Futbol YazılarımFutbolMakalelerSpor Videoları

Guus Hiddink ve Almanya’daki dönerciler!

TFF Yetkilileri yıllar önce Türkiye’de köylü yakıştırmalarıyla gönderilen (!)Hollandalı Teknik adam Guus Hiddink'le resmen anlaşarak milli takımın başına getirdiklerini Türkiye’ye duyurdular.

Guus Hiddink ve Almanya’daki dönerciler!

17 Ocak günü TFF Yetkilileri yıllar önce Türkiye’de köylü yakıştırmalarıyla gönderilen (!)Hollandalı Teknik adam Guus Hiddink’le resmen anlaşarak milli takımın başına getirdiklerini Türkiye’ye duyurdular.

TFF Başkanı Mahmut Özgener’le TFF Başkanvekili Lütfü Arıboğan ülkemiz futbolunu emanet edecekleri teknik adamı aylardır arıyorlardı.

Nihayet aranan teknik adamı 16 Ocak günü Amsterdam’da Dam Square yakınlarında buldular!
Eh neticede çok gezen özelliğiyle tanınan teknik adamı sadece gezerek bulabilirdiniz…

Evet, istikrarla sisteme ihtiyacı olan Futbolumuz için çok gezen bir teknik adam!
Gezen teknik adam yakıştırması da nereden çıktı diyenler olabilir…
Neticede Basketboldan gelen idareciler “futbol da neticede gezmek değil midir yahu” diyebilir!

Mahmut Özgener “Guus Hiddink Dünyanın En iyi 5 Teknik adamından biri”!

Doğru! Aynı 2002 Yılında Şenol Güneş’in başında olduğu milli takımımıza karşı 3.lük maçında kaybeden Guus Hiddink’in kariyerini Güney Kore Milli Takımından ayrıldıktan sonra geçmişte formasını giydiği PSV Eindhoven, sonrasında 1 yıl Avustralya ile 3 yıl içinde Rusya milli takımıyla birlikte Chelsea takımında geçici görev almasıyla sürdürdüğü gibi…

Üstelik kariyerindeki son dönem 8. yılına girerken 6. gezi noktası Türkiye ile tekrar buluşmadan kısa süre önce diğer alternatifi Nijerya milli takımının başına geçmek üzereyken…

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener bizim gibi düşünmüyor.
Onun için Guus Hiddink’in FIFA World Ranking’deki yeri önemli!

Mahmut Bey Guus Hiddink seçimini son derece titiz çalışmayla gerçekleştirdiklerini belirtirken “Dünyanın en iyi beş teknik adamından biri olan Guus Hiddink artık Türkiye’de. Bu çok önemli gelişmedir. Sürece katkısı olan başta Başkan Vekilim Lütfi Arıboğan olmak üzere tüm ekibime teşekkür ediyorum.” diye konuşuyor!

Umarım Marcello Lippi, Fabio Capello, Jose Mourinho, Alex Ferguson, Arsene Wenger bu konuşmayı duymaz.
Duymazlar çünkü lafı söyleyen koskoca 70 milyon nüfusu olan ülkenin Futbol Federasyonu Başkanı…
Lafı duyup da alınmayacak tek kişi Carlo Ancelotti.
Sonuçta Ancelotti en iyi 5. Teknik adamın yerine Milan’dan Chelsea’ye gelerek terfi ettiği için sevinip böbürlenmesi gerekir!

Futbolumuz Allah’a emanet!

Guus Hiddink görevine 1 Ağustos 2010 tarihinde başlayacak. Mahmut Bey böyle diyor.
Bu tarihe kadar futbolumuz ne olacak diye soran olursa cevap basit.

Geçmişte olduğu gibi yine Allah’a emanet!

Şayet parayı bol keseden bulan, harcayan kültürel zenginliğimiz belki hatırı sayılır miktar tazminatı Rusya Futbol federasyonuna verip Guus Hiddink’in hemen göreve başlatamazsa.

Bu arada Milli Futbolumuzun sadece saha kenarında duran veya hoplayan adamlardan ibaret olduğunu sananlar 3 Mart’ta Honduras ile maç alıp Mayıs ayında da New Jersey’de kamp, hazırlık maçları planlarını yapmaktan da geri kalmamışlar.
Bu zatları müthiş başarılı planlarından dolayı da tebrik etmek lazım.

Guus Hiddink’e Müthiş yardımcı Oğuz Çetin !

Lazım da bu planlamayı Guus Hiddink ile çalışacağını açıkladıkları yardımcı antrenör Oğuz Çetin’le beraber mi yaptılar veya bu planlamayı başarılı yardımcı antrenör (!) Oğuz Çetin kendi başına mı yaptı?

Hani Fenerbahçe’de önce Mustafa Denizli sonra Werner Lorant, A Milli Takımda da Fatih Terim’le çalışırken sus pus olan sonrasında her şeyi konuşan Oğuz Çetin.

Umarız, Fenerbahçe’de Lorant’ın gönderilmesinden sonra takımın başında kaldığı dönem gibi benzeri dönemi A Milli Takıma yaşatmaz Sayın Çetin!

Almanya’daki 100 üzeri 19 yaş altı genç futbolcu ne olacak ?

Diğer konuda Fatih Terim’le Marco Aurelio’lu dönemde kaybedilen Almanya’da yaşayan gençlerle yetenekli kuşak.
Hani Nuri Şahin, Serdar Taşçı, Mesut Özil, Malik Fathi, Barış Özbek gibi ilk akla gelen üst düzey yeteneklerin olduğu genç kuşak…

Bu kuşağı kaçıran milli futbolumuz başındakilerin şu anda 19 yaş altında 100’ün üzerinde Türk Futbolcunun Almanya’da üst düzey takımlarda görev aldığından sanırız haberleri yok.

Şayet haberleri varsa Almanya-Hollanda temel zıtlığının yanında Guus Hiddink’in uzun yıllar Almanya’ya döner yemeye bile gitmediğinden sanırız zerre kadar bilgileri yok!

Yoksa TFF yetkilileriyle  Mahmut Bey, kaybetmeye başladığımız 100’ün üzerindeki Türk futbolcu kaynağını önümüzdeki yıllara iyi senkronize edebilecek Alman futboluyla yapısını iyi bilen yarışmacı bir futbol adamına gitmeleri gerekmez miydi?

H. Tekinoktay

Not; 18 Kasım 2009 günü Guus Hiddink’in başında olduğu Rusya Milli takımı Moribor’da oynanan Dünya Kupası Play-Off maçında 2 Milyon nüfusa sahip Slovenya karşısında 1-0 mağlup olarak Güney Afrika’ya gitme şansını kaybetmiştir.

Guus Hiddink’in son maçından Görüntüler;

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu