Politika

Gine’de ölü sayısı artıyor

Darbe yönetiminin işbaşında olduğu Gine’de muhalefet tarafından Pazartesi günü yapılan bir mitinge askerler tarafından ateş açıldı.

Güvenlik güçlerinin muhalefetin protesto gösterisine müdahalesi sonucu çıkan olaylarda 128 kişinin öldüğü bildirilmişti. Ancak son yapılan açıklamaya göre ölü sayısının yükseldiği belirtildi.

Gine İnsan Hakları Örgütü Başkanı Thierno Maadjou Sow, başkent Konakri’deki hastanelerden alınan bilgilere göre ölü sayısının 157’ye yükseldiğini, bu sayıya hastanelere ulaşmamış cesetlerin eklenmediğini söyledi.

İnsan Hakları Örgütü Başkanı, olaylarda 1250 kişinin yaralandığının tahmin edildiğini kaydetti.Olaylarda güvenlik güçleri, başkent Konakri’de cunta yönetimini protesto için toplanan on binlerce göstericiyi dağıtmak için ateş açmıştı.

Görgü tanıklarına göre askerler, protestoculara ateş açmakla yetinmeyip zaman zaman süngüyle de saldırdı. İki muhalif liderin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, askeri kamyonlara doldurularak götürüldü. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Stadyumdaki katliama tepkiler yağmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler, Gine yönetimine itidal çağrısında bulundu. Afrika Birliği de Gine’ye yaptırımlara hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu