Dünya Politikası ve Siyaseti

Dünya ayakta, İsrail’e tepki çığ gibi !

Dünya’nın hemen her yerinde İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği kanlı saldırı büyük protesto gösterileri yapıldı.

Protestolarda İsrail ile tüm ilişkilerin kesilmesi talebi vurgulandı.

Ürdün Amman – 2 Ocak Cuma günü, Cuma namazından çıkan insanlar Amman’da bulunan İsrail konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Çevik kuvvet ekipleri çoktan yerini almıştı ve protestocular toplanmaya başlar başlamaz gaz bombaları ile saldırdılar. Eylemciler dağılmayarak taşlarla polisin saldırısına cevap verdi. Çatışmalar saatlerce devam etti.

Bir grup, İsrail konsolosluğunun yakınlarındaki bir caminin dışında çadır kurarak oturma eylemi yaptı. Katılımcılar İsrail büyükelçisinin gönderilmesini ve İsrail ile olan tüm ilişkilerin kesilmesini istiyorlar. Her gün yüzlerce insan yiyecek, battaniye gibi ihtiyaçlarını getirerek desteklemek amacıyla çadırı ziyaret ediyor.

Mısır Kahire – Binlerce gösterici Mısır hükümetinin Gazze’de devam eden katliamdaki rolüne vurgu yaparak, Refah sınır kapısını açmayı reddeden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in İsrail ile birlikte yürüttüğü danışıklı dövüşü teşhir ettiler. Polisin yoğun baskısı altında gerçekleştirilen eylemlerde şu ana kadar en az 40 kişi tutuklandı.

Amerika Washington – Gazze’deki İsrail katliamını ve Gazze’nin tamamen abluka altına alınmasını sağlayacak şekilde Refah sınır kapısının Mısır tarafından sürekli kapalı tutulmasını protesto etmek amacıyla 3 Ocak Cumartesi günü İsrail ve Mısır elçilikleri önünde gösteriler düzenlendi. 

New York – Times meydanında 3 Ocak Cumartesi günü düzenlenen gösterilere yaklaşık 20 bin kişinin katıldı. Filistinli, Arap ve Müslüman örgütlerin yanı sıra Yahudi grupların ve öğrencilerin de bulunduğu gösterilerde, protestocular İsrail’in ABD desteğiyle yürüttüğü soykırımına nefretlerini dile getirdiler. Ortodoks Rabbiler tarafından organize edilen başka bir gösteride, eylemciler Siyonizm’e karşı olduklarını ve İsrail’in gerçekleştirdiği katliamı kınadıklarını haykırdılar. 

Chicago – 28 Aralık günü gerçekleştirilen mitingde binlerce gösterici Filistin için özgürlük talep ettiler ve İsrail’e karşı boykot çağrısı yaptılar.

Houston, Anaheim, San Diego ve daha bir çok yerde gösteriler düzenlendi.

Kanada

Toronto – Gazze’ye destek olmak amacıyla düzenlenen ve şehrin bir çok merkezi noktasında trafiği durduran eylemlere yaklaşık 10 bin kişinin katıldı. Polisin yoğun baskısına rağmen İsrail ve ABD konsolosluğuna yürüyen eylemciler sık sık “Özgür, özgür Filistin” ve “Irak’tan Filistin’e, işgal cinayettir” sloganları attılar. Eylemciler Kanada hükümetini İsrail ile tüm politik, ekonomik ve askeri ilişkileri kesmeye çağırdılar.

Ottawa – Gazze’deki katliama duydukları öfkeyi dile getirmek amacıyla -25 derecelik hava sıcaklığına rağmen yaklaşık 2 bin kişi sokağa çıktı. Göstericiler parlamento önünden başlayarak ABD ve İsrail konsolosluklarına yürüdü.

Montreal, Windsor, Winnipeg ve Vancouver’de de eylemler düzenlendi.

 

Brezilya Sao Paolo – Yüzlerce insan İsrail’in gerçekleştirdiği katliamı protesto etmek ve Brezilya başkanı Lula’nın katliamın sona erdirilmesi için uluslararası girişimde bulunması talebiyle 2 Ocak Cuma günü Sao Paolo sokaklarındaydı. Hükümetteki İşçi Partisi (PT) İsrail’in gerçekleştirdiği katliamı kınayan ve tüm üyelerini gerçekleştirilecek gösterilere katılmaya davet eden bir bildiri yayınlamıştı.

Güney Kore Seul – 30 Aralık’ta İsrail elçiliği önünde bir gösteri düzenlendi. Göstericiler, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı katliamı durdurmasını ve ablukayı sonlandırmasını talep ettiler.

Afganistan

Kabil – Celalabad’da gerçekleştirilen gösterilerde yüzlerce insan Birleşmiş Milletler’in Gazze’deki katliama müdahale etmekte yetersiz kalmasını protesto ettiler.

Hindistan Yeni Delhi – Hindistan’ın başkentinde cuma namazından sonra gerçekleştirilen gösterilerde İsrail ve ABD karşıtı sloganlar atıldı.

Güney Afrika Johannesburg – Güney Afrika Filistin Dayanışma Komitesi’nin düzenlediği eylemde, yaklaşık bin 500 kişi Johannesburg sokaklarındaydı. ABD elçiliği önünde gerçekleştirilen gösteride, Güney Afrika’nın İsrail’deki elçisini çekmesi ve İsrail’e karşı bir boykot programı uygulaması talep edildi. Eyleme, Güney Afrika İşçi Sendikaları Konfederasyonu (COSATU) ve Güney Afrika Kiliseler Konseyi (SACC) de katıldı. Filistin Dayanışma Komitesi gelecek hafta Mısır elçiliği önünde bir protesto gösterisi düzenlemeyi planlıyor.

Sudan Hartum – Binlerce insan sokağa çıkarak İsrail’in gerçekleştirdiği katliamı protesto etti ve Arap ülkelerini Gazze’deki katliamı durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

İrlanda Dublin – Yaklaşık 3 bin kişi 3 Ocak Cumartesi günü Gazze halkıyla dayanışma amacıyla yürüdü. Eylemde Avrupa-İsrail İşbirliği Anlaşması’nın durdurulması için İrlanda hükümetinin harekete geçmesi talep edildi. Eylem sırasında Gazze’de bulunan gazeteciler ve görgü tanıkları ile canlı telefon bağlantıları gerçekleştirildi.

Avusturya Viyana – 8 bin’den fazla insanın katıldığı Cuma günkü gösterilerde, “İsrail = Terörist”, “Gazze’ye Özgürlük” ve “İn-ti-fa-da” sloganları atıldı. Eylemde İsrail’deki ırk ayrımcılığının son bulması istendi. Bazı anti-emperyalist örgütler gelecek Cuma günü tekrar eyleme çağırdı.

Salzburg – Gösterilere 3 binden fazla kişi katıldı.

İsviçre Cenevre – Yüzlerce gösterici İsrail ablukasını ve Gazze’deki katliamı kınayan dövizler taşıyarak İsrail’in gerçekleştirdiği savaş suçlarına göz yumulduğunu vurguladı.

Belçika Brüksel – Parlamento önünde son bulan yürüyüşe katılan eylemciler İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği cinayeti protesto etti.

İtalya Roma – İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamın son bulması talebiyle gerçekleştirilen gösterilere en az 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Milan – Gazze’deki saldırının durmasını isteyen binlerce göstericinin arasında Filistinli ve Iraklılar da vardı.

Turin – Göstericiler İtalya-İsrail derneği binasına yumurta attılar.

Vicenza – Gösterilere yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Çoğunlukla göçmenlerden oluşan eylemciler Gazze halkıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladılar.

Bologna – Yaklaşık 2 bin kişi şehir merkezindeki San Petronio meydanında toplandı. Meydanda bulunan kilisenin önünde Müslüman ve Hıristiyanlar birlikte dua ettiler.

İngiltere Londra – Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı gösteri, Irak savaşından bu yana gerçekleştirilen en büyük eylemdi. Eylemciler Başbakan’ın evinin önünden geçerken binaya binlerce ayakkabı fırlattılar. Trafalgar meydanında son bulan gösterilere Annie Lennox, Kan Livingston (Londra eski belediye başkanı) gibi bir çok ünlü isim katıldı.

Manchester – Yaklaşık 2 bin kişi İsrail’in Gazze’deki saldırılarını sonlandırmasını talep etti.

Newcastle – “Özgür, özgür Filistin”, “İntifada’ya zafer!”, “İşgal sona ersin”, “İsrail bir Apartheid devletidir” sloganlarının atıldığı gösterilere yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Bristol – Yüzlerce kişi Gazze’deki İsrail saldırısını protesto etti.

Liverpool – Yüzlerce insan, Filistin’deki etnik temizliği protesto etmek için sokağa çıktı.

Cambridge – Eylem, 2003’te Irak savaşına karşı düzenlenen gösterilerden bu yana gerçekleştirilen en geniş katılımlı eylemdi.

Shrewsbury – Kent merkezinde düzenlenen gösterilerde Gazze’de öldürülen insanlar için 30 dakika sessizlik eylemi yapıldı.

Portsmouth – Gazze Şeridi’ndeki İsrail kuşatması ve bombalamalara karşı yüzlerce eylemci öfkesini haykırdı. Gösteride konuşma yapanlardan ikisi Filistinliydi.

 

Sheffield – Yüzlerce insan İsrail’in Gazze’ye saldırısını protesto etti.

Brighton – Churchill meydanında gerçekleştirilen eyleme yaklaşık bin kişi katılarak İsrail’in barbarlığına karşı öfkelerini dile getirdi.

Lanchester – Gösterilere, Yahudiler, Müslümanlar, Hıristiyanlar, sosyalistler, anarşistler, yeşiller, sendikacılar, eşcinseller, işçiler ve öğrenciler katıldı.

Ayrıca Exeter, Norwich, Hull, Turnbridge Wells, Swansea, York, Caernarfon ve Bradford’da da gösteriler düzenlendi.

Norveç Oslo – Yaklaşık 2 bin kişi “Elçiliği kapatın” sloganları atarak İsrail elçiliği önünde eylem yaptı.

Almanya Berlin – Şehir merkezinde düzenlenen gösteriye yaklaşık 7 bin 500 kişi katıldı.

Dusseldorf – Şehrin ana caddelerinde gerçekleştirilen yürüyüşlere yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Yunanistan Atina – 3 bin kişi Yunanistan’ın başkentindeki İsrail elçiliğine yürüdüğü eylemde polisle çatışma çıktı.

Selanik – Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan kentte geniş katılımlı bir gösteri düzenlendi.

İspanya Madrid – İspanya’nın başkentindeki protesto gösterilerine yaklaşık bin kişi katıldı. Filistin’deki saldırıların durması talebiyle gerçekleştirilen eyleme, aralarında Oscar ödüllü Javier Bardem’in de bulunduğu bir çok aydın ve sanatçı katıldı.

Hollanda Amsterdam – İsrail ürünlerini boykot etmeye çağıran dövizlerin taşındığı gösterilere yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Protestocular, İsrail saldırılarını ve katliamı hala kınamayan Danimarka hükümetini protesto ettiler.

Fransa Paris – Katliamın durdurulması talebiyle yaklaşık 100 bin kişi Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. “Hepimiz seninleyiz Gazze”, “Katil İsrail” sloganları caddelerde yankılandığı gösterilere polis saldırdı.

Lyon – İsrail katliamına karşı düzenlenen gösterilere yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Marseille – Gösterilere yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Nantes – İsrail’in Gazze saldırısını protesto etmek için düzenlenen gösterilere yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Bordeux – İsrail’in savaş suçlusu olduğunun vurgulandığı gösterilere yaklaşık 4 bin kişi katılarak katliamın son bulmasını istedi.

Nice – 4 bin kişi sokaklara çıkarak katliamı lanetledi.

Lille – Yaklaşık 3 bin kişi Gazze’deki İsrail saldırısını protesto etti.

Mulhouse – Gazze ile dayanışma için 5 bin kişi yürüdü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu