Haber

İsrail AB’ni uyardı !

İsrail, Avrupa Birliği’nin Benyamin Netanyahu öncülüğündeki yeni hükümeti eleştirmekten vazgeçmemesi halinde, Birliğin Orta Doğu barış sürecinde rol oynamasını engelleyeceğini bildirdi.

İsrail’in bu uyarısı, Dışişleri Bakanlığının Avrupa masası müdür yardımcısı Rafi Barak’ın, son günlerde İngiltere, Fransa ve Almanya büyükelçileriyle yaptığı bir dizi telefon görüşmesinde dile getirildi.

Fransız Haber Ajansı AFP’nin habrine göre, İsrail’in bu adımının asıl hedefi, Avrupa Birliği’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Yetkilisi Benita Ferrero-Waldner.

Ferrero-Waldner, yakınlarda, “Netanyahu kamuoyuna Filistinlilerle barış görüşmelerine oturacağını açıklayıncaya kadar, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin askıya alınması” çağrısında bulunmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Avrupa masası müdür yardımcısı Rafi Barak’ın, AB temsilcilerine, “Avrupa Birliği’nin fazla öne çıkmamasını ve sessiz bir diplomasi yürütmesini istiyoruz. Ama bu tür açıklamalar sürerse Avrupa barış sürecine katılamaz. Ve böyle bir durumda her iki taraf da kaybeder.” dediği kaydedildi.

İlgili Makaleler

İsrail’in uyarıları, yeni Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın gelecek hafta Avrupa’da Çek Cumhuriyeti, İtalya, Fransa ve Almanya’ya yapacağı ziyaretlerin hemen öncesine rastladı.

Netanyahu, uluslararası destek gören Orta Doğu barış sürecinin köşe taşlarından biri olan Filistin devletinin kurulmasını henüz açıkça kabullenmiş değil.

Yeni İsrail Başbakanı 31 Mart’ta and içmesinden bu yana, hükümetinin barış görüşmelerine ilişkin politikasını gözden geçirmek için zamana ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Avrupa masası müdür yardımcısı Barak, “Son haftalarda Avrupa’daki herkese, İsrail’e politikasını belirlemesi için zaman tanınması ve medya üzerinden açıklama savaşına girilmemesi gerektiğini bildirdik.” dedi.

Barak, AB’nin ortak olmasını istediklerini ama bu diyaloğun, kamuoyuna yapılan açıklamalarla değil, olgun ve sessiz bir şekilde yürütülmesinin önem taşıdığını söyledi.

AB, geçen yıl İsrail ile ilişkilerini genişletme kararı almış ama İsrail’in Aralık ve Ocak aylarında Gazze Şeridi’nde düzenlediği ölümcül askeri saldırılar yüzünden, bu fikir, askıya alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu