Haber

Bolivyalılar greve devam ediyor

Ülke genelinde yüzlerce Bolivyalı Kongre’deki radikal muhalifler seçim sistemine dönük anayasal değişikliği onaylayana kadar açlık grevine devam etmekte olan kararlılıklarını açıkladılar.

Kutsal Hafta nedeniyle eyleme bir haftalığına ara verilmesi çağrısında bulunan Başkan Evo Morales’e rağmen eylemciler protestoya devam konusunda ısrar ediyorlar.

Morales halka eylemlerini ertelemeleri çağrısında bulundu. Ancak kendisi temsilciler ve senatörlerin bu yıl 6 Aralık’ta yapılması planlanan genel seçimler ve Nisan 2010’da yapılması öngörülen bölgesel seçimlerin güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli düzenlemeleri boykotta ısrar etmeleri halinde eylemine devam edeceğini açıkladı.

Ülke çapında dokuz bölgede oluşturulan açlık grevi gruplarına katılan onlarca kişi de benzer bir kararlılık içindeler.

Cochabamba sorumlusu Jorge Ledezma Devlet Başkanımızı desteklemeye devam edeceğiz dedi. Sosyalizme Doğru Hareket Ouro sorumlusu Florencio Choque 25 Ocak’ta sandığa yansıyan halkın iradesine saygı gösterilmediği müddetçe baskılarının artarak devam edeceğini belirtti. 25 Ocak’taki referandumda geçerli oyların %61’ini alan yeni anayasa kabul edilmişti.

Kendisi de açlık grevine katılan Değişim için Ulusal Koordinasyon Lideri Fidel Surco’ya göre şu ana kadar binden fazla kişi açlık grevine katılmış durumda.

Nisan 2009

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu