DünyaKübaPortre

Bir Portre, Evo Morales

Bir Portre, Evo Morales

26 Ekim 1959, Orinoca, Oruro’da Dünya’ya gelen Juan Evo Morales Ayma,Movimiento al Socialismo (Sosyalizme Doğru Hareket) Genel Başkanı ve Koka çiftçi hareketinin Aymara asıllı lideridir.

Amerika’nın Bolivya’daki coca üretimini engellemek istemesi sonrası meydana gelen halkın direnişinin lideri olan için bir hareket başlatmıştır.

Bu dönemde La Paz’daki ABD Büyükelçisi’ne kendisi için “And dağlarının Bin Ladin’i” dedirtecek kadar çiftçi halk için aktif rol oynamıştır.

Özelikle koka bitkisinin sökülerek imha edilmesi için yıllardır milyonlarca dolar harcayarak mücadele eden ABD’ye karşı  ülkede koka yetiştirilmeye devam edileceğini vaat ederek seçilmiştir.

22 Ocak 2006’dan beri Bolivya Devlet Başkanıdır.

Evo Morales, %53 gibi bir oyla, beklenenin çok üstünde bir oranla, 18 Aralık 2005 ‘de başkanlık seçimlerini ilk turda kazandı.
Bu şekilde Bolivya tarihinin ilk kızılderili kökenli başkanı olan Evo Morales, 1982 yılında sona eren militar hükümetten bu yana, ülkenin en belirgin seçim zaferini elde eden lider oldu. Böylece, Morales’in seçimlerin ilk turunda önde olacağı fakat salt çoğunluğu sağlayamayarak ikinci turu kaybedeceği yönünde rapor hazırlayan ABD’liler çok büyük bir hata yapmış ve Bolivya’nın ellerinden kayıp gitmesine yol açacak bir sürece davetiye çıkarmış oldu.

Uluslararası politikada Anti-Amerikan bir çizgi izleyen Morales; kendinden önceki hükümetin ABD ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’nı iptal etmiş ve bunun yerine Hugo Chavez’in fikir babası olduğu “ALBA”ya (Latin Amerika için Bolivarcı Alternatif) katılmıştır.

Başkanlık görevini devralmasının ilk ayında Küba’nın başkenti Havana’ya giderek Fidel Castro ve Hugo Chavez ile uzun toplantılar yapmaktan çekinmemiş ve bu toplantıların hemen ardından da ünlü 1 Mayıs çıkışını yapmıştır.

Morales 1 Mayıs 2006 tarihinde, ülkedeki yabancı şirketlerin kontrolü altındaki, doğal gaz ve petrol alanlarını devletleştirdiğini açıklamıştır.
Sırada orman, maden ve diğer doğal kaynakların devletleştirilmesinin olduğunu belirtmiştir.

Kendisi Latin Amerika’nın ortak hareket etmesinde öncü olan liderlerden biri olarak şimdiden tarihe geçmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu