İncelemeFutbol

TFF, Menajerlik Skandalı ve yıllardır süren acı gerçekler !

TFF ve Menajerlik Skandalından haberler, Bölüm;V !

11 Ekim günü Futbolistan.net sitesinin bir haberinin yankıları devame diyor…
Halk arasında menajerlik denilen Futbolcu temsilciliği konusundadaki çarpıklığı buradan sizlere iletmek için kaleme almıştık sonrasında skandallar ve skandal haberleri durmak bilmedi….…

Ve Romen rakamları devam ediyor !

İşte Menajerlik Skandalı ve yıllardır süren gerçekler, Bölüm; V

Son günlerde Türk futbolunda menajerlik skandalı hız kesmeden devam ediyor.

Türk futbol piyasasında bir yılda dönen para inanılmaz boyutlarda.

Süper Lig: 573.5 milyon TL
1. Lig: 86 milyon TL
2. Lig: 82.4 milyon TL
3. Lig: 82.4 milyon TL

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Herşey Kasımpaşa Futbol Şubesi Sorumlusu Süha Sidal’ın, 26 Ekim’de Menemenspor’u 4-1 yendikleri Ziraat Türkiye Kupası maçından sonra yaptığı şok bir açıklamayla başladı. Ne diyordu Sidal; “Futbolcularımıza uygunsuz tekliflerde bulunuluyor. Menajerlik yapan faal bazı futbolcular ile yetkisiz menajerler futbolcularımızı telefonla arayarak ‘Oynama, seni başka takımlar istiyor, oradan kurtul’ gibi telkinlerde bulunuyor.”

Futbol dünyamıza bomba gibi düşen bu sözlerin hemen ardından, yasak olmasına rağmen menajerlik şirketlerine ortak olan faal futbolcu ve teknik adamların isimleri birer ikişer ortaya çıkmaya başladı. Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ile başlayan furya Kasımpaşalı Murat Şahin, Çaykur Rizesporlu Koray Avcı, Eskişehirsporlu Ümit Karan, Ordusporlu Volkan Arslan, Galatasaraylı Serdar Özkan, Konyasporlu Mehmet Sedef ve Elazığsporlu Mehmet Ozan Tahtaişleyen’le devam etti.
Bütün bunlar akıllara ister istemez bazı soruları getirdi:
– Türkiye’de kaç tane profesyonel futbolcu var?
– Yurt içinde yılda kaç futbolcu transfer yapıyor?
– Türkiye’de kaç tane yabancı futbolcu var?
– Futbolcuların ne kadarı bonservisiyle, ne kadarı kiralık olarak transfer yapıyor?
– Türkiye’de kaç tane lisanslı futbolcu temsilcisi (menajer) var?
– Ülkemizde yapılan transferlerin ne kadarı yasal menajerler üzerinden gerçekleştiriliyor?
– Türkiye futbol piyasasında yılda ne kadar para dönüyor?
Hepsi birbirinden önemli olan bu soruların cevaplarını araştırdık ve inanmakta güçlük çekeceğiniz rakamlar ve olaylar karşılaştık…

Menajerler her transferden %20 komisyon alıyorlar

FIFA, lisanslı futbolcu temsilcilerinin, aracılık yaptıkları transferlerde hem kulüpten hem de oyuncudan komisyon almasını yasaklamış durumda. Yani menajerler komisyonlarını ya kulüpten ya da futbolcudan alıyor. İki taraftan birden komisyon alanlar FIFA kurallarına göre suç işlemiş sayılıyor. Bu konuda kesin hükümleri bulunan FIFA, yasağı çiğneyenlere ağır cezalar veriyor. Türkiye’deki korsan menajerler bu kurala da uymuyorlar. Hem kulüpten hem futbolcudan para alıyorlar. Bir transferden yüzde 20 komisyon alan menajerlere bile rastlanıyor. Spor Toto Süper Lig’de vasat bir futbolcunun yılda 700 bin dolara imza attığını göz önüne alırsak, bir menajer bu transferden 140 bin dolar komisyon alıyor. Öte yandan profesyonel liglerde 700 civarında teknik direktör ve antrenör görev yapıyor ve bunların hepsi transferlerini menajerler aracılığıyla gerçekleştiriyor.

TFF Başkanı Mahmut Özgener ve ekibinin henüz cevaplandırmadığı 10 adet soru !

hT2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu