Haber

Jorge Mendes FIFA kurallarını ihlal mi etti?

The Guardian tarafından yapılan bir araştırmada, Jorge Mendes'in çıkar çatışması iddiası nedeniyle FIFA düzenlemelerini ihlal etmiş olabileceğini öne sürdü.

Yalnızca bu yaz Jorge Mendes’in temsil ettiği oyuncuların transferlerinden 243 milyon euro transfer edildi.

2001 ile 2010 yılları arasında Jorge Mendes’in yaptığı aracılıkların yüzde 68’ini Benfica, FC Porto ve Sporting’den oyuncularla yaptığı anlaşmalara olduğunu saptayan İngiliz gazetesi The Guardian Jorge Mendes’in tavsiye ettiği yatırım fonlarının Portekizlilerin temsil ettiği oyuncuların ekonomik haklarını satın aldığı işlere aracılık ederek FIFA düzenlemelerini ihlal etmiş olabileceğini öne süren bir makale yazdı.

Gazete, söz konusu belgenin 2012 tarihli olduğunu ve kısacası, Channel da Mancha’da bulunan vergi cenneti ünvanlı bir İngiliz adası olan Jersey merkezli bir yatırım fonu olan Quality Sports V Investments LP için 85 milyon euroluk yatırım toplamayı amaçladığını yazıyordu.

Aslında The Guardian’da önce Trükçe ve İngilizce yayın yapan NationalTurk gazetesi Yıldırım Demirören döneminde Beşiktaş’ın ‘Kârlı bir yöntem’ olarak nitelediği fonla kadrosuna kattığı Hugo Almeida transferinde aracı olan fon şirketinin büyük ortağı olan ünlü isim Jorge Mendes’i ifşa etmişti.

20 Nisan 2011’deki NationalTurk’ün “Beşiktaş’ın Almeida transferindeki Jorge Mendes’li fon şifresini NationalTurk çözdü!” haberini buradan okuyabilirsiniz;

Beşiktaş’ın Almeida transferindeki fon şifresini NationalTurk çözdü!

Kural olarak, potansiyel bir yatırımcı için ilgili bilgileri sunan bir tür belge olan izahname 225 sayfa uzunluğundadır ve kuruluşları, futbolcuların ekonomik haklarının yüzdelerini satın alabilmeleri için fona yatırım yapmaya ikna etmeyi amaçlamaktadır. The Guardian’ın hiçbir zaman yayınlamadığı iddia edilen belgede vurguladığı ifadelerden biri “Futbola yatırım yapmak için eşsiz bir fırsat”.

Belgede Jorge Mendes’in, Quality Sports V Investments LP’nin bonservislerinin bir kısmını satın aldığı oyuncular için “menajer” olarak görev yapacağı belirtiliyor.

Fonun danışmanları olan Portekizli iş adamının sahibi olduğu Gestifute ve Chelsea’nin eski genel müdürü Peter Kenyon’un sahibi olduğu Opto’ya atıfta bulunan iddianamede, “Mevcut veya potansiyel bir çıkar çatışması olabilir” deniyor.

FIFA kurallarını Jorge Mendes’in ihlal edeceği konular

Birincisi, The Guardian’a göre, iddia edilen iddianamede “Jorge Mendes’in yatırım için hedeflenen bazı oyuncuları temsil edebileceği” ve dolayısıyla “bağımsız olarak ücretlendirileceği” belirtildi.

İkincisi, FIFA kurallarında “oyuncu temsilcilerinin” “her türlü çıkar çatışmasını önlemek” görevine yer vermesi nedeniyle, bir işadamı “bir işlemde taraflardan yalnızca birini temsil edebilir”.

Sporting: Komisyonlar karşılığında sözleşme yenileme

Portekiz’in Sporting Kulübünün 2013/2014 sezonuna ilişkin Rapor ve Hesaplarında kulüp, ekonomik haklarının kısmen Jorge Mendes’in danışman olarak görev yaptığı iddia edilen fonlarda tutulan altı oyuncunun bulunduğunu bildirdi.

Şirket Jorge Mendes’in sahibi olduğu Quality Football Ireland II ve Quality Football Fund Ireland. idi.

Sporting, her fonun oyunculara ait kesin yüzdesini belirtmese de, 30 Haziran 2014’te bu kuruluşların şu anda kulübe ait olan beş oyuncunun bonservis paylarını elinde bulundurduğunu açıkladı.

Bu futbolcular Carlos Chaby (%50), Cristian Ponde (%25), Diego Rubio (%40), João Mário (%25) ve Tobias Figueiredo (%50).

İngiliz gazetesinin temasa geçtiğinde Sporting, bu hisselerin fonlar tarafından satın alınmasına Jorge Mendes’in aracılık ettiğini ve bunun beş oyuncunun kulüple olan sözleşmelerini yenileyebilmesinin bir şartı olduğunu açıkladı.

Bir kulüp yetkilisi The Guardian’a “Bu, Sporting’in kabul etmediği bir durum” dedi.

NationalTürk’ün ortaya çıkardığı fon skandalı Beşiktaş’ı böyle vurdu

Beşiktaş yönetimine ve Hasan Arat’a Jorge Mendes uyarısı 08 Şubat 2024

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu