DünyaHaberKüba

Fidel Castro ekonomistlerle buluştu

Küba Devrimi lideri Fidel Castro Dünya Ekonomisi Araştırma Merkezi'ni ziyaret ederek yaklaşık bir saat boyunca kurumun önde gelen araştırmacılarıyla görüşme yaptı.

Fidel Castro ilk olarak kurum başkanı Osvaldo Martinez tarafından karşılandı.

Ekonomistlerle dünyanın içinden geçmekte olduğu dönemi değerlendiren Fidel Castro, aynı zamanda Ortadoğudaki durum ve insanlığı tehdit eden çevre felaketlerine de değindi.

Yuvarlak Masa adlı televizyon ve radyo programının haberine göre Fidel Castro, uzmanlardan Latin Amerika halklarının karşı karşıya kaldığı sorunları aşacak ve şimdiye kadar yapılan hataları tekrarlamayacak bir uygarlık kurulması için düşünmelerini istedi.

Toplantıya katılanlara hitap eden Fidel Castro, bu gündemlerin dünyanın bir çok yerinde hem meslekdaşları hem de insanlık tarafından düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Dünya Ekonomisi Araştırma Merkezi, Küba Bilim – Teknoloji ve Çevre Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bilimsel bir kurum ve merkezin son 30 yıl içinde dünya ekonomisine dair çok sayıda önemli çalışması bulunuyor. Yapılan çalışmalarda özellikle az gelişmiş ülkelerin sorunları masaya yatırılırken, çözüm yolları da sıralanıyor.

Latin Amerika ve Karayipler’de de önemli bir düşünce merkezi olarak öne çıkan kurumda, çok sayıda uluslararası konferans ve etkinlik de düzenleniyor.

Fidel Castro yapılan toplantının ardından kurumdan ayrılırken merkez çalışanları tarafından alkışlarla uğurlandı.

Fidel Castro: “Biz dünyaya doktor göndeririz, asker değil” Sözlerinin yer aldığı tarihi konuşması

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu