Haber

Çin gemilerini korumak için Somali ‘ye çıkartma yapıyor !

Çin donanması Çin gemilerini korsanlardan korumak için, Somali açıklarında uzun süre görev yapmak üzere iki destroyer ve bir destek gemisini yola çıkardı.

Çin’in başka ülkelerin içişlerine karışmama doktrininin değişmediği kaydedildi.

Haynan adasındaki Sanya limanından ayrılan Çin savaş gemileri bölgede devriye gezen diğer ülkelere ait gemilere katılacak.

Çinli filo komutanı Tuğamiral Du Jingcheng, uzun vadeli ve karmaşık bir göreve hazır olduklarını söyledi. Çin ordusu ilk kez Büyük Okyanus’un dışında görev üstleniyor.

Çin askeri yetkilileri, Çinli denizcilerin kuşku duyulan Somali korsan gemilerine çıkıp inceleme yapacaklarını, saldırıya uğraan gemileri kurtarmaya çalışacaklarını ve kendileri saldırıya hedef olurlarsa yoğun bir savunmaya girişeceklerini belirttiler.

Bununla birlikte Çin Savunma Bakanlığı, Çin’in başka ülkelerin içişlerine karışmama doktrininin değişmediğini kaydetti.

Çin, bu yıl içinde Aden Körfezi’nde faaliyet gösteren Çin gemilerine 7 saldırı girişiminde bulunulduğunu belirtiyor.

Somali açıklarında ve dünyanın en işlek deniz yollarından biri olan Aden Körfezi’nde, bu yıl 100’ü aşkın korsan saldırısı gerçekleşti.

Dün de, Alman donanması, Somali açıklarında bir Mısır yük gemisini kaçırma girişiminin engellendiğini açıklamıştı.

Aden Körfezinde devriye gezen Kalsruhe firkateyninde görevli denizciler, 6 Somalili korsanı ele geçirdiler. Ancak Alman hükümetinin emri üzerine, korsanların derhal serbest bırakıldığı açıklandı.

Japonya Başbakanı da, korsanlıkla mücadele için bölgeye askeri gemi gönderilmesi fikrini incelediklerini söyledi. Başbakan Taro Aso, “Her ülke önlemler alıyor. Japonya da kendi önlemlerini almalı.” dedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu