Politika

Rusya – Şili dostluğu ivmeleniyor

Şili devlet başkanı Michelle Bachelet, başkent Moskova’da, Rusya ile Şili arasındaki 100 yıllık mükemmel ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönüyle Rusya’ya yapılan ziyaretin çok başarılı olduğunu açıkladı.

Şili devlet başkanı, başkentte kendisine ayrılan odada, Şili kültürü hayranları ve Şilili sanatçıların kitaplarını, CD’lerini imzalamasını isteyen onlarca Rus vatandaşı ile beraberken, Prensa Latina’ya özel bir demeç vermeyi kabul etti.

Konuşmasında, bu yılın, Şili’den gelen ilk büyükelçinin Rusya’ya ayak basışının 100. yıldönümü olduğunun altını çizerken, ilişkilerde yeni bir sıçrama yapmayı istediklerini ifade etti.

İmzalanan ortak açıklamanın gösterdiği gibi iki tarafın da küresel sorunlara ve ekonomik krize yaklaşımda çok benzer ilkelere sahip olduğu Şili devlet başkanı tarafından özellikle vurgulandı.

Devlet başkanı, aynı derecede önem taşıyan ve ticaretten kültüre çok farklı alanlarda geniş bir görüşme takvimleri olduğu bilgisini verdi.
Moskova’da ilk Şili sineması festivalinin açılışını yaptıklarını ve ülkelerinin halklarının beklediği gibi Şili ve Rusya’nin çıkarları için faydalı ve keyifli bir ziyaret yapıldığı tespitinde de bulundu.

Politikanın kendisi için bir devlet meselesi olduğuna inandığı için farklı siyasi çevrelerden farklı milletvekillerini ziyaretlerine davet ettiği ve heyetini bu şekilde oluşturduğu bilgisini de iletti.

Rus meslektaşları ile farklı alternatifler üzerinde çalışmak için, geniş bir iş adamı toplamının kendisi ile beraber geldiğini de özellikle ifade etti

Görüşmelerin sonucunda bilim, teknoloji, eğitim ve kültür alanlarında tatmin edici işbirliği olanakları ve alanları tespit edildiğini sözlerine ekledi. Bu alanların meyve verecek alanlar olduğunu öngördüğünü belirtti.

Bachelet sözlerine ‘Nüfusumuzun yaklaşık olarak 16 milyon olmasından kaynaklı olarak çok da büyük olmayan Şili pazarının ötesine geçen bir takım iş toplantılarını St. Petersburg ve Moskova’da gerçekleştirdik’ şeklinde devam etti.

Devlet başkanı yalnızca Rus ürünlerini Şili ve Latin Amerika pazarına sokmayı düşünmediklerini aynı zamanda ülkelerine bir iş ve hizmet platformu olarak baktıklarını sözlerine ekledi.

Bachelet, 56 ülke ile yapılan 21 serbest ticaret anlaşmasından faydalanmayı önerdiklerini belirterek bunun tüm dünyadaki gayri safi milli hasıla toplamının yüzde 90’ına denk düştüğünü söyledi.

‘Bu anlaşmalar, bu şansı değerlendirmek isteyenler için avantajlı anlaşmalardır’ diyerek sözlerine devam etti.

Şili Devlet Başkanı, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile yapılan görüşmelerin verimli olduğunu belirtti ve kendisini Şili’ye davet etti. Bachelet, Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada bu ziyaretin gerçekleşme zamanının kendi görev süresi ile denk gelmesini umduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu