DünyaGüncelKübaPolitika

Fidel Castro’dan Chavez’e övgü dolu sözler

Fidel Castro, Latin Amerika’nın bağımsızlık mücadelesinin başlangıcının 200. yıldönümü için yazdığı makalede Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez’i överek, Chavez’in diyalektiği kendi içinde taşıdığını söyledi.

Fidel Castro ‘Bolivarcı Cumhuriyet ve Küba arasındaki kardeşlik’ başlıklı yazısında , ‘tarihin hiçbir döneminde hiçbir hükümet halkı için bu kadar kısa sürede bu kadar çok hizmet gerçekleştirmemiştir,’ diyerek Chavez’in politikasını destekledi.

Makalesinde Chavez’i genişçe değerlendiren Fidel Castro;
“‘Moncada kışlasına 1953’te saldırdığımızda daha doğmamıştı. Devrim 1959’da zafere ulaştığında daha beş yaşındaydı. Onu 1994’te, 35 yıl sonra tanıdım. O sırada 40 yaşındaydı.

16 yıldır devrimci gelişimini takip ediyorum. Üstün yetenekleri ve tatmin olmaz okuma merakı ile devrimci fikirleri geliştirme konusundaki kapasitesi tartışılamaz. 

Onun her kavramı hatırlama ve herhangi bir anda en ince ayrıntısına kadar tekrar edebilme yeteneği müthiş. 

İlgili Makaleler

Bugün o, kitleleri etkileme yeteneğiyle ve yıllardır kaynakları talan edilen bir ülkenin lideri olarak İmparatorluk’un uykularını en fazla kaçıran kişi” dedi

Fidel Castro makalesinin sonunda “Venezuela ve Latin Amerika’nın bağımsızlık mücadelesinin 200. yıldönümünde Venezuela halkına en sıcak selamlarımı iletmekten çok memnunum,’ ifadelerini kullanırken;

‘Talihin cilvesi, 19 Nisan’da biz de tam 49 yıl önce Devrim’in Domuzlar Körfezi’nde kazandığı zaferi kutluyoruz. Bu zaferi, Bolivar’ın anavatanıyla paylaşmak isteriz,’ diye sözlerini bitirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu