DünyaEkonomi

İktisatçılardan Latin Amerika bütünleşmesi için çağrı

11. Uluslararası Küreselleşme ve Kalkınma Sorunları Toplantısı için Havana’da buluşan iktisatçılar, Latin Amerika ve Karayipler bütünleşmesi için engellerin ortadan kaldırılmasını savundular.

Latin Amerika Bütünleşme Kurumu (ALADI) Genel Sekreter Yardımcısı Oscar Santiago, Brezilyalı iktisatçılar Fabio Guedes ve Ricardo Barreto, ve Sucre’nin Simon Bolivar Üversitesi’nden Karen Longaric bütünleşme savunucuları arasındaydı.

Uzmanlar, altbölgesel bütünleşmenin, bölge ülkelerinin, yakın gelecekte ağırlaşabilecek mali ve iktisadi kriz karşısında kendilerini korumaları için en iyi çözüm olduğu konusunda ortaklaştılar.

Santiago, 12 üye ülkesi bulunan ve Panama’nın da yakında katılacağı ALADI’nin, üyeleri arasında farklılıklar ve çekinceler nedeniyle bir ticari tercih planının ötesinde adım atamadığını belirtti.

Homojenleşme ve tücaret politikasında kimi egemenlik haklarının devri konusunda çekinceler mevcut.

Brezilyalı Guedes ise yeni iktisadi ve siyasi değişikliklerin ve Washington tarafından dayatılan ve artık geçersizleşen neoliberal politikaların bütünleşmeyi desteklediğini söyledi.

Longaric, 80’lerde bir onyılın kaybolduğunu, ABD ve AB tarafından önerilen serbest ticaret anlaşmalarıyla bütünleşme fikrinden uzaklaşıldığını hatırlattı.

Uzmanlar, yerel liderlerin siyasi irade göstererek bütünleşme yolunda ilerlemeleri gerektiğini vurguladılar.

Dünyada karar mekanizmalarında etkili olabilmek için Latin Amerika ve Karayipler’in birleşmek zorunda olduğu konusunda da ortaklaştılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu