Haber

İsrail Ateşkesi Reddediyor !

İsrail 2009 ilk günlerinde de Gazze’yi bombalamaya devam ederek ateşkesi reddediyor…

İsrail, “sonuna kadar” sürdüreceğini belirttiği Gazze saldırılarının devam ederken Fransa’nın insani sebeplerden ötürü talep ettiği ateşkesi reddetti.

Bugünkü saldırılarda F-16 savaş uçaklarından ve denizden atılan füzeler batı sahilindeki mahallelere ve devlet binalarına isabet etti.

İsrail askeri kuşatması şu ana kadar 400’d2n fazla kişinin ölmesine sebep oldu. Abluka Tel Aviv yönetimince “kapalı askeri bölge” ilan edilen 6.2 mil çapındaki bölgede konuşlanan asker ve zırhlı birlikleri de kapsıyor.

İlan edilen bu kapalı bölgeye son saatlerde sınırdaki bir kaç bölge de eklendi ve buralardaki siviller ve gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı.

Bu türden önlemler kara saldırısının başlamasının yakın olduğunun işaretleri olarak değerlendirilmekte.

İslami Direniş Örgütü (HAMAS) yetkililerinin yaptığı açıklamada ise ambulansı İsrail füzesiyle vurulan bir Filistinli doktorun öldüğü bildirildi.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre İsrail Hava Kuvvetleri sivil binalara ve İsrail kuşatmasından dolayı gıda ve malzeme taşımak için kullanılan Gazze -Mısır arasındaki yeraltı tünellerine saldırara ateşkesi yine red etti.

Harap olmuş şehrin içinde halk soğuk ve açlıkla boğuşur, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarını karşılayamamazken, hastaneler de son olarak sayıları 1800 olarak açıklanan yaralı insanlarla dolup taşıyor.

Son saldırının Avrupa Birliği dönem başkanı Fransa’nın insaniyet namına önerdiği 48 saatlik ateşkesin İsrail tarafından reddedilmesiyle birlikte başlaması da manidar. İsrail Başbakanı Ehud Olmert saldırıların daha ilk seviyelerinde olduğunu onaylamış ve İslamcı militanların tekrar toparlanmalarına mahal verilmeksizin devam ettirileceğini söylemiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu