Politika

Evo Morales, Arap Zirvesi için Katar yolunda. . .

Uzlaşma için Katar Arap Zirvesi
Qatar ve Arap Ligi, 22 uluslu organizasyonu, Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarak ve diğer bölgesel liderlerin katılmayı reddetmesine rağmen birlik çağrısıyla yarın Doha’da yapılacak toplantıya çağrıda bulunuyor.

Suudi Arabistan, Ürdün ve Bahreyn krallarının katılıp katılmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Katılımın reddi, Arap liderler arasında özellikle İsrail’in Gazze’ye yaptığı işgal sürecinde yaşanan şiddetli görüş ayrılıklarının bir sonucu olarak görülebilir.

Katar’lı kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda Moritanya, Fas, Tunus, Cezayir, Birleşik Arap Emirliği, Somali, Yemen, Suriye, Kuveyt, Filistin, Lübnan ve Cibuti liderleri toplantıya katılacaklarını açıkladı.

Diğer Arap Ligi üyesi ülkeler ise; Mısır, Irak, Suudi Arabistan, Ürdün, Bahreyn, Umman; Sudan ve Katar.

İlgili Makaleler

Mübarek’in zirveye katılmama kararı ciddi bir karışıklığa neden oldu. Mısır, Filistinli fraksiyonlara, Gazze’de uzun erimli bir barış üzerinden aracılık ediyor.

Resmi açıklamada, üst düzey Mısırlı yetkililerin Filistin barış görüşmeleriyle ilgili olarak Kahire’de kalmaları gerektiği bildirildi.

Arap Ligi genel sekreteri Amr Moussa, Cumartesi günkü başın konferansında 22 üye ülke arasında anlaşmazlık konuları olduğunu itiraf etti.

Yerel otoriteler, Doha toplantısının Arap iç barışı ve ortak hareket geliştirmeye katkıda bulunmasını temenni ediyorlar.

Katar Başbakanı ve Dış işleri Bakanı, Şeyh Hamad bin Jassim bin Jabr Al Thani’ye göre birlik için görevlerin ve sorumlulukların gereklerinin yerine getirilmesi gerekiyor.

Pazar günü, Arap Ligi Dış işleri Bakanları daha ziyade kıtasal sorunlara odaklanıp, Arap konsensüsünü yansıtacak genel çözümler üzerinden bir sonuç deklerasyonu oluşturdular.

Zirve sürecinde, Sudan Devlet başkanı Omar al- Bashir hakkında tutuklama kararı çıkartan Lahey Uluslar arası Adalet Divanı kararı karşısındaki kınama kararında delegeler ortak davranış geliştirebildiler.

Evo Morales, Arap Zirvesi için Katar yolunda. . .

Bu arada Bolivya devlet başkanı Evo Morales, Pazar günü, ikinci Arap-Latin Amerika toplantısında, global ekonomik kriz karşısında çok taraflı yeni bir dünya düzeni savunusu yapmak amacıyla Doha, Katar’a uçtu.

Dış işleri bakanı David Choquehuanca’nin basın toplantısında, Bolivya’nın ekonomik ve askeri gücünün az olduğunu; ancak finans, gıda, enerji ve çevresel krizlerle mücadele etmek için oldukça fazla insiyatif gösterebildiğini belirtti.

Yetkililere göre, Morales görüşlerini Arap ve Latin Amerika liderlerinin Doha toplantısı sırasında dile getirecek.
Morales, kapitalist sistemin iflas eden sosyal ve ekonomik politikaları karşısında yeni bir dünya sistemi kurulması konusundaki iddiasında ısrarcı olacak.

Morales, ayrıca iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerine karşı sorumluluk alınması ve kamu hizmetleri olan elektrik, su, eğitim ve sağlık hizmetlerinin kamulaştırılması yolunda bir mücadele başlatılması çağrısında bulunacak.

Doha, 29 Mart

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu