Haber

İsrail Gazze’yi yeniden vurdu

İsrail savaş uçakları, Filistin topraklarından atılan yeni roket ve havantoplarına misilleme olarak akşam saatlerinde Gazze Şeridi’ne yeni hava saldırıları düzenledi.

t
Ehud Olmert
İsrail 10 Şubat’ta seçime gideceğinden siyasetçiler kamuoyundan destek arayışında

Gazze’deki hastane kaynakları, saldırılarda 1 kişinin öldüğünü, 4 kişinin yaralandığını belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, mesajlarını netleştirmek için Gazze’de Hamas’a yönelik operasyonlarını sürdüreceklerini söyledi.

Ancak Barak, geniş çaplı bir operasyon başlatmayı düşünmediklerini belirtti.

Son saldırılardan bir kaç saat önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert, silahlı kuvvetlere roket saldırıları karşısında “sert bir karşılık” vermeye hazır olmalarını iletmişti.

Filistinli kaynaklara göre İsrail savaş uçakları Gazze kentinin merkezinde boş bir karakolu ve Gazze’nin güneyindeki tünelleri hedef aldı.

İlgili Makaleler

Karakol ve çevresindeki binalara İsrail makamlarınca saldırılardan kısa süre önce telefon edildiği ve bombardımana hedef olacağı uyarısının yapıldığı bildiriliyor.

Olmert, Hamas’ın roket saldırılarına İsrail’in yanıtının ‘orantısız’ olacağı uyarısında bulunmuştu.

İki hafta önce, İsrail’in bölgedeki operasyonuna son veren ateşkesten bu yana Filistinli örgütler İsrail topraklarına aralıklarla roket saldırıları yapmaya devam etti.

Pazar günü içinde Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına 10’dan fazla roket atıldı.

Bunu takip eden bir dizi havan topu saldırı sonucu ise ikisi asker üç İsrailli yaralandı.

İsrail başbakanlık sözcüsü saldırılarla Hamas’ın ateşkesi bozmaya çalıştığını söyledi.

Ajanslar İsrail’in Pazar gecesi geç saatlerde düzenlediği saldırıda altı noktayı hedef aldığını bildiriyor; bununla birlikte saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığı anlaşılıyor.

İsrail’in 18 Ocak’ta tek taraflı olarak ilan ettiği ateşkes ardından, Hamas da bir süreliğine saldırılarını durduracağını bildirmişti.

Ateşkesi daha somut ve uzun vadeli bir zemine oturtma çabalarının bu şekilde, sakin bir ortamda sürmesi umuluyordu.

Abbas’tan Hamas’a rest

Gazze’de kalıcı bir ateşkesin sağlanması amacıyla Mısır’ın başkenti Kahire’de çeşitli temaslar yapılıyor.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in yanısıra Hamaslı bir heyet de görüşmelere katılıyor.

Görüşmeler öncesinde, Abbas, Hamas’ın Filistin halkının yegane temsilcisinin Filistin Kurtuluş Örgütü olduğunu kabul etmediği müddetçe, örgütle uzlaşmaya yönelik görüşmeler yapılmayacağını açıklamıştı.

Kahire’de konuşan Abbas, Hamas’ı yaptıklarıyla Filistinlilerin yaşamlarını, davalarını ve arzularını tehlikeye atmakla suçlamıştı.

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas temsilcileri, Mısırlı yetkililerle ayrı ayrı görüşecek.

Mısırlılar İsrail ve Hamas’ın saldırılarını durdurmasını sağlayacak uzun vadeli bir ateşkesin bu hafta içinde sağlanmasını umuyordu, ancak son olaylar bu beklentinin gerçekleşmesi konusunda soru işaretleri yarattı.

Hamas, kısa süre ulusal birlik hükümeti bünyesinde bulunduğu El Fetih ile iktidar mücadelesine girişerek 2007 yazında Gazze Şeridi’ni ele geçirmiş ve Ramallah merkezli Filistin yönetiminin bölge üzerinde fiili denetimi kalmamıştı.

Hamas lideri Halid Meşal geçen hafta Abbas’ın lideri olduğu El Fetih örgütü önceliğindeki FKÖ’yü ‘zamanını doldurmuş’ bir hareket olarak nitelemiş ve yeni bir ulusal otorite oluşturulması çağrısında bulunmuştu.

İsrail’in Hamas’ın roket saldırılarını gerekçe göstererek 2008’in son günlerinde başlattığı operasyonda, 400’ü çocuk, 700’ü sivil olmak üzere yaklaşık 1300 Filistinli yaşamını yitirdi.

Aynı dönemde Hamas’ın attığı roketler sonucu 10 İsrail askeriyle 3 sivil hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu