzgün bir oyuncu. Tayyip Talha geçen sezonun yıldızı talihsiz bir sakatlık yaşadı. Bazı şeylerde hayır vardır.

Tayyip’in uçak parasını başkası verdi biz aldık ama çalım olmadı. Rashica’yı aldık çalım olmadı. Bizim çalımla işimiz yok. Beşiktaş şampiyon olacak, sabırlı olun. Hakem gibi bayrağı önceden kaldırmayın.

Bana güvenin. Benim yaşadıklarımı bir başka başkan yaşamasın diye mücadele ediyorum. Kulübü kimseye borcu yok şekilde bankalar hariç teslim edeceğim.

Önceki yönetimden hesap sor dediler. Davalar açıldı. Hesap sormak şov yapmak değil. Bu ülkede adliyeler ve SPK var. Eleştirileri değerlendirmezsem namerdim. Küfredenleri asla affetmeyeceğim.

Sen nasıl bir Beşiktaşlısın ki Beşiktaş başkanına küfür ediyorsun? Camiadan beklentimiz sabırlı bir şekilde takıma destek olunması. Amatör şubelerde de başarılı olacağımızı göreceksiniz. TFF’yle sonuna kadar kavga edeceğiz.”

Bakhtiyor Zaynutdinov transferini Ceyhun Kazancı yaptı !

“Bakhtiyor Zaynutdinov çok kıymetli bir transfer. Türk devletlerinde yaşayan insanlar bu transfer nedeniyle çok mutlu oldular. Her bölgede oynayabilen ve mavi karta sahip bir oyuncu. Transferi için Ceyhun Kazancı görüşmeler yürüttü, son görüşmeleri de Serhan Çetinsaya yaptı.

Beşiktaş’ı sadece sosyal medyada tanımak yeterli değil. Sosyal medyadan etkilenerek transfer yapma modeli bana uygun değil.

Serhan Çetinsaya’yla fikir ayrılıkları olabilir ama istifa etmemeliydi. Serhan’a 50 milyona mal olacak Ramos için sponsor bulursak yapalım dedim. Bizim verebileceğimiz ücretler belli. Ligden ve Avrupa’dan men edilme, sözleşme fesih riski taşınabilir şeyler değil.

Serhan Çetinsaya’nın maddi manevi kulübe çok katkısı oldu. Basketbola karşılıksız emek verdi. İstifa nedeni Ramos olmamalıydı. Ailevi nedenlerle üzerinde baskı olduğunu, ayrılmak zorunda olduğunu ifade etti. Ben de haklısın, ailen rahatlayacaksa gidebilirsin dedim.

Sonra olay Ramos’a döndü. Ayrılmasından üzüntü duydum. Olay Ramos’a bağlanmasaydı mutlu olurdum ama akıl hocaları var.

İstifasını işleme koymadım, gelirse kapıda karşılarım, gelmezse Allah yolunu açık etsin. Ben genç bir arkadaşımın sözüyle onu zor durumda bırakmam. Birisi 8-10 milyon avro verecek, ben hayır diyeceğim yok öyle bir şey.

Federasyondaki kokuşmuş düzenle kavga ediyorum. Kavgayı kaybetmedim. Ben kimsenin devrilmesini istemiyorum.

Beşiktaş’ın ve diğer kulüplerin haklarının korunduğu, hakemlerin maçtan sonra eleştirilmediği bir düzen istiyorum. Pes etmeden kavga bitmez. Bu kavgayı kendi üslubumla yapacağım.

Devletten istediğimizde destek aldık. Diğer kulüplerin olaylarını bilmiyorum. Arazi almışlar, nasıl almışlar bunları devlet denetleyecek.

Bana hem savaş diyorlar hem de ayağıma kurşun sıkıyorlar. Savaşacaksak yanıma gelin. Muhalefet etmek için Beşiktaş’a zarar verilmesini aklım almıyor.

Bir gecede kulübe 400 milyon getirdim, hala küfür yiyorum. Borçları yapılandırdık. Seçim yapılırken ortada olmayanlar ne oldu da şimdi konuşuyorlar. Bugün isyan edenler, önceki kötü yönetimlerde neredeydiler?

Fikir paylaşmak için telefon edilmesi iyi niyettir. Bunu yapmadan sosyal medyada eleştiride bulunmak kötü niyettir. Kötü niyetlilerle ne konuşayım?

“Fikret Orman’dan hesap sor diyenler şimdi onlarla beraberler”

Fikret Orman’dan hesap sor diyenler şimdi onlarla beraberler. Benim kurullarla ne gibi kavgam olabilir. Doğruları yapmaya çalışıyorum.

Taraftar kızdığı için bana bağırsın ama art niyet olmasın. Camiada dağınıklık olduğu iddiasını reddediyorum. Bu konuda algı yaratılıyor.

Transferlerle ilgili son gülen iyi güler. Yıldız transferlerin tutacağının garantisi yok. Takımdaki maaş dengesi bozulursa olmaz. Takıma huzur lazım. Huzur olmadan başarı gelmez.

Sağlığımı, zamanımı verdim, işimde para kaybettim. Buraya para verdim, gönlümü verdim. Daha ne istiyorsunuz. Git demeyle gitmem.

Üyelerle ilgili yapılan şikayetlerde taraf olma algısı oluşmasın diye herhangi bir karar almadık. Şikayetçi tüzükten gelen hakkını kullanır ayrıca müracaat eder dedik. Disiplinden gelen kararlara baktım. Çelişkili bulduğum yerler oldu. Bununla alakalı cevap almak istedim.

Adaletsiz olmaktan korktuğum için açıklama istedim. Dosyaları Divan Kurulu’yla beraber konuşalım, görüşünüzü alalım dedik.

Aldığımız cevap, biz karar aldık, ister uygulayın ister uygulamayın oldu. Böyle cevap olmaz. Ben mütevazı oldukça millet tepeme çıkmaya başladı.

Ben bu kulübü kurallara bağlı şekilde idare ediyorum. Kulübün menfaatlerini korudukça tepki alıyorum. Alacağım yanlış bir karar nedeniyle kulüp zarar görse ben bu ahtan kurtulamam.

Denetim Kurulu, bizden birtakım evraklar istedi. Ben de neden istediklerini, şikayet olup olmadığını sordum.

Öylesine bakmak istediklerini ifade ettiler. Öyle olmaz. Şikayet ya da bir duyum var gibi gerekçe olması lazım. İstenen evrak, iletişimle ilgili 100 bin liralık hizmet faturası. Ben 100 bin liralık adam değilim. Faturaları, sözleşmeleri verdik.

O firmadan gelen özel raporları görmek istediler. Ben bu özel raporları neden vereyim? Bağımsız denetim firmasının incelediği dosyaları neden inceleyeceksiniz? Şirketi zor durumda bırakacak şeye nasıl cesaret ederim?

Bu konuyla ilgili imzasız şekilde kamuoyuyla belge paylaşıldı. Bunda iyi niyet görmüyorum. Gökhan Tiryaki ile çalışmaktan mutluyum. Kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum.

Görüş ayrılıklarımız olabilir. Sadakatlerinden şüphem yok. Yolsuzluk varsa gel beraber bakalım dedim.

Ahmet Nur Çebi “Onana’yı Şenol Güneş istedi”

Onana’yı hoca istedi, ben uygun gördüm. Geçmişine baktık, talep edenlere baktık ve kendisinde gelecek gördük. Onana’ya güveniyoruz.

Kendisine iyi bir kiralama teklifi gelir biz de alternatif bulursak transfer olabilir. Transfer işi, insani ilişki işidir. Oyuncu; eşine, cebine, ruhuna bakar. Gecikmelerin sebebi biz değiliz.

Genel kurula gitmem gerekirse giderim ama hodri meydan diyerek giderim. Ben buraya namusumla geldim, namusumla giderim.

Salih’i milli takıma yükselten Beşiktaş’tır. Salih evladımız, Cenk kıymetlimiz. Yapılan sözleşmeler o zamana göre iyiydi. Biz gerekeni zaten yaparız. Bugün yarın kendileriyle görüşeceğim.

Kendilerini seviyorum. Kulüpte kalmaları için her şeyi yapmaya hazırım. Bize karşı herhangi bir saygısızlıkları yok.

Bir yıl evvel seçime giderken herkes seçime girsin dedim. Seçim geçti, bir ay sonra derneklerde toplantılar başladı. Bu yapılan yönetimi yıpratmak ve tedirgin etmektir.

Muhalefet yaptıklarıyla sponsorluk görüşmelerini ve bankalarla ilişkilerimizi zora sokuyor.

Ahmet Nur Çebi’den Hasan Arat’a: Fikret Orman için bu hırsızdan hesap sor’ demişsin

Ahmet Nur Çebi’nin HAsan Arat ile ilgili söyeldiği sözler bayağı ağırdı.

Ahmet Nur Çebi: “Kaos yok ama varmış gibi algı yapılıyor. Hasan Arat, 22 yıldır ortalıkta yoksun. Babanın çiftliği mi burası? Ben sana sorup başkan olmadım.

Elinde çikolata paketi ile geldin Fikret Orman’dan hesap sor dedin, şimdi aynı ekiple çayda çıra oynuyorsunuz.

Yanındaki çalışan arkadaş ile tribünleri idare ediyorsunuz, susuyorum.  Yıldırım Bey’e kızmışsın; Serdar Bilgili’ye silah çekmişsin yani kavga etmişsin.

Fikret Orman‘a, efendime söyleyeyim, ‘Bu hırsızdan hesap sor’ demişsin, bana gelip. Niye aday olmamışsın 22 sene boyunca…

Ahmet Nur Çebi’ye cevabım . . .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu