DünyaHaber

Chavez’in hediyesinde satış patlaması

Hugo Chavez’in ABD Başkanı Barack Obama’ya hediye ettiği kitap iki gün içinde en çok satanlar listesinde ikinci sıraya yerleşti.

Chavez, Amerikan Devletler Örgütü zirvesinin yapıldığı Trinidad’da Obama’ya (Türkiye’de de yayımlanmış olan) “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” isimli kitabı hediye etmişti.

Kitap, internet kitapçısı Amazon.com’un istatistiklerine göre en çok satanlar listesinde daha iki gün önce 54.295’inci sıradaydı.

Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun imzasını taşıyan kitap, Latin Amerika’da son 500 yıl zarfında yaşanan dış müdahalelerin kıtaya etkisini inceliyor.

Sol görüşlü kesimlerin favorilerinden biri olan kitap, yaklaşık 500 yıl önce İspanyolların kıtayı işgalinden bugüne kadar yaşanan müdahaleleri ele alıyor.

“Hoş bir jest”

Chavez, Cumartesi günü, Trinidad’daki zirve sırasında sandalyesinden kalkıp Obama’ya kitabı uzatmış ve iki lider ardından el sıkışmışlardı

İspanyolca kitabın içinde, Chavez’den “Obama’ya sevgilerle…” mesajı da yer alıyordu.

Obama, Chavez’in hediyesine “Bana bir kitap vermek hoş bir jest diye düşünüyorum. İyi bir okurum.” sözleriyle karşılık vermişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Chavez için bu jesti daha ciddi bir anlam barındırıyordu.

Chavez, “Bu kitap Latin Amerika tarihinde muazzam bir yere sahiptir. Tarihi öğrenmemizi sağlar. (Geleceğimizi) bu tarihin üzerine inşa etmek zorundayız.” demişti.

Chavez’in kitap seçimleri ilk kez en çok satanlar listesinde oynamalara yol açmıyor.

Üç yıl önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma, Amerikalı muhalif düşünür Noam Chomsky’nin bir kitabını ihya etmişti.

Chavez’in konuşması sırasında atıflarda bulunduğu Chomsky’nin “Hegemony or Survival: America’s Quest for Global Dominance” (Hegemonya ya da Hayatta Kalma: Amerika’nın Küresel Tahakküm Seferi) isimli kitabı, Amazon’da en çok satanlar listesinin bir numarasına yerleşmişti.

Kitap ABD ve Avrupa’da birkaç gün içinde yok satmaya başlamış ve on binlerce adet yeni baskısı sipariş edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu