Dünya

Obama’dan Rusya’ya “We can change “

Amerika'da yapılan seçimlerde  "We can change " diyerek verdiği mesajlarla halkının oylarını alan Barack Obama şimdi de Rusya'ya gerekli ve önemli mesajlar verdi....

Amerikan Başkanı Barack Obama, ülkesi ve Rusya’nın nükleer silahlar ve küresel ekonomi gibi konularda ilişkilerini geliştirmek için kendi ifadesiyle mükemmel bir fırsata sahip olduklarını söyledi.

Beyaz Saray’da Rus dışişleri bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinden sonra konuşan Obama, iki ülkenin ayrıca İran, Ortadoğu, Afganistan ve Pakistan konusundaki yaklaşımlarını da yeniden değerlendirebileceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile küresel düzeyde nükleer güvenliğin geliştirilmesi konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Washington’da dışişleri bakanlığında bir araya gelen iki bakan nükleer tesislerin güvenliğinin geliştirilmesinin ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesinin yollarını ele aldı.

Clinton, Lavrov ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Lavrov ile bu konuda nasıl bir standart ve emsal belirlenebileceğini tartıştıklarını söyledi.

Hillary Clinton ayrıca, Rusya-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesini ve yeni bir seviyeye çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Rus bakan Sergey Lavrov da görüşmelerin yapıcı ve bir iş görüşmesi havasında geçtiğini kaydetti.

Rusya dışişleri bakanı ülkesi ile Amerika arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin önemine de değindi.

Bu görüşmenin ardındanABD başkanı Barack Obama  Rus bakanı Beyaz Saray’da ağırladı.

Obama görüşme ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin nükleer silahlar ve dünya ekonomisinin de aralarında olduğu bir dizi kilit konuda ilişkileri geliştirmek için mükemmel bir fırsata sahip olduklarını söylerdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu