Haber

İngiliz vatandaşı Akmal Şaik Çin’de idam edildi

Çin’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan İngiliz vatandaşı Akmal Şaik’in cezası infaz edildi.

İngiltere hükümeti ve ailesi, Londra kökenli ve üç çocuk babası Akmal Şaik’e merhamet gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ısrarlı merhamet çağrılarına olumlu kulak verilmemesi karşısında hayal kırıklığı ve öfke duyduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı David Miliband, “İngiltere idam cezasının her türlü durumda uygulanmasına tamamen karşıdır. Ancak bu konudaki bazı endişelerimizin, Başbakan’ın, benim ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin defalarca yaptığı telefon görüşmelerine rağmen dikkate alınmamasından derin üzüntü duyuyorum. Bu endişeler, dava sırasındaki akıl sağlığı konularını ve yetersiz profesyonel yorumları da içeriyor. AB de konuya ilişkin endişelerini defalarca dile getirmiştir” şeklinde konuştu.

Bu arada idamı onaylamış olan Çin Yüksek Halk Mahkemesi, “İngiltere’nin verdiği bilgilerin Akmal Şaik’in zihinsel olarak hasta olduğunu ispatlamaya yetmediğini” açıkladı.

İlgili Makaleler

İdamın ardından ülkede, olayın İngiltere-Çin ilişkilerine olası etkileri tartışılıyor.

53 yaşındaki Akmal Şaik, 2007 yılında Urumçi kentinde valizinde 4 kilogram uyuşturucu taşırken yakalanmıştı.

Akmal Şaik ise çantasında uyuşturucu taşıdığını bilmediğini ve organize bir suç örgütü tarafından kandırıldığını söylüyordu. Ailesi ve avukatları da, Akmal Şaik’in zihinsel engelli olduğunu belirtiyordu.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu