Politika

Rusya ve Bolivya işbirliğini genişletiyor

Rusya ve Bolivya devlet başkanları Dmitri Medvedev ve Evo Morales, enerji başta olmak üzere, ikili ekonomik ve ticari ilişkileri genişletme çabalarını başkent Moskova’da değerlendirdiler.

Medyedev, Bolivya devlet başkanını Kremlin’deki Yeşil Salon’da kabul etti. Liderler son yıllarda ilişkilerinde yaşanan gelişmeyi gözden geçirdiler ve önümüzdeki dönemdeki işbirliği olasılıkları üzerine görüş alış verişinde bulundular.

Konukseverliğe ve hoşgeldine teşekkür eden Morales, ülkesine, Sovyetler Birliği ve özellikle Rusya’nın yaptığı yardımlara dikkat çekti.

Morales yardımların boşa olmadığını, çünkü Sovyetler zamanında enstitü ve üniversitelerden mezun olanların çoğunun hükümetinde görev yaptığını söyledi.

İlgili Makaleler

Morales özellikle, Bolivya’nın yoksulluğa karşı mücadelesinde önemli yer tutan enerji alanındaki ikili işbirliğinin önemine değindi.

Morales, Rusya’nın Latin Amerika’daki varlığının Güney Amerika Devletler Birliği (UNASUR) ve Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif-(ALBA)’yı güçlendirdiğinin önemini vurguladı.

Morales ayrıca, Rusya’nın dünyaya katkısının ve Sovyetler Birliği’nin faşizmi defetmedeki belirleyici rolünün altını çizdi.

Morales “Rusya’nın bu zamanlardaki varlığı sadece Bolivya için değil tüm insanlık için teşvik edicidir” dedi.

Medyedev, ülkelerin imzalayacağı enerji, sivil savunma, uyuşturucu trafiği ile savaş, yasadışı silah satışı ve organize suçlar üzerine ikili anlaşmalara atıfta bulundu.

Medyedev ek olarak, Rusya’nın Bolivya ile işbirliğine ve ortak projelerin gerçekleşmesi konusundaki gönüllülüğünü tekrar belirtti.

Anlaşma paketi hakkında açıklama ve ortak deklarasyon, başkanların ve heyetlerinin Kremlin’deki Ekaterina salonunda yaptıkları konuşmaların sonuca ulaşmasından sonra yapılacak.

Morales, Rusya’daki ikinci ve son resmi ziyaret gününe Moskova’da Lenin’nin Mozolesi’ne ve Kremlin duvarındaki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koyarak başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu