Dünya

Kriz Liderleri zirveye taşıdı . . .

Dünya liderleri, 1930'lu yıllardan bu yana gözlenen en büyük mali krize çözüm bulma çabaları kapsamında Londra'da toplanıyor.

G20 Zirvesi’ne katılacak liderler, bu akşam İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in onurlarına vereceği akşam yemeği için Buckingham Sarayı’na davetli.Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, zirve için dün Londra’ya gelmişti.Obama bugün Rusya ve Çin liderleriyle ilk yüz yüze görüşmesini yapacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bugün İngiltere’de olacak.Londra’da gün boyu G20 Zirvesi’ne katılacak liderler arasında çok sayıda ikili görüşme de gözlenecek.İngiliz Times gazetesi dün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, G-20 Zirvesi’ni terk etme tehdidinde bulunduğunu bildirmişti.Fransa, daha sert mali denetim mekanizmaları oluşturulması yönündeki talebinin karşılanmasında ısrarlı.

Sarkozy’nin, zirve sonuç vermezse sonuç bildirgesini imzalamayacağını belirten Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Cumhurbaşkanı’nın bu konuda kararlı olduğunu söyledi.Fransa Maliye Bakanı, zirvede, kilit önemde bazı hedeflere yönelik olarak birlik içinde hareket edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.Christine Lagarde, bu hedeflerden birinin, offshore bankacılığın son bulması olduğunu belirtti.Zirvede, Amerika’nın bazı öncelikleriniyse, Başkan Barack Obama’yı İngiltere’ye getiren uçakta, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü, Amerika ve Obama Yönetimi’nin geçen hafta, bu yöndeki çabalara liderlik etme yönündeki taahhütünü gösterdiğini söyledi.

Sözcü Gibbs, ‘Amerikan Yönetimi hem en az herhangi bir başka ülkenin önerdiği kadar sert bir dizi mali kurallar açıklamış, gerekse de söz konusu önlemlerin bu yıl Kongre’den geçmesi yönünde vaadde bulunmuştur’ dedi.

Bu arada G20 Zirvesi zirve nedeniyle şimdiden Londra’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.İki gün boyunca Londra’da en az 2500 takviye polis görevlendirilecek.
Londra’da tüm polislerin izinleriyse iptal edildi.
Güvenlik operasyonun maliyeti 10 milyon doları aşıyor.
Londra’da gün boyunca çeşitli protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor.
G20 Zirvesi öncesi bankacılarla mali sektör çalışanlarından, protestocuların dikkatini çekip herhangi bir olaya fırsat vermemek için rahat giysiler giyerek işlerine gitmeleri istendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu