Röportaj

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband: Terörle savaş hataydı !

Guardian Jonathan Steele Röportajı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Salı günü son bulacak George Walker Bush Devri’ne bir kavram damgasını vurdu: Bush Yönetimi’nin deyimiyle, “Terörle Savaş”.

Miliband, ‘Sözlerden daha önemli olan eylemlerdir’ diyor.

Washington’a bu mücadelesinde en çok destek veren ülke İngiltere’ydi.

Ancak Barack Obama’nın Amerika’da başkanlık görevine başlamasına 5 gün kala İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, “Terörle savaş hataydı” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı’nın bu açıklamasını, Guardian gazetesindeki başarılı haber ve yorumlarıyla tanınan Jonathan Steele ile değerlendirdik.

Jonathan Steel geçen yıl Amerika’da Barack Obama’nın seçim zaferi sonrası kaleme aldığı bir yazıda, “Obama Terörle Savaş’ın son bulduğunu ilan etmeli” demişti.

BBC: Eğer İngiltere hükümeti “Terörle Savaş”ın yanlış bir politika olduğunu düşünüyorsa, niçin görüşünü açıklamakta bu kadar gecikti?

Jonathan Steele: Bence bu, Bush Yönetimi’yle yakın bağdan kaynaklandı. İngiliz yetkililer daha önce böylesi bir açıklama yapmanın, Bush’un her konuyu “Terörle Savaş” kapsamında değerlendirmeye yönelik politikasını eleştirmek olarak görüleceği hissine kapıldılar. Ki, elbette öyle olurdu…Ben yine de şimdi bunu yapmış olmalarının da iyi olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki daha önce yapmadılar. Bu da bir cesaret eksikliğine işaret ediyor.

BBC: Peki David Miliband’in yönelttiği eleştiri oklarının hedefi sizce sadece Bush Yönetimi mi?

Jonathan Steele: Miliband’in sözlerinin ayrıca bir ölçüde Tony Blair’e yönelik bir eleştiri olduğunu düşünüyorum. Yapılan yorumlarda genelde bu sözler, Bush’a yönelik bir eleştiri olarak görülüyor. Fakat ayrıca Blair’e yönelik bir eleştiriyi de içeriyor.

David Miliband’in açıklamasında çok önemli bir cümle var: “Biz terör örgütlerini aynı çatı altında toplayıp, bu mücadeleyi ‘radikallerle ılımlılar veya iyiyle kötü arasında’ gibi yansıttıkça, onların ekmeğine yağ sürüyoruz, benzer yanları az da olsa bu grupları daha da bir araya getirmiş oluyoruz” diyor Miliband…

“Ilımlılar ve radikallar”, Tony Blair’in çok sık kullandığı bir söylem. “İyi ve kötü” ise daha çok George Bush’a ait bir söylem. O nedenle David Miliband’in sözlerinin, hem Bush’a hem de Blair’e yönelik bir eleştiri olduğunu düşünüyorum.

BBC: Peki sizce, İngiltere’deki Müslümanların hükümetin politikalarına uzun süredir tepki göstermesi de, David Miliband’in böylesi bir açıklama yapmasında rol oynamış olabilir mi?

Jonathan Steele: Kesinlikle…İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi, her yerde Müslümanlar tarafından eleştirildi. İngiltere’de büyük gösteriler düzenlendi. Sadece Londra’da değil, ülkenin diğer şehirlerinde de yapıldı bu gösteriler…Onlara katılanların önemli bir bölümü de, İngiltere’de yaşayan Müslümanlardı.

İngiltere’deki Müslüman cemaatinin liderleri açık bir şekilde hükümeti uyardılar. İngiltere’nin dış politikasının, Batı’nın düşman olduğunu söyleyenleri cesaretlendirdiğini belirttiler. Irak, Afganistan, şimdi de Gazze…

O nedenle bence İngilizler, Gazze’de yaşananları, İsrail’den farklı bir şekilde algıladıklarını göstermeye çalışıyorlar. İsrail’in, Gazze’de yaptıklarını, İsraillilerin belirttiği gibi “Terörle Savaş” kapsamında görmüyorlar. Geçen hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylama da çok önemliydi. Amerikalıların çekimser oy kullanmalarına karşın, İngiltere derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu