DünyaEkonomiKüba

ALBA toplantısı bölgesel bütünleşmeyi ilerletti

Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif (ALBA) toplantısına ev sahipliği yapan Venezuela’da bu hafta daha fazla bütünleşmiş bir Latin Amerika amacı öne çıktı. Projelerin, stratejik işbirliği anlaşmalarının ve ikili anlaşmaların yanısıra, güncel sorunlar hakkında bloğun pozisyonunu açıkladığı sonuç beyannamesi özellikle önem taşıyordu.

Bütün ALBA üyesi ülkeler ABD’nin Küba’ya son 50 yıldır uyguladı ekonomik ambargoya red konusunda bütünleştiler.

Bu hafta sonu Triniadad ve Tobago’da gerçekleştirilen 5. Amerika zirvesinin sonuç beyannamesi taslağı ise etkisiz ve kabul edilemez olarak değerlendirildi.

ALBA üyesi ülkeler ABD ambargosunun kalkması talebini yenilemekle birlikte, ayrıca bir başka ülkenin iç işlerine müdahale niteliği taşıyan Helm-Burton yasalarının iptali talebinde de bulundular.

ALBA liderleri ayrıca Bolivya’nın istikrarını bozmaya yönelik hareketleri kınayarak, ülkeye verilen desteği dile getirdiler.

Venezuela Başkanı Hugo Chavez tarafından okunan beyannamede, Bolivya’da kaos yaratmayı amaçlayan, hatta Bolivya başkanına suikast düzenlemeye çalışan ulusal ve uluslararası terörist gruplar lanetlendi.

Yedinci ALBA zirvesi sonuç beyannamesinde G-20 ülkelerinin IMF fonlarını üç katına çıkarma kararı da sorgulandı.

Bölgesel blok üyesi ülkeler, yeni bir dünya düzeni kurulmasının gerekli olduğunu belirttiler.

Bu düzenin, yaşanan global ekonomik krize katkısı olan IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nü değiştirmeyi kapsaması gerektiği belirtildi.

Zirvenin elde ettiği başarılardan birisi de, Sukre (‘Sucre’ – Tek Bölgesel Ödeme-Tazmin Sistemi) ismi verilen yeni bölgesel para birimi konusunda liderlerin yaptığı anlaşmaydı. Sukrenin Eylül ayında yürürlüğe sokulması ve bölgedeki ülkeler üzerinde çok olumlu etkilerinin olması bekleniyor.

Bu girişimin üye ülkeler için kalkınma programlarının yaratılmasına ve üretimin yeniden canlanmasına önemli bir katkıda bulunacağı bekleniyor.

Bu girişim halkın gerçek ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlıyor. Bu ihtiyaçlar arasından özellikle beslenme ve ALBA Bankası tarafından gerçekleştirecek mali yardım bulunuyor.

Toplamda zirve, kültür, enerji, beslenme ve eğitim alanlarında sunulan 13 değişik projeye yeşil ışık yaktı. Ayrıca Haiti’ye yönelik bir okuma yazma kampanyasının desteklenmesine karar verildi.

Üye ülkeler ayrıca ABD tarafınan yapılan boykot sonucu ülkeden çekilen kaynakların yerine yenisini koymak için Nikaragua’ya 50 milyon dolar vermekte anlaştı.

İki günlük toplantıya katılan liderler arasında sırasıyla Bolivya, Küba, Honduras, Nikaragua ve Veneuzuela Başkanları Evo Morales, Raul Castro, Manuel Zelaya, Daniel Ortega ve Hugo Chavez, ayrıca Dominik Cumhurbaşkanı Roosevelt Skerrit bulunuyordu.

Paraguay ve Ekvador Başkanları Fernando Lugo ve Rafael Correa ve Ekvador Dışişleri Bakanı Fander Falconi ve Saint Vincet, ayrıca Grenada Cumhurbaşkanı Ralph Gonsalves toplantıda konuk katılımcılar olarak bulundular. Gonzalves toplantı sonrasında ülkesinin gruba katılacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu