Futbol YazılarımDünyaEkonomi

Ekonomik Kriz ve Düşündürdükleri

Evet, Günümüzde adeta tekil hale gelen “Liberal Ekonomi” içinde bulunduğumuz günlerde ekonomist ve politikacılar tarafından çok tartışılmaya başlandı.

Krizler teğet geçer derken, gittikçe büyüyen ekonomik krize sebep olan bu model sadece ülkemizde değil bütün dünya ülkelerinde tekrar tartışılmaya başlanmalıdır.

Belki de her zaman olduğu gibi Amerikalılar bu alanda da öncü olacaklar.

Nitekim New York’daki kitapçılarda şu sıralarda en çok Karl Marx kitaplarının satılması da bu durumun bir nevi göstergesi denilebilir.

ABD’de yaşanılan kriz aslında Amerika Birleşik Devletleri için ne kadar krizdir, ne kadar kriz değildir bunu anlamak gerçekten zor.

İlgili Makaleler

Ancak Amerika’da şimdileri yaşayan halk, bireysel ve ailesel normlarda bir kriz yaşamaktadır.

Tabi burada Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük giderlerinin petrol olduğunu ve en büyük gelirlerinin de US. Dolar olduğunu düşünürsek bazı gerçekleri sorgulamak için gerekli ipuçlarını bulabiliriz.

Bakıldığı zaman Dünya üzerindeki kriz başladığında varili 150 US. Dolar olan Petrol bir ayda 40 US. Dolar seviyelerine gelmiştir.

Buna karşın, önümüzdeki 50 yıl içinde USA’nın karşısındaki en büyük güc yeni  Cumhuriyetleriyle birlikte Rusya ve hemen arkasındaki Çin’in oluşturacağı bir Pakt’dır. Ve bu paktın en büyük gelirleri Petrol, en büyük giderleri US. Doları’dır.

Öte yandan en büyük giderleri Amerikan bankalarından aldıkları krediler olan bu ülkelerin giderleri, doların ABD’ye geri çağrılmasıyla birlikte yükselişe geçmiştir.

Üstelik paraları iade etmelerinin zor olduğu durumda sadece şirket, yer altı ve yer üstü kaynaklarını takas etmekten başka çareleri de olmayacaktır.

Bunların ülkelerinin başına gelebileceğini de ne yazık ki Dünya’daki ender başarılı liderlerden olan Venezuela Başkanı Hugo Chavez ve Latin arkadaşları görerek kendi para birimlerini yaratmaya uzun zaman önce başladılar.

Rusya da şimdi aynı yolu izleyerek Ruble’yi konvertible yapmak istiyor.

Umarım bu hamleleri çok geç olmaz ve teğet önümüzdeki aylarda Ülkemizin tam merkezinden geçirmez.

Hürser Tekinoktay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu