PortreFutbolİnceleme

Holger Osieck ; Türkiye kadro oluşturmaktan çok koleksiyon yapıyor

Holger Osieck Dünya Kupası'nı kazanmasından sonra aynı görevine Beckenbauer ile beraber Olympique Marseille'da devam etmiştir.

Alman ve Futbol Dünyasının ünlü futbol adamı Holger Osieck bakın ne demiş !

Avustralya Milli Takımı’nın hocası Holger Osieck, “Avrupa’da yetişen birkaç Türk’ü kaçırdılar ve bundan zarar gördüler. Oyuncunun kalitesine bile bakmadan Milli Kadroya çağırıyorlar” dedi.

Ersan Gülüm’ün doğup büyüdüğü, alt yapı eğitimini aldığı ve U23 Milli Takımı’nın formasını giydiği Avustralya yerine Türk Milli Takımı’nı seçmesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bir dönem F.Bahçe’yi de çalıştıran Avustralya Milli Takımı’nın hocası Holger Osieck, Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine, ay yıldızlı teknik heyete ve Guss Hiddink’e ağır eleştirilerde bulundu.

Türkler, Avrupa’da yetişen birkaç Türk’ü kaçırdılar ve bundan çok zarar gördüler !

AAP’ye konuşan Alman teknik adam, şunları söyledi: “Daha birkaç hafta öncesine kadar, Ersan’la hiçbir Türk temsilcisi görüşmedi. Bilmiyorum Türkler hangi nedenle bunu yaptı. Belki biraz telaşla yaptılar. Çünkü Avrupa’da yetişen birkaç Türk’ü kaçırdılar ve bundan çok zarar gördüler. Sanıyorum oyuncunun kalitesine bile bakmıyorlar. Gerçek bir planları olduğunu sanmıyorum.”

Türkiye kadro oluşturmaktan çok ‘koleksiyon’ yapıyor

Ersan Gülüm’ü 4 hafta önce ben onu kadroya davet edene kadar kimsenin ondan haberi yoktu. Bunu neden yaptılar bilmiyorum.Türkiye kadro oluşturmaktan çok ‘koleksiyon’ yapıyor. Eğer Ersan’ı ileride de takıma alacaklarsa buna saygı duyarım ancak böyle bir planları olduğunu zannetmiyorum.”

Kaynak; AAP, 17 Kasım 2010

Holger Osieck Kimdir

31 Ağustos 1948, Tarihinde Almanya’nın Duisburg şehrinde doğan Holger Osieck, eski Alman Futbolcu ve Teknik Direktördür.
Ruhr Üniversitesi tarih bölümündeki yüksek egitiminden sonra 22 yasinda teknik direktör olmaya karar vererek 1976 senesinde Köln Spor Akamedisi olan Sporthochschule Köln’de Futbol-Ögretmeni lisansini yapmistir.

Diploma tezini FC Schalke 04 üzerine yapmıştır. Antrenörlük hayatına Kanada Millî takımın’ında yardımcı antrenörlük yaparak baslamıştır.

Holger Osieck ‘in Franz Beckenbauer’la kader birliği

1979 senesinde Almanya Futbol Federasyonu olan DFB’de alt yapı antrenörlüğüne getirilmistir. Bu görevinde uzun seneler kaldikdan sonra 1987 senesinde itibaren 1990 FIFA Dünya Kupası’na kadar Almanya Milli takım Hocası Franz Beckenbauer’un yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Bu süre zarfında Franz Beckenbauer’in antrenör lisansi bulunmamasından dolayı kağıt üzerinde Alman Milli Takım teknik Direktörü olarak görülür.

Almanya’nın Beckenbauer’le  Dünya Kupası’nı kazanmasından sonra aynı görevine Beckenbauer ile beraber Olympique Marseille’da devam etmiştir.

Beckenbauer 1990-1991 sezon sonu Olympique Marseille’dan ayrılmasıyla Osieck’de 1991-1992 sezonunda Bundesliga ekiplerinden VfL Bochum ile sözlesme imzalamıştır.

Holger Osieck 'in Franz Beckenbauer'la kader birliği
Holger Osieck ve Franz Beckenbauer 1990 Dünya Kupası Alman Milli Takımıyla

Holger Osieck ‘in Türkiye maceraları

1993-1994 sezonu icin Franz Beckenbauer’la teknik direktörlük icin anlasmak isteyen dönemin Fenerbahçe Başkanı Ali Şen Holger Osieck’i  Fenerbahçe’ye  teknik direktör olarak getirmiştir.

Burada iki sezon teknik direktörlük yapmasının ardından başarısız bulunarak sözleşmesi uzatılmamıştır.

1995-1996 sezonunda Japonya birinci ligi ekiplerinden Urawa Red Diamonds’la teknik direktörlük görevi icin anlasma saglamistir.

1996-1997 senesinde Süper Lig’de bulunan Kocaelispor’da teknik direktörlük yapmaya baslamıştır.Kocaelisporda iki sezon kalmıştır. İlk sezonun olan 97 yılındada ligi 7. sırada tamamlayıp Türkiye Kupası’nı kazanma başarısını göstermiştir.

Kanada ve Japonya’da kazandığı şampiyonluklar

1998’den Eylül 2003 kadar Kanada Millî Takımı’nı çalıştırmış bu süre içinde Kanada için büyük başarı sayılabilecek CONCACAF Sampiyonluğunu ( Gold-Cup, Subat 2000) kazanmıştır.

Mayıs 2004 den itibaren FIFA için Zürih’de teknik araştıma ekibi başkanlığı yapmıstır.
Temmuz 2004’de bir aralar Almanya nin teknik direktörlüğüne getirilen Jürgen Klinsmann’nın yardımcısı olması teklif edilmiş ancak  Osieck bu teklifi kabul etmemistir.
Osieck’in bu teklifi kabul etmemesi sonrası şimdiki Alman Milli Takım Teknik Direktörü olan Löw Klinsmann’ın yardımcılığını yapmıştır.

2007 senesinde ikinci kez Urawa Red Diamonds başına geçmiş ve Kasım 2007’de Urawa Red Diamonds ile Asya Şampiyonlar Ligi’ni kazanmıştır.
Bu başarı onu teknik direktörlük kariyerinde oldukça önemlidir.

11 Ağustos 2010’de  Avustralya millî takımı teknik direktörü olarak göreve başlamıştır.Halen Avustralya Millî Futbol Takımı’nin teknik direktörlügünü yapmaktadır.

Ha Peki biz bu adamı niye milli takımiçin düşünmedik diyebilirsiniz…
Almanya ve tüm Avrupa’daki Türk kökenli futbolcularınkaydı hem Almanya’da hem de Zürich’den takip eden disiplinli, prensipli ve zayıf takımlarla küçümsenemeyecek başarılar!

Tam bize göre bir Teknik Direktör adayıymış diyebilirsiniz…
Doğru bizde buna benzer şeyler söylemiştik …
( 21 Şubat 2010 tarihi /  Guus Hiddink ve Dönerciler )

HT

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu