DünyaHaber

Evo Morales Avrupa turuna başlıyor

Bolivya devlet başkanı Evo Morales, Pazartesi günü Papa 16. Benedict tarafından Vatikan’daki kabulünü de kapsayan, İspanya, Norveç ve Finlandiya’yı içeren bir Avrupa turuna başlıyor.

Başkanlık sözcüsü İvan Canelas, başkanın Salı günü Madrid’de yapılacak olan Latin Amerika Ülkeleri-Avrupa Birliği (LAC-EU) zirvesine katılmasının ve Perşembe günü de Norveç’e resmi bir ziyaret yapmasının beklendiğini vurguladı.

Sözcünün açıklamasına göre başkanın Avrupa turu, 21 Mayıs Cuma günü başkanın Finlandiya’da bu ülkenin yetkilileri ile yapacağı görüşme ile sona erecek.

Evo Morales Avrupa Kıtasının Sorumlulukları var

Morales yaptığı açıklamada Papa’ya geçtiğimiz Nisan ayında Bolivya’da yapılan İklim Değişikliği Konferansının sonuçlarını anlatacağı ve onunla yaşamı ve dünyanın geleceğini koruma ihtiyacı üzerine konuşacağını belirtti.

Başkan’in, LAC-EU zirvesinde de İklim değişikliğinin etkileri konusuna yoğunlaşan bir konuşma yapacağı ve katılımcılara bu konudaki düşüncelerini aktaracağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Evo Morales geçenlerde yaptığı bir konuşmasında, Avrupa Birliği ve Latin Amerika arasında dünyayı , yaşamı ve Amerika ile Avrupa kıtasının yoksullarının çıkarlarını savunmak amacıyla bir işbirliğine gidilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Helsinki’de hükümet yetkilileri ile yapacağı görüşmelerden sonra Latin Amerika yerlisi kökenli Devlet Başkanı, 22 Mayıs’ta Bolivya’ya geri dönecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tweets that mention Evo Morales Avrupa turuna başlıyor -- Topsy.com

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu