EkonomiDünya

Toyota patronu Akio Toyoda özür diledi

Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda,hatalar nedeniyle 8,5 milyon aracı gözden geçirmek üzere geri çağırılmasıyla ilgili olarak ABD Kongresi’nden özür diledi.

Şirketin kurucusunun torunu olan AkioToyoda, Kongre’nin Enerji ve Ticaret Komisyonu’nda soruları yanıtlarken, bir çok Toyota modelinin gaz ve fren pedallarındaki hatalar sonucu meydana gelen kazalar nedeniyle derin üzüntü içinde olduğunu belirtti.

Toyoda, Amerikan yetkilileri tarafından yürütülen soruşturmaya ellerinden gelen her türlü işbirliğini sağlayacaklarını da açıkladı.

Buna karşılık Toyota’nın patronu araçlarının elektronik sistemlerinde bir arıza bulunmadığında ısrar etti ve konunun bağımsız bir kurul tarafından da inceleneceğine söz verdi.

Kongre’de şirketinin ABD’deki en üst düzey yetkilisiyle birlikte ifade veren Toyoda, açıklamasını İngilizce olarak okudu, fakat sorulara Japonca cevap verdi ve tercüman kullandı.

Toyoda basına önceden verilen sunuş konuşmasında da, araçların kalitesinin arttırılması konusunda tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi.

Toyota patronu şirketin son dönemde aşırı hızlı büyüdüğünü de kabul ederek, bazı güvenlik sorunlarının gözden kaçmış olabileceğini kabul etti.

Toyota’nın bazı modellerinde, gaz pedallarının sıkışması sorunu yaşanmıştı. Prius modelinde de fren sorunları ortaya çıkmıştı.Toyota hatalar nedeniyle dünya çapında 8,5 milyon aracı gözden geçirmek üzere geri çekmişti.

Bu gelişmeler şirketin güvenilirliğine büyük darbe indirirken, Toyota’nın pazar değerinin yaklaşık yüzde 5’ini yitirmiş olabileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu