FutbolHaberİnceleme

The Guardian Jorge Mendes’in FIFA’ya aykırı uygulamaları ifşa etti

The Guardian, Beşiktaş'a da oyuncu satan simsar Jorge Mendes'in yasaları çiğnediğini açıkladı, simsar Jorge Mendes FIFA'ya aykırı uygulamaları ifşa edildi.

Sevgili arkadaşlarım, değerli sporseverler,

Dünkü başlığımızda “Jorge Mendes FIFA kurallarını ihlal mi etti? diye konuya girmiştik….” Şimdi kulüplerin batmasına sebep olan Mendes ile ilgili bu sorunun cevabına hep beraber bir göz atalım….

Jorge Mendes FIFA’ya aykırı uygulamaların bai aktörü

Jorge Mendes’in bir FON şirketi kurarak Beşiktaş’a getirdiği Almeida transfer sürecinde futbolcunun haklarını 3. taraflara pazarlamaya çalıştığını ilk olarak ortaya çıkartan NationalTurk’ün haberleri sonrası İngilizlerin saygın gazetesi The Guardian’ın araştırmaları Jorge Mendes’in neler yaptığına dair olayların düşünülenden daha vahim bir boyutta olduğunu gösterdi.

The Guardian’ın araştırmaları futbol dünyasına ve Beşiktaş‘a en büyük hasarı veren simsar Jorge Mendes’in FIFA yönetmeliklerini açıkça ihlal ederek üçüncü şahısların mülkiyetine karıştığını serileme olarak yaptığını ortaya çıkardı.

İngiltere’nin saygın gazetesi The Guardian, “Jorge Mendes: Futboldaki en büyük anlaşmalardan o sorumlu ancak öte yandan açık açık FIFA kurallarını ihlal ediyor” ifadeleri kullandı.

Hasan Arat‘a da defalarca uyarıda bulunduğum Jorge Mendes’in FIFA’nın yasakladığı üçüncü taraf sahipliği ilkesini çiğnediği belirtildi. Futbol simsarı Jorge Mendes İspanya ve Portekiz’de oynayan bazı futbolcuların haklarının bir bölümüne sahip olmak için ismi açıklanmayan bazı yatırımcılardan 85 milyon Euro’luk bir arayışa girdiği ifade edildi.

Beşiktaş ‘ta artçı şok! Almeida transferinde bir gelişme daha çıktı

The Guardian haberi ile Jorge Mendes Portekiz ve İspanya’da manşet oldu

Bunun dışında Jorge Mendes’in eski Manchester United ve Chelsea idarecisi Peter Kenyon ile, oyuncuların ekonomik haklarını satın almaya yönelik, beş tane fona 100 milyon Sterlin’den fazla alım tavsiyesinde bulundukları, Jorge Mendes’in kendisinin yönlendirmesiyle hareket geçen fonların, haklarını satın aldığı oyuncuları idare ettiği gibi daha bir çok suçlamaya yer verildi.

Haber tüm Avrupa’da bomba etkisi yaparken, İspanyol ve Portekiz internet siteleri başta olmak üzere hemen her yerde gündem yarattı. The Guardian’ın haberinin Jorge Mendes’i zor durumda bırakabileceğine dikkat çekildi.

Jorge Mendes icraatleri

The Guardian Jorge Mendes’in olaylarını şöyle anlatıyor.

Angel di María’nın Manchester United’a 59,7 milyon sterlinlik transferi ve Diego Costa’nın Chelsea’den 32 milyon sterlinlik satın alması da dahil olmak üzere yılın en büyük anlaşmalarına aracılık eden Jorge Mendes, oyunculardan hisse satın almak için offshore şirketler aracılığıyla beyan edilmemiş yatırımcılardan 85 milyon avro (67 milyon sterlin) çekmenin peşindeydi.

Guardian’ın gördüğü bir belgeye göre İspanya ve Portekiz’deki kulüplerde. Broşür ve daha fazla araştırma şunu gösterdi:

Jorge Mendes ve eski Manchester United ve Chelsea CEO’su Peter Kenyon, Jersey merkezli beş fona oyunculara “ekonomik haklar” satın almak için 100 milyon £’dan fazla yatırım yapılmasını tavsiye ediyor.

Mendes, ekonomik hakların alımını tavsiye ettiği fonlarla satın alınan oyuncuların temsilcisi olarak hareket ettiği için çıkar çatışması yaşadığını itiraf ediyor; Bu durum FIFA’nın menajerlere ilişkin düzenlemelerine aykırı görünüyor.

Sporting Lizbon, Jorge Mendes ve Peter Kenyon’un tavsiye ettiği fonların, Mendes’in tavsiye ettiği oyuncuların sözleşmelerini yenilemesi koşuluyla oyunculardan hisse satın almak istediğini söyledi.

Jorge Mendes , 2001-2010 yılları arasında Portekiz’in büyük kulüpleri Sporting Lisbon, Benfica ve Porto’daki tüm oyuncu işlemlerinin %68’ini gerçekleştirdiği biliniyor.

Mendes Porto’da gece kulübü sahibi olmanın verdiği pozisyon ile futbolcular ile kurduğu dostlukların en kazançlı transferler simsarlığa doğru giden 20 yıllık süreçte, futbolun enflasyonunu yaratırken Portekiz’in  ihracatçısı yapısını kurdu.

Mendes, adını ve şirketi Gestifute’nin işleyişini Portekiz’in en iyi üç kulübünün yaptığı anlaşmalar üzerinde kayda değer bir hakimiyet elde etme üzerine inşa etti ve bu oyunculardan birkaçını multi milyon sterlinlik hamlelerle İngiltere ve İspanya’ya götürdü.

Orada, özellikle komisyonculuğunu yaptığı Jose Mourinho’nun 2004’ten sonra Porto’dan Chelsea’ye, ardından Internazionale’ye, Real Madrid’e ve şimdi de yeniden Chelsea’ye teknik direktör olarak imza atması sonrasında nüfuzunu genişletti.

Jorge Mendes’in çalışmaları bu yaz şaşırtıcı bir seviyeye ulaştı, sadece kendi ülkesinin mali açıdan çökmüş kulüplerinden değil, tüm Avrupa futbol oyuncu transfer pazarından en büyük yetenek ve para hamlelerini yönettiği görüldü.

Dünya Kupası’ndaki mükemmelliğiyle şöhreti parlayan James Rodriguez, Real Madrid tarafından Monaco’dan 71 milyon £ karşılığında imzalandı ve burada Mendes, Porto’dan sadece geçen yıl 45 milyon € (38,5 milyon £) karşılığında transferine aracılık etti.

Porto, yıllık raporunda Gestifute’a bu anlaşmadaki “aracılık hizmeti maliyetleri” için 4,4 milyon Euro (3,6 milyon £) ödediğini açıkladı; Real’in o yıl ödediği miktar açıklanmadı.

Angel di Maria, 60 milyon £ bir bedel karşılığında Manchester United’a transfer oldu.

Angel di María, 60 milyon £ gibi bir bedel karşılığında Real Madrid’den Manchester United’a transfer oldu.
The Guardian Jorge Mendes'in FIFA'ya aykırı uygulamaları ifşa etti 2

Real Madrid’de zaman zaman yedek kalan Di Maria, Manchester United’ın Sir Alex Ferguson ve David Moyes sonrası girdiği başka bir tarz olan dönemde yaklaşık 60 milyon £ karşılığında Old Trafford’a geldi.

United’ın Carrington antrenman sahasında Louis van Gaal ile birlikte sırıtan Jorge Mendes görüldü.

Kısa bir süre sonra Van Gaal başına geleceklerden haberi yoktu…

Manchester United’ın, FA Cup’ı müzesine götürmesinin üzerinden sadece 2 gün sonra Louis van Gaal’in görevine son verildi.

Sir Alex Ferguson’un 28 yıllık döneminin ardından göreve getirilen David Moyes’in ardından Louis van Gaal de aynı kaderi paylaştı.

Manchester United Başkan Yardımcısı Ed Woodward, sabah saatlerinde Hollandalı teknik adamla Carrington’daki antrenman tesislerinde biraraya geldi ve kararı iletti.

Kariyeri bir çok başarıyla dolu olan Van Gaal’in yanısıra yardımcısı Albert Stuivenberg, kaleci antrenörü Frans Hoek ve performans analisti Max Reckers’in de görevilerine son verildi.

VAN GAAL’İN YERİNE JORGE MENDES’li JOSE MOURİNHO

Manchester United, Louis van Gaal’in yerine sezon ortasında Chelsea’deki görevine son verilen Jose Mouirinho’yla anlaştı. İngiliz basını, Barcelona’da Louis van Gaal’in de yarımcılığını yapan Mourinho ile 3 yıllık anlaşmaya varıldığını yazdı.

Mendes 2002’de Carlos Queiroz’i Alex Ferguson’un yardımcısı yaparak başladığı Manchester United süreci önce kulübün Amerikalılara satılmasına sonra da onlarla birlikte kulübü eline geçirmesini sağladı.

Aynı Türkiye’de gördüğümüz itibarsızlaştırma yöntemleriyle…

2011 yılında  Porto’nun Radamel Falcao’yu Atletico Madrid’e 40 milyon avroluk (32 milyon £) satışına Mendes aracılık eden Jorge Mendes’in sahibi olduğu Gestifute 3,7 milyon avroluk (3 milyon £) “aracılık hizmeti maliyetini” başka bir şirket olan Orel ile paylaşarak Falcao’yu 50 milyon karşılığında Monako’ya transfer etti.

Bu transferin hemen ardından Mendes onu olağanüstü maliyetli Manchester United’a getirdi.

Manchester City’nin kendisi için Porto’ya 32 milyon £ ödediği Eliaquim Mangala – Mangala’nın “ekonomik haklarının” %33’ü Malta merkezli üçüncü taraf mülkiyet fonu Doyen’e aitti. Bu da Jorge Mendes’in bir başka marifetiydi.

Bu transferin hemen ardından Mendes onu olağanüstü maliyetli Manchester United'a getirdi.

Diego Costa’yı Jorge Mendes’in güçlü nüfuz sahibi olduğu Atletico Madrid’den Chelsea’deki Mourinho’ya 32 milyon £ ödeyerek getirdi.

Raporlar, Diego Costa’nın “ekonomik haklarının” %30’unun offshore bir fona ait olduğunu belirtiyor ancak imzaya yakın kaynaklar aslında Costa’nın üçüncü şahıs mülkiyetinde olmadığını söylüyor.

Bununla birlikte, Jorge Mendes’in bu ve diğer birçok oyuncu için menajerlik yapmasının yanı sıra, transfer “aracılığı” olarak kulüplerden maaş almasıyla birlikte Kenyon’la seri olarak ekonomik varlıkların üçüncü şahıs mülkiyeti konusunda danışmanlık yaptığı da doğrudur.

Beşiktaş yönetimine ve Hasan Arat’a Jorge Mendes uyarısı 08 Şubat 2024

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu