HaberDünya

Ve Morales açlık grevinde !

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Pazartesi günü geçici seçim yasasının onayı konusunda Kongre’nin ayak sürümesini protesto etmek için toplumsal örgütlerin liderleri ile birlikte açlık grevine başladığını duyurdu.

Morales Quemado Sarayı’ndan halka verdiği mesajda bu kararın Parlamento düzenlemenin lehine açıklama yapıncaya kadar, belirsiz bir süre için alındığını bildirdi.

Morales ayrıca Bolivya İşçiler Birliği (COB) lideri Pedro Montes, Değişim için Ulusal Koordinasyon Ofisi liderinin ve diğer toplumsal örgüt liderlerinin de greve katıldığını söyledi.

Başkan grevin 25 Ocak’ta çoğunluk devletin yeni Anayasasını onayladığında ifade edilen halkın kutsal seçme ve seçilme hakkını savunmayı amaçladığını bildirdi.

Morales Anayasa’nın Kongre’ye geçici seçim sistemi ile ilgili bir yasa teklifini onaylamak için 60 gün süre verdiğini hatırlattı.
Morales “Parlamentodaki bazı neoliberal grupların savsaklamasına karşı böyle bir baskı yolunu seçtik” dedi.

İlgili Makaleler

Morales’e göre, özellikle muhaliflerin çoğunlukta olduğu Senato’da vekillerin stratejisi seçim yasasının uygulanmasını ve yenileceklerini bildikleri genel seçimlerin gerçekleştirilmesini engellemek.

Başkan ayrıca değişime karşı çıkan bazı parlamenterlerin yurtdışındaki Bolivyalıların oy kullanmasına karşı çıkmasını da eleştirdi.

Bu bakımdan 2008’de Arjantin’de yaşayan onlarca göçmenin de parlamento binası önünde seçme hakkı için açlık grevi başlattıklarını hatırlattı.

Morales geleceğin (2010’da Kongre’nin alacağı isimle) Çokuluslu Yasama Meclisi’nde yerli halkın sandalye sayısını azaltma kararını da kınadı.

Morales, nüfus yoğunluğu mazeretini öne sürerek muhalif senatörlerin Parlamento’ya tek bir yerli bile sokmak istemediklerini ifade etti.

Morales yönetimine muhalif vekillerin başka bir talebi de Ulusal Seçim Kurulu uzmanlarına göre Ocak 2010’da yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesine neden olacak olan yeni bir seçmen sayımı yapılması.

Yürütmeye göre bu talep seçimleri engellemek için başka bir bahane.

COB lideri Pedro Montes tüm işçilerin de kendilerinin acil durum içinde olduklarını ilan ettiklerini ve parlamenterleri ülkelerine karşı görevlerini yerine getirmek konusunda uyardıklarını belirtti. Aksi takdirde parlamenterlerin daha farklı baskı yöntemlerinden sorumlu olacakları hatırlattı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu