DünyaEkonomiKüba

ALBA dolara karşı !

 

Venezuela Başkanı Hugo Chavez Latin ülkelerinin kendi para birimlerini yaratması gerektiğini uzunca bir süredir söylemekteydi……

Geçtiğimiz hafta Venezulla Maliye Bakanı Ali Rodriguez, Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif’in (ALBA) 8 Ocak Karakas toplantısında yeni bir ortak para birimi konusunun ele alınacağını açıkladı.

Bakan, konu hakkında görüşen uzmanların doların dünya mali krizinin bir parçası olduğunu tespit ettiklerini, bunun da ortak bir para birimine duyulan ihtiyaca işaret ettiğini söyledi.

Yerel Vive-TV kanalına konuşan Rodriguez, dünyanın çeşitli bölgelerinin ticarette referans olarak kullanmak üzere dolar dışında alternatifler aradıklarını ekledi.

Venezuelalı bakan, bunun evrensel bir para birimi ve bir Dünya Merkez Bankası oluşturulması gereğini gösterdiğini, böylece tek ülke hakimiyetinin son ereceğini ve dünyanın geri kalan ülkelerinin para birimlerinin de destekleneceğini söyledi.

ALBA, Bolivya, Dominik, Honduras, Küba, Nikaragua ve Venezuela’dan oluşuyor…

Projenin oluşmasıyla birlikte Amerikan Dolarının Dünya üzerindeki ekonomik liderliğinin getirdiği tüm politikaların değişebileceği söz konusu olacak….

Sağlıcakla,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu